Přibližně sedmdesát středočeských podnikatelů se ve středu 8. února zúčastnilo diskuzního setkání, na které je týdeník Profit sezval do Prahy. Hlavním diskutovaným tématem byl nový zákoník práce, který ten den schválila sněmovna. Za navrhovatele zákoníku vystoupil Petr Šimerka, první náměstek ministra práce a sociálních věcí.
Setkání moderoval šéfredaktor Profitu Erich Handl.
Přibližně sedmdesát středočeských podnikatelů se ve středu 8. února zúčastnilo diskuzního setkání, na které je týdeník Profit sezval do Prahy. Hlavním diskutovaným tématem byl nový zákoník práce, který ten den schválila sněmovna.
Za navrhovatele zákoníku vystoupil Petr Šimerka, první náměstek ministra práce a sociálních věcí. „Zákoník práce je výsledkem kompromisů, dovedu si představit, že by byl napsán lépe,“ připustil Šimerka. Výhrady k zákoníku přednesl Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory. „Zákoník je protiústavní, protože ve stovkách paragrafů nezakazuje, ale říká, co je povoleno,“ řekl Drábek. „Jedná se o další z řady zákoníků, který je překombinovaný a bude ztěžovat práci všem, kteří jsou povinni ho využívat,“ uvedl Vilém Žák, náměstek hejtmana Středočeského kraje.
Bez emocí se neobešla ani výměna názorů, která se uskutečnila mezi podnikatelem Antonínem Křepelou a náměstkem Šimerkou. Několikrát dokonce zaznělo sálem slovo „pitomec“, a to z obou stran. Křepela vznesl dotaz ohledně nemocenské. Tu má nově prvních čtrnáct dní nemoci zaměstnance platit zaměstnavatel, což bude mít podle něho katastrofální dopad na malé a střední podnikatele. „Nemůžeme dělat zákony podle vaší firmy,“ reagoval Šimerka.
Diskutovala se i jiná témata, jako otázka vzdělávání. „Výchovně vzdělávací soustava musí reagovat na potřeby regionu. Není však možné to zjednodušit na to, že ve chvíli, kdy se chystá stavba automobilky, budeme vychovávat jen lidi z oboru,“ uvedl Zbyněk Lukavec, předseda představenstva středočeské Hospodářské komory.
Po oficiální části a diskuzi vyvrcholilo setkání tombolou a rautem.
Podle Jaromíra Drábka je nový zákoník práce protiústavní.
Kontroverzní zákoník kritizoval i podnikatel Antonín Křepela.
Někteří podnikatelé si myšlenky řečníků dokonce zapisovali.
Ministerstvo práce a sociálních věcí zastupoval jeho náměstek Petr Šimerka.