Menu Zavřít

Severní Korea pohrozila USA sestřelením bombardérů i za hranicemi

26. 9. 2017
Autor: čtk

Prezident Spojených států Donald Trump vyhlásil Pchjongjangu válku, KLDR si proto vyhrazuje právo sestřelit americké strategické bombardéry i mimo severokorejský vzdušný prostor, prohlásil severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho. Bílý dům v prohlášení uvedl, že USA žádnou válku KLDR nevyhlásily.

„Celý svět by si měl jasně uvědomit, že to byly Spojené státy, kdo vyhlásil naší zemi válku,“ řekl Ri v New Yorku, kde končila všeobecná rozprava 72. Valného shromáždění OSN. „Protože Spojené státy nám vyhlásily válku, máme právo podniknout protiopatření, a to včetně sestřelení amerických strategických bombardérů mimo vzdušný prostor naší země,“ dodal.

„Nevyhlásili jsme KLDR válku. Ta poznámka je absurdní,“ uvedla Trumpova mluvčí Sarah Sandersová.

Krátce po Riově projevu americké ministerstvo obrany oznámilo, že poskytne Trumpovi seznam variant, jak proti případnému pokračování severokorejských provokací zakročit. „Pokud Severní Korea neskoncuje s provokacemi, zajistíme, aby prezident dostal přehled možností, jak KLDR odpovědět,“ uvedl mluvčí Pentagonu Robert Manning.

Trump na zasedání Valného shromáždění OSN označil severokorejský režim za zvrácený a obvinil ho z bezohledné snahy získat jaderné zbraně. Uvedl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit. Ri pak v reakci na to v plénu OSN prohlásil, že návštěva severokorejských raket na americké pevnině je nyní nevyhnutelná a že Trump je narušený člověk.

Trump, který severokorejského diktátora Kim Čong-una nazývá posměšně malým rakeťákem, následně na twitteru k severokorejským činitelům poznamenal, že už tady dlouho nebudou.

Čína varuje: Konflikt by neměl vítěze
Čína vyzvala Severní Koreu a Spojené státy, aby ukončily svou slovní válku, a varovala, že případný konflikt na Korejském ostrově by neměl vítěze.

Jihokorejská tisková agentura Jonhap uvedla, že KLDR podle všeho posiluje svou obranu na východním pobřeží země poté, co americké bombardéry a bojové stíhačky o víkendu proletěly mezinárodním vzdušným prostorem nad mořem u východních břehů KLDR.

Pchjongjang k nelibosti mezinárodního společenství uskutečnil 3. září svou šestou a dosud největší jadernou zkoušku. Letos už také otestoval desítky raket a vyhrožuje testem vodíkové pumy nad Pacifikem. USA varovaly, že pokud KLDR nepřistoupí na diplomatické urovnání krize, připadá v úvahu vojenské řešení.

Generální tajemník OSN António Guterres podle agentury Reuters varoval, že vyhrocená rétorika mezi USA a KLDR zvyšuje hrozbu osudného nedorozumění, proto je krizi nutné vyřešit politickou cestou.

KLDR patrně není schopna sestřelit americké letouny, míní analytici

Podle Mun Song-muna, bývalého důstojníka jihokorejské armády, který nyní působí jako vojenský analytik v Soulu, je vysoce nepravděpodobné, že by armáda KLDR byla schopna slova ministra zahraničí o sestřelení amerických letounů naplnit. Stárnoucí severokorejské stíhačky MiG by neměly šanci proti podstatně vyspělejším americkým stíhačkám, jež bombardéry doprovázejí. A ačkoli se KLDR v květnu chlubila, že je připravena rozmístit své nové střely země-vzduch, které podle expertů mohou potenciálně zasáhnout cíle vzdálené až 150 kilometrů, je otázkou, nakolik by tento nevyzkoušený systém představoval hrozbu pro americké letouny operující daleko od východního pobřeží Severní Koreje, podotkl Mun.

Navíc není vůbec jisté, že by Severní Korea dokázala tyto vyspělé americké bojové letouny při příletu včas zaregistrovat. Členové jihokorejské rozvědky dnes podle AP řekli poslancům, že severokorejský radarový systém nezachytil americké bombardéry B-1B, když o víkendu prolétávaly východně od břehů KLDR.

Jihokorejský vojenský analytik Tu Hjong-čchha prohlásil, že je málo pravděpodobné, že by se Severní Korea o takový útok v současné době pokusila. Vzhledem k napětí vyvolanému severokorejskými jadernými a raketovými testy z poslední doby by takový útok dost pravděpodobně vyvolal odvetu ze strany USA, která by mohla vyústit ve válku.

MMF24

Dále čtěte:

Američané zahájí finanční blokádu KLDR. Připojí se i Čína

Zeman zkritizoval Trumpův proslov v OSN. V listopadu poletí za Putinem do Soči

Peněžní kimovody. „Izolovaný“ režim si umí sehnat miliardy dolarů

 Kim Čong-un s nejbližšími


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).