Menu Zavřít

Severní Korea vypálila rakety. Dopadly až do výlučné zóny Japonska

6. 3. 2017
Autor: Profimedia.cz

Komunistická Severní Korea dnes pokusně odpálila čtyři balistické rakety. Všechny dopadly do moře, tři ale do výlučné ekonomické zóny Japonska, uvedl podle agentury AFP japonský premiér Šinzó Abe. KLDR pohrozila odvetou, když Jižní Korea a Spojené státy v oblasti zahájily minulý týden společná vojenská cvičení. Incident odsoudily jak místní regionální mocnosti Čína, Japonsko a Jižní Korea, tak západní státy, jako jsou Británie a Francie. USA nevyloučily další severokorejské testy.

Jihokorejská armáda sdělila, že střely doletěly přibližně tisíc kilometrů daleko a dosáhly výšky kolem 260 kilometrů. Podle jihokorejské armády se s největší pravděpodobností nejednalo o mezikontinentální střely schopné doletět na severoamerickou pevninu.

Rakety byly odpáleny z provincie Pchjongan pukto nedaleko hranice s Čínou, prohlásil na tiskové konferenci mluvčí jihokorejské armády Ro Če-čchon. Zatím nelze říci, o jaký typ střel se jednalo, dodal Ro. Ve zmíněné oblasti se nachází severokorejské odpaliště Sohe, kde KLDR v posledních letech testovala rakety dlouhého doletu, napsala agentura AP.

Japonský ministr obrany Tomomi Inada uvedl, že některé z raket dopadly do vod vzdálených pouhých 300 kilometrů od japonského severozápadního pobřeží. Podle premiéra Abeho střely skončily v oblasti, kde má Japonsko svrchované právo na využívání přírodních zdrojů. Od srpna je to podle AP již potřetí, co střely KLDR dopadly do japonské výlučné ekonomické zóny.


KLDR není jediným státem, který znervózňuje svět. Čtěte:

Nečitelný trojúhelník Putin, Trump, Kim Čong-un. Co čeká svět?

Donald Trump

Premiér Abe oznámil, že Tokio předložilo KLDR protestní nótu. „Vystřelení (raket) je jasně v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Je to extrémně nebezpečný čin,“ prohlásil Abe v parlamentu.

Jihokorejský premiér a prozatímní prezident Hwang Kjo-an svolal kvůli incidentu bezpečnostní poradu. Řekl také, že Soul urychleně rozmístí na svém území americký protiraketový štít, navzdory protestům Číny.

Také Čína se připojila ke kritikám nejnovější severokorejské zbrojní zkoušky, současně ale poukázala na probíhající americko-jihokorejské manévry. „Čína nesouhlasí s odpaly (KLDR), které porušují rezoluce OSN,“ řekl mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang. USA a Jižní Korea od minulého týdne provádějí „vojenské manévry velkého rozsahu“ zaměřené vůči KLDR. „Všechny strany by se měly snažit vyhýbat provokativním akcím, jež stupňují napětí v regionu,“ dodal Keng.

Mezi západními státy se první ozvala Francie, jejíž ministerstvo zahraničí incident rozhodně odsoudilo. Také oznámilo, že bude konzultovat situaci s ostatními členy Rady bezpečnosti OSN.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson označil odpálení raket za „provokativní čin“, který je hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost. „Británie důrazně odsuzuje nejnovější severokorejské odpálení balistických střel,“ uvedl Johnson v prohlášení na internetových stránkách vlády. Dodal, že Británie, která v současné době předsedá Radě bezpečnosti OSN, jedná na této půdě s mezinárodními partnery o situaci.

Americká armáda nevyloučila další severokorejské raketové zkoušky. „Byly tam čtyři, které dopadly. Může tam být vyšší počet startů, které ale nekomentujeme. Ale čtyři dopadly v Japonském moři,“ oznámil mluvčí Pentagonu Jeff Davis. Agentura Reuters již v neděli referovala, že Spojené státy nezaznamenaly žádné známky toho, že by KLDR přistoupila ke zkoušce mezikontinentální balistické rakety.

Jižní Korea a USA provádějí každoroční společná vojenská cvičení od středy. Pchjongjang je kritizuje jako přípravu na válku.

MM25_AI

Jiná severokorejská střela dopadla do Japonského moře 12. února. OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Severní Korea ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupila.

Čtěte dále:

USA prý připouští vojenský úder proti Severní Koreji

KLDR musíme řešit, shodl se Tillerson s Číňany

Nevěří vlastní rodině: šéf KLDR nechal svého strýce v Česku sledovat

Kim Čong-un posiluje kult osobnosti. Na nejvyšší hoře staví sochu za miliony


  • Našli jste v článku chybu?