Menu Zavřít

Sežeňte nájemce

18. 9. 2003
Autor: Euro.cz

Západoevropský a americký trh s kancelářemi je v krizi

Vlastníci administrativních budov v západní Evropě a ve Spojených státech zažívají těžké období. Vzrůstající geopolitické napětí, válka v Iráku a řada finančních skandálů, které vyplavaly na povrch na konci roku 2002, to vše se na obchodu s kancelářemi negativně projevilo. Jen za poslední rok klesly ve světě nájmy za moderní kancelářské prostory v průměru o téměř sedm procent a zároveň se zvýšil podíl neobsazených prostor. Ekonomická recese nejvíce zasáhla sektory informačních technologií a finačních služeb, které tvoří podstatnou část poptávky po kancelářích. Analytici se navíc obávají, že obnova zájmu o administrativní prostory může trvat delší dobu. Bude totiž trvat, než se zaměstnanost v IT a ve finančních službách dostane na dřívější úroveň nebo než se k ní alespoň přiblíží. Situaci komplikuje i fakt, že teprve letos se dokončují budovy, jejichž výstavba byla plánována ještě v době ekonomického boomu. Pro ty budou realitní agenti hledat nájemce nejhůře.

Opuštěné Silicon Valley.

Před několika lety se nacházely jedny z nejdražších kanceláří na světa v Silicon Valley ve Spojených státech. Rozvíjející se IT firmy si mohly vysoké nájmy bez problémů dovolit. Dnes tam třetina kancelářských ploch zeje prázdnotou a podobně je na tom i zbytek USA. Průměrná míra neobsazenosti se od roku 2000 více než zdvojnásobila a dosahuje sedmnácti procent. Nájemné během loňského roku v průměru pokleslo o osmnáct procent. Velké zlevnění kanceláří zaznamenali brookeři v Bostonu a New Yorku, ale rekord drží se šedesátiprocentním poklesem San Francisco. Stejná situace jako v USA nastala také v západní Evropě. Zvyšuje se procento volných kanceláří, nájmy v průměru poklesly o více než pět procent. Objem poptávky po kancelářských prostorech je na dvacetiletém minimu.

bitcoin školení listopad 24

A bude hůř.

Frankfurt, který je hlavním centrem německého finančnictví, trpí stagnující německou ekonomikou. Neobsazeno je ve městě přes 420 tisíc čtverečních metrů kancelářských prostor, což je o 50 procent více než na konci roku 2001. Ceny pronájmů v centru města klesly z rekordních 50 dolarů za metr čtvereční v roce 2001 na současných 35. Je to důsledek propadu v sektoru bankovnictví a služeb, které tvoří ve Frankfurtu 60 procent poptávky po kancelářských prostorách. Od Hamburku přes Berlín až do Mnichova začíná na trhu komerčních realit vládnout největší panika posledního desetiletí. Během příštího roku navíc budou dokončeny rozsáhlé developerské projekty a nabídka volných ploch jen ve Frankfurtu vzroste o deset procent. Zřejmě nejtěžší krizi v Evropě zažívá Londýn. Peter Demesick, vedoucí výzkumného týmu britské konzultační společnosti Insignia Richard Ellis, tvrdí, že pokles poptávky v Londýně se přiblížil úrovně během recese z počátku 90. let. Již dnes dosáhla neobsazenost šestnácti procent. Přitom se v roce 2000 tento ukazatel krčil na dvou procentech. Situace však prý může být i horší.

Stále nové kanceláře.

Časopis The Economist nedávno uvedl, že v tomto roce bude dokončeno až milion metrů čtverečních nových kancelářských prostor. To znamená dvojnásobek toho, co bylo dostavěno loni. Mezi těmito komplexy bude i 41patrový mrakodrap v centru Londýna, který by měl být hotov na konci letošního roku. Budovu pro společnost Swiss Re navrhl architekt Lord Foster. Zajišťovna v současné době usiluje o to, aby se jí podařilo sehnat nájemce na polovinu budovy, kterou sama nepotřebuje. Podobně velké oči jako Swiss Re měly i další firmy. S vidinou budoucího růstu uzavíraly smlouvy na pronájem nebo výstavbu nových prostor, které dnes nepotřebují a snaží se je nabízet na trhu. Společnost Cushman & Wakefield Healey & Baker zveřejňuje každoročně studii, která analyzuje vývoj nájemného ve světě. Z té letošní vyplývá, že růst nájemného zaznamenala v posledním roce pouze Afrika a Střední východ. Přes hlubokou krizi provázenou výrazným zlevněním si první místo mezi nejdražšími kancelářemi světa udržuje Londýn. Nejvyšší nájmy v Praze se pohybují kolem 8700 korun za metr čtvereční. V metropoli nad Temží jsou ceny zhruba pětinásobné. Prostor na zlevňování v Londýně ještě mají. Londýn - Tokio - Paříž (nejdražší kanceláře na světě)
Město Roční nájemné za metr čtvereční v eurech
1. Londýn 1478
2. Tokio 1104
3. Paříž 961
4. New York 770
5. Moskva 729
6. Frankfurt 685
7. Stockholm 636
8. Milán 624
9. Ženeva 592
10.Atény 589
11.Soul 567
12.Hongkong 565
13.Dublin 525
13.Varšava 525
36.Praha 276
Zdroj: Cushman & Wakefield Healey & Baker

  • Našli jste v článku chybu?