Kapavka a chlamydie se v okresech v Texasu, kde probíhá těžba fosilních paliv formou frakování, vyskytují ve zvýšení míře, než tam, kde k těžbě nedochází. K tomuto zjištění dospěli lékaři z Yale School of Public Health. Případy kapavky jsou vyšší o 15 procent, v případě výskytu chlamydií, jež se také přenášejí pohlavním stykem, je to o 10 procent více.
Studii lékaři prezentovali v odborném časopise Sexually Transmitted Diseases. „Zjištění z Texasu přispívají k důkazům o sociálních dopadech na komunity, kde dochází k těžbě břidlicového plynu,“ zdůraznila vedoucí studie, epidemioložka Nicole Dezielová.
Těžba ropy a plynu z nekonvenčních zdrojů pomáhá ekonomice Spojených států, která v posledních letech zvyšuje produkci těchto fosilních surovin. V roce 2018 se frakování podílelo už na 60 procentech těžby zemního plynu a ropy v USA. Obhájci hydraulického štěpení zdůrazňují, že sektor dává práci mnoha lidem a pomáhá místní ekonomice.
Naopak odpůrci těžby a ochránci klimatu a přírody poukazují na negativní dopady těžby. Kromě možného vyvolání zemětřesení varují i před kontaminací spodních vod chemikáliemi, jež se pumpují do horniny až do hloubky několika kilometrů, ale i hlukem.
Samotná technologie spotřebuje velké množství vody, jež se bere z povrchových zdrojů. V souvislosti s těžbou dochází také ke znečištění vzduchu.
Nizozemsko zastavuje podporu zemnímu plynu z Groningenu. Bojí se zemětřesení
K výčtu negativ se podle webu Treehugger nyní přidává i zvýšený výskyt pohlavně přenosných nemocí, protože firmy zaměstnávají zejména muže bez rodiny ve venkovských oblastech, kteří využívají k povyražení místní prostitutky a často mění sexuální partnery. Tímto chováním se zvyšuje riziko přenosu pohlavních chorob.
Studie monitorovala výskyt pohlavně přenosných chorob v letech 2000 až 2016, takže mohla zaznamenat změnu před zahájením a po spuštění těžby. Další z autorek studie Linda Niccolaiová, jež se zaměřuje na výskyt pohlavně přenosných onemocnění, dodala, že dobývání fosilních zdrojů pomocí frakování mění chování v místních komunitách a zvyšuje riziko přenosu pohlavních chorob.
Výsledky studie by měly ovlivnit vytváření politiky na ochranu veřejného zdraví tam, kde se těží z ropných břidlic. V Texasu pracuje v sektoru těžby ropy a plynu přes 300 tisíc lidí.
Zdroje: Treehugger.com, Yale.edu
Dále čtěte:
Ropa a plyn pod palbou. Těžba v USA
zemětřesení
bomba na moři: Němce děsí vraky britských ropných plošin
Nový odhad:
plynu v Británii mohou být šestkrát menší, než se uvádělo
Kanadští vědci mají metodu, jak místo ropy těžit
pouze vodík.
uhličitý zůstane v zemi
Británie začala dobývat břidlicový plyn.
čtvrtá země po USA, Kanadě a Číně