Zatímco urbanizace je na vzestupu, porodnost celosvětově významně klesá. Až dosud panoval obecný názor, že tyto jevy spolu vzájemně souvisí. Nové výzkumy však ukazují, že porodnost ve 41 velkých evropských a amerických městech je ve skutečnosti o sedm procent vyšší, než je národní průměr v jednotlivých zemích.
A dokonce i města s nejvyššími náklady na život, jako jsou Londýn, New York nebo Stockholm vykazují zvýšenou porodnost. Fakta dokládá studie Divize penzijních produktů firmy Allianz ve 41 velkoměstech. Průzkum tak vyvrací názory některých odborníků na demografií, že se na poklesu porodnosti mohou podílet také životní podmínky, které lidi do měst přitahují, jako jsou například lepší přístup ke vzdělání, lepší možnosti získání zaměstnání pro ženy či lepší možnosti pro plánování rodiny.
Průzkum však ukázal, že města v rozvinutých zemích zažívají „mini baby boom“. Zjistil, že porodnost ve vybraných evropských a amerických městech je v průměru o sedm procent vyšší než je celonárodní průměr v zemi, kde se dané město nachází.
Do studie byla zařazena hlavní a velká města Evropy s více než jedním miliónem obyvatel. Odborníci zjistili, že vyšší porodnost se v těchto městech vyskytuje napříč hranicemi jednotlivých států.
Vyčnívají Lisabon i Bratislava
Například v Lisabonu byla průměrná porodnost o padesát procent vyšší, než je celostátní průměr Portugalska, ve slovenské Bratislavě pak o třetinu vyšší a v britském Birminghamu pak o sedmnáct procent vyšší.
V USA byla přepočtená hodnota porodnosti pro New York City o pět procent vyšší, než je celostátní průměr a v Dallasu dokonce o 17 procent vyšší.
Přečtěte si ještě na téma sex: Jakou má „životnost“ prostitutka? Průměrně sedm let
„Překvapující je, že města s nejvyššími náklady na život a nejvyššími cenami nájmů, mají i přesto vyšší porodnost než je celonárodní průměr v dané zemi,“ řekla Brigitte Miksa, ředitelka Divize penzijních produktů pojišťovny Allianz. “ Platí to pro New York City, Mnichov (+5%), Londýn (+8%), Stockholm (+13%), Kodaň (+14%) a Oslo (+16%).
Odborníci z Allianz nicméně varují, že i když je „baby boom“ ve městech pozitivním demografickým jevem, nedokáže to úplně vyřešit problémy související se stárnutím populace. Z měst, která byla do výzkumu zařazena, jenom Dallas a Birmingham mají průměr porodnosti na ženu 2,1, což je hodnota, kterou je nezbytně nutné udržet, aby se populace sama přirozeně obnovovala bez vlivu imigrace.
V pěti dalších městech - Bruselu, Stockholmu, Oslu, Londýně a New Yorku je hodnota porodnosti stále pod touto mezní hranicí.
Čtěte ještě o bydlení: Miliony za metr čtvereční? 3 adresy, na které určitě nemáte