Severokorejská kyberšpionážní jednotka, která se v minulosti zaměřovala na jihokorejskou vládu a soukromý sektor, loni výrazně zdokonalila svou činnost a rozšířila pole působnosti do Japonska či na Blízký východ.
Kyberšpionážní jednotka ATP37 (Reaper) podle expertů dříve pracovala pod vedením skupiny Lazarus, která je údajně zodpovědná za kybernetické útoky na společnost Sony Pictures z roku 2014 nebo za šíření vyděračského viru WannaCry. Tím se loni infikovaly statisíce počítačů ve 150 zemích světa. Skupina ATP37 zřejmě funguje už od roku 2012, trvalou hrozbu však začala představovat až v loňském roce. Podle agentury Reuters to vyplývá ze studie americké společnosti FireEye, která se zabývá bezpečností v kybernetickém prostoru.
Svědectví dezertéra: Pro raketového Kima pracuje armáda hackerů
Jednotka ATP37 se dosud ve své činnosti soustřeďovala pouze na jihokorejskou vládu, armádu, média nebo organizace na ochranu lidských práv a severokorejské přeběhlíky. Podle expertů se však loni nově zaměřila i na japonské organizace spojené s misí OSN pro lidská práva a sankcemi vůči KLDR, vietnamské dopravní a obchodní firmy a finanční společnosti na Blízkém východě.
Více ze světa počítačů čtěte na webu Cnews
„Myslíme si, že primárním úkolem ATP37 je shromažďovat informace, které by podpořily strategické, vojenské, politické a ekonomické zájmy Severní Koreje,“ cituje britský list The Guardian závěry odborníků.
Kybernetické útoky, za nimiž podle expertů stojí severokorejský režim, byly v minulosti zaměřeny na letecké, telekomunikační a finanční podniky. Pchjongjang veškerá obvinění důrazně odmítl.
Kyberzločin na silnici: automobilky zanedbaly ochranu před hackery
Dále čtěte: