Menu Zavřít

SEZNAM PRO PELTRÁMA

2. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Mobilní tendr zahajuje svou závěrečnou část

Toto úterý, 17. srpna, 16.00 hodin je nejzazším termínem pro odevzdání nabídek k účasti ve výběrovém řízení na provozovatele třetí mobilní sítě GSM v ČR (EURO 27/199 a 29/1999). Týdeník EURO přináší abecední seznam firem a konsorcií, k teré účast v tendru již potvrdily, či se jejich účast jeví stále jako možná. Většina zájemců hodlá předložit svou nabídku až na poslední chvíli. Rozsah textu věnovaný jednotlivým konsorciím nevypovídá nic o kvalitě nabídek. Je spíše odezvou toh o, co které firmy byly zatím ochotny zveřejnit o sobě a svých záměrech. Nejlepší nabídku by v nadcházejících týdnech měla vybrat komise zřízená při ministerstvu dopravy a spojů, vedená vrchním ředitelem Českého telekomunikačního úřadu Davidem Stádníkem. Pomáhat jí bude poradenské konsorcium CEAG. Vítěze by měl ministr Antonín Peltrám oznámit na konci září.

- BRITISH TELECOM/ TMP/ Britský operátor vytvořil společný podnik s Telekomunikačními montážemi Praha (TMP). Firma má pracovní název Briton a 51 procent v ní drží Britové. Získá-li licenci, hodlá v ČR investovat 26 miliard korun. Záje m o český trh potvrdili Britové v minulosti již několikrát. Netají se ani nijak záměrem stát se v ČR i alternativním operátorem na pevné síti. Své mezinárodní aktivity nyní výrazně posilují. British Telecom připravuje joint venture s americkým gigantem AT&T se zaměřením na podnikatelskou sféru a mezinárodní trh. V minulém roce sjednala firma řadu akvizicí v Asii a Latinské Americe, v Evropě je jedním z „nejagresivnějších investorů.

- FRANCE TELECOM/BONTON HOLDING/ Jeden z nejvýznamnějších světových telekomunikačních dodavatelů podepsal s českou mediální společností Bonton Holding smlouvu o společném postupu na získání licence operátora mobilních telefonů v ČR. F rance Telecom poskytuje telekomunikační služby nejen ve Francii, ale například také v Holandsku, Belgii, Polsku, Dánsku a Egyptě. Na Slovensku má významný podíl v operátoru Globtel. V roce 1997 uvedl France Telecom své akcie na veřejn é trhy. Nyní jsou obchodovatelné na pařížské a newyorské burze. V ČR se ucházel o licenci v roce 1996 spolu s kanadskou Telesystem International Wireless. Společnost Bonton je aktivní v oblasti zábavního průmyslu - hudba, fi lm, video a rozhlasové vysílání, vydavatelství, distribuce.

- MANNESMANN/VIVENDI/ Konsorcium německé společnosti Mannesmann Eurokom a francouzské Vivendi Telecom International oznámilo oficiálně svoji účast 3. srpna. Partnerem měla údajně být Česká pojišťovna, ale její mluvčí Michal Urban týdeníku EURO řekl, že jednání s Mannes-mannem byla pozastavena a pojišťovna vyjednává s dalšími operátory. Německo-francouzské konsorcium chce do ČR zavést kombinované služby mobilní a pevné telefonní sítě. Kromě jiného by chtělo zlepšit napojení české sítě mobilních telefonů na evropskou síť a zlepšit spojení se sousedními zeměmi. Mannesmann vlastní největší německou síť D2, v Itálii má účast v síti Omnitel, v květnu uspěl v soutěži o čtvrtého operátora v Rakousku. Spolu s Vivendi má podíl na francouzském operátoru Cegetel. Služeb konsorcia v Evropě využívá 18 milionů zákazníků. Firmy hojně spolupracují s železnicemi, České dráhy se prý však o možné spolupráci zatím nevyjádřily. Konsorcium by v ČR rádo zavedlo například „putující místní tarif , který umožňuje zvýhodněný tarif platit právě tam, kde se klient nachází. Dále pak osobní telefonní čísla společná pro pevnou linku i mobilní telefon. Firmám by zase nabídlo společný účet pro pe vnou síť i mobily či jednotný mail-box-systém a jiné. Mannesmann se účastnil tendru v roce 1996 spolu s GiTy.

- MOBILKOM/ Největší rakouský operátor oznámil svůj zájem o vstup na český trh v polovině června, o jeho přípravách na veřejnost však zatím nic neprosáklo. Mobilkom patří ze tří čtvrtin polostátní rakouské telefonní společnosti Telekom Austria a ze čtvrtiny Telecomu Italia. Podle slov ředitele Heinze Sundta chtěla firma původně usilovat o licenci v Maďarsku, nakonec dala přednost České republice. „Ukázalo se, že v maďarském projektu není hospodářská rentabilita, uved l v červnu. I k nám by chtěl jít jen s největší opatrností. „Pokud ani v ČR nebude zajištěna rentabilita, musíme znovu zvážit, zda mají podobné projekty vůbec smysl, řekl Sundt. Mobilkom zatím působí pouze v Chorvatsku. Drž í 30 procent v tamní firmě VIP-net. V Rakousku provozuje síť A1 a patří mu 63 procent trhu.

- ORANGE/GITY/ Ryze soukromá česká firma GiTy, vlastněná manželi Girstlovými z Brna, se pro účast v soutěži spojila s privátní společností Orange, nejmladším a třetím největším mobilním operátorem ve Velké Británii. Firmy chtějí zákaz níky nalákat na nejmodernější služby, vysokorychlostní přenos dat, bezdrátové připojení k internetu. Hovoří také o videotelefonech a pokročilých telekomunikačních službách. Jako příklad uvádějí sdílení jednoho paušálu více uživateli, zaved ení „Home zóny a „Office zóny , což umožní majitelům mobilních telefonů v rámci vlastního domu či kanceláře telefonovat za stejně výhodných podmínek jako z pevných přístrojů připojených na pobočkové telefonní ústředny. Společný podnik je z 51 procent vlastněn britským partnerem, zbylých 49 drží GiTy a její finanční partner, americký fond Capital International. Firma GiTy byla založena v roce 1990. Loni měla 486 zaměstnanců a dosáhla 915 milionů korun výnosů. Orange provozuje síť GSM 1800 v Británii. Působí také ve Francii, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii a Severním Irsku. Celkem obsluhuje přes 2,9 milionu zákazníků. Společný podnik GiTy-Orange by v případě vítězs tví chtěl během tří let v ČR investovat asi půl miliardy dolarů. GiTy se zúčastnila již prvního mobilního tendru v roce 1996 po boku německého Mannesmannu.

- RUMELI TELEKOM/ Turecký telekomunikační operátor se měl zúčastnit, ale nic bližšího o tomto provozovateli tří mobilních sítí a jeho eventuální nabídce není známo.

- TELEKOM austria/ TELECOM ITALIA MOBILE/ Společnosti Telekom Austria a Telecom Italia Mobile se tendru zúčastní společně. Domácími partnery tohoto konsorcia jsou české soukromé společnosti Echoton a Infinity. Za přednosti konsorcia označil čle n představenstva rakouského Telekomu Rudolf Fischer zkušenosti Telecom Italia Mobile s mezinárodním trhem a u rakouského partnera sousedství s ČR a poměrně dobrou znalost českých poměrů a trhů. Echoton je privátní ostravská spole čnost provozující hromadnou telefonní síť určenou k mobilní telekomunikaci v dispečerském řízení firem. Firma Infinity pak působí v oblasti informačních technologií.

- TELEDANMARK/ Dánská firma svůj záměr účastnit se tendru zveřejnila v lednu, tedy jako jedna z prvních. V současné době o ní ale není vůbec slyšet. Důvodem může být skutečnost, že vlastní 21 procent akcií Českých radiokomunikací, které zase drží 51 procent akcií RadioMobilu, jenž provozuje síť mobilních telefonů v pásmu 900 MHz. Podmínky tendru sice umožňují nepřímé vlastnictví konkurenčních operátorů (podíl do deseti procent na zákl adním jmění), i tak to však může být pro firmu určitým handicapem. TeleDanmark v roce 1998 provozoval 3,4 milionu telefonních stanic a poskytoval mobilní služby 884 tisícům zákazníků. V roce 1996 usiloval v ČR o druhou licen ci GSM v alianci s Telenorem.

- TELENOR/ALIATEL/ Česká telekomunikační společnost Aliatel a norsko -švédský Telenor vytvořily konsorcium, které v minulých dnech nazvaly NovýMobil. „Plán pokrytí je připravený a můžeme ve velmi krátké době pokrýt signálem podstatnou část republiky, uvedl generální ředitel Aliatelu Jiří Hubka. Konsorcium prý j iž má připraveno 250 lokalit, v nichž může umístit základnové stanice. Počítá s celkovými investicemi ve výši 300 až 500 milionů dolarů. Aliatel, založený v květnu roku 1996, je ze 60 procent vlastněn sedmi českými regionálními elektrorozv odnými společnosti a ze 40 procent německou RWE Telliance. Ta do firmy vstoupila v loňském roce. Aliatel vybudoval celorepublikovou páteřní síť optických kabelů a nyní plní funkci alternativního poskytovatele datových a telekomunikačních služeb. Délka optických k abelů dosahuje asi 3500 kilometrů, do roku 2000 to má být 5500 kilometrů. Právě telekomunikační infrastrukturu, nezávislou na SPT Telecom, považuje Aliatel za jednu ze svých hlavních výhod. Telenor má na norském trhu podíl 70 procent. Po Evropě provozuje celkem třináct mobilních sítí. V ČR se pokoušel získat licenci GSM 900 již v roce 1996 spolu s TeleDanmark. Teď u nás působí jako poskytovatel satelitních služeb a internetový provider.

- TELESYSTEM INTERNATIONAL WIRELESS/IPB /Investiční a Poštovní banka spolu s kanadskou společností Telesystem International Wireless (TIW) založily společný podnik Český mobil. Nová firma chce přijít s „agresivní cenovou politikou , která by měla významně snížit tarify mobilních telekomunikačních služeb, nabízených v současné době českým zákazníkům. Mario Bertrand, prezident TIW pro nové projekty, prohlásil, že cílem je zpřístupnit v ČR mobilní služby co nejvíce. IPB, která má působit jako finanční a mar ketingový partner, nabízí k využití svých 180 poboček a dále 3400 poboček Poštovní spořitelny. Český mobil uzavřel smlouvu o spolupráci se společností PVT a také s obchodním řetězcem Julius Meinl Praha. PVT, disponující interneto vou sítí s více než 50 přístupovými body, by měla pomoci při vytváření služeb, jako jsou elektronické bankovnictví či elektronický obchod. Julius Meinl by zase měl umožnit prodej služeb Českého mobilu ve své obchodní síti. Český mobil chce v pr vních třech letech investovat kolem 500 milionů dolarů a v prvních dvou letech vytvořit více než 1000 pracovních příležitostí. TIW provozuje mobilní telefonní sítě v Rumunsku, Brazílii, Číně a Indii. V ČR se zúčastnila tendru v r oce 1996 v konsorciu MoNet spolu s France Telecomem.

bitcoin_skoleni

- VODAFONE AIRTOUCH/GTS CZECHNET/ „Česká republika pro nás znamená příležitost uplatnit zkušenosti operátora ve třinácti evropských zemích. Můžeme se pochlubit vyspělým technologickým řešením našich sítí, nabízenými produkty a v neposlední řadě ohle dem k životním prostředí, uvedl Martin Thomas, který vede tým Vodafone AirTouch v Praze. Britská mobilní jednička Vodafone se s americkým gigantem AirTouch dohodla na fúzi teprve v lednu letošního roku, v květnu byl záměr schválen Evropskou komisí, v červnu americkým Federálním telekomunikačním úřadem a 1. července bylo spojení dokončeno. Dnes jde o největší světovou firmu v oblasti mobilních telekomunikací, jejíž služeb využívá 28 milionů zákazníků. 15. června letošního roku firma vyhrála výběrové řízení na GSM 1800 v Maďarsku, kde vytvořila konsorcium spolu s německou RWE. Kromě USA a Evropy působí také v Egyptě, JAR, Ugandě, Indii, Japonsku, Jižní Koreji, Austrálii, na Novém Zé landě a na Fidži. V českém konsorciu, které se bude jmenovat CRYSTEL, bude také firma GTS CzechNet, což je česká dcera americké společnosti Global TeleSystem Group. GTS je vlastníkem pražské firmy Dattel. Dalšími partnery v konsorciu budou GE Capital Bank, Sitel Praha, Baring Communications Equity, ING Bank, Czech Venture Partners a Československá obchodní banka.

- WESTERN WIRELESS INTERNATIONAL/ Společnost zatím pouze oznámila, že se soutěže o licenci zúčastní, bližší podrobnosti však nezveřejnila, stejně tak se neví, kdo by měl být jejím českým partnerem. Společnost patří k největším bezdrátovým operá torům v USA. V Evropě je držitelem licence v Irsku, Lotyšsku, na Islandu a dále pak v Gruzii. Nejnověji, 1. července, zahájila provoz v Chorvatsku. Tam působí v konsorciu s rakouskou společností Mobilkom a čtyřmi chorvatskými firmami. Na březnové pražské konferenci „Český a slovenský Telecom řekl prezident WWI Brad Horwitz, že hlav ní zpráva pro spotřebitele zní „budeme nabízet více - více minut za stejné peníze, více funkcí a lepší služby.

  • Našli jste v článku chybu?