Severní Korea dnes vypálila poblíž Jižní Koreje několik střel, které dopadly do moře. Podle americké armády šlo o rakety krátkého doletu, možná i balistické, ale jihokorejští činitelé míní, že Pchjongjang zřejmě zkoušel velké dělostřelecké rakety. Názory na úspěšnost tohoto testu se různí. KLDR kvůli svému raketovému programu čelí sankcím OSN.
Velitelství amerických sil v Tichomoří v prohlášení uvedlo, že tři severokorejské rakety krátkého doletu selhaly. Dvě poté, co uletěly blíže neurčenou vzdálenost; další, jak se zdá, explodovala téměř okamžitě. Žádná z nich nepředstavovala hrozbu pro americký tichomořský ostrov Guam, jehož případným napadením Pchjongjang hrozil.
Úřad jihokorejského prezidenta na druhé straně sdělil, že Severní Korea pravděpodobně testovala svůj dělostřelecký raketový systém ráže 300 milimetrů.
Jihokorejská armáda se ve svém vyjádření k události o žádném selhání nezmínila. Střely podle jejích poznatků letěly severovýchodním směrem asi 250 kilometrů. Dodala, že byly vypáleny z provincie Kangwondo, která leží u hranice mezi oběma znesvářenými zeměmi. Poté dopadly do Japonského moře u východního pobřeží Severní Koreje.
Jihokorejská armáda sdělila, že zkoumá povahu střel, které letěly severovýchodním směrem asi 250 kilometrů. Dodala, že byly vypáleny z provincie Kangwondo, která leží u hranice mezi oběma znesvářenými zeměmi. Poté dopadly do Japonského moře u východního pobřeží Severní Koreje.
Americká armáda uvedla, že totalitní Severní Korea vypálila tři rakety krátkého doletu, které nejsou hrozbou pro Severní Ameriku ani pro americký tichomořský ostrov Guam. Všechny střely prý selhaly během letu nebo vybuchly téměř okamžitě po startu.
Japonská televize NHK oznámila, že rakety zjevně nepředstavovaly nebezpečí pro Japonsko.
Přečtěte si o Kimově raketové blamáži:
Vědci uklidňují svět: Kim rakety nevyvíjí, jen straší cizí technikou
Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.
OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na Severní Koreu v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, ale Pchjongjang od svého zbrojního programu neustoupil.
Související články: