S příchodem léta roste počet nabídek k sezónním pracím. Ve velkém počtu je využívají studenti, dlouhodobě nezaměstnaní i lidé hledající přivýdělek ke svému hlavnímu zaměstnání. Orientovat se v zákonných podmínkách však není jednoduché. Jak úspěšně projít sítí legislativních nástrah?
Většina brigád funguje na bázi dohod, které se neuplatňují u pracovního poměru. „Konkrétně se jedná o dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti, které jsou koncipovány právě pro krátkodobá zaměstnání. Je nutné je rozlišovat, protože pracují s odlišnými podmínkami a po jejich správném splnění mohou pracovníci čerpat i řadu výhod,“ uvádí Stanislav Koukal, ředitel portálu pracovních příležitostí Robeeto.
Legálně a bez daní
Začněme dohodou o pracovní činnosti (DPČ). U příjmu z DPČ se klasicky strhává zdravotní a sociální pojištění i daň z příjmů, pouze při částce do 2500 korun ve specifických případech není třeba platit pojistné na sociální a zdravotní pojištění. I zde je však možné uplatnit slevu poplatníka a případnou slevu na studenta. Podmínkou DPČ je práce na dobu nejdéle 52 týdnů s maximálním rozsahem 20 hodin týdně.
V případě výdělku nad 2500 Kč měsíčně je vhodná dohoda o provedení práce (DPP). Tato forma dohody nesmí překročit 300 hodin v kalendářním roce, nicméně pokud máte uzavřeno více dohod u několika zaměstnavatelů, platí tento limit pro každého zaměstnavatele zvlášť.
Přečtěte si:
Většina Čechů pracuje mimo vystudovaný obor
DPP je zajímavá především pro ty pracovníky, jejichž hrubý měsíční výdělek dosahuje maximální výše 10 000 korun. V dané chvíli totiž zaměstnanec ani zaměstnavatel neodvádí zdravotní a sociální pojištění, platí se pouze 15% daň.
„Každý poplatník daně z příjmů může uplatnit základní daňovou slevu, která letos dělá 24 840 korun za rok, za měsíc tedy 2070 korun. Specifickou skupinu tvoří studenti, kteří kromě slevy na poplatníka mají nárok na slevu na studenta, která v tomto roce činí až 4020 korun ročně. V praxi tak studentům často vychází daň nulová a ve výsledku tedy dostanou částku, kterou si skutečně vydělali,“ říká Dana Trezziová z poradenské společnosti BDO.
Více brigád v kratším čase
Máte-li každý měsíc brigádu u jiné firmy, o daně se starat nemusíte, vše za vás odvede zaměstnavatel. Ale dejte si pozor, nesmíte pracovat u více zaměstnavatelů současně. Pokud chcete, aby vám stát vrátil zaplacenou daň, podejte daňové přiznání.
Podmínkou je mít podepsané prohlášení poplatníka ze závislé činnosti, a pokud jste student, tak také potvrzení o studiu. Nechcete-li podávat daňové přiznání, ale zároveň byste rádi zpátky odvedenou daň a pracoval jste u jednoho nebo více zaměstnavatelů postupně, obraťte se přímo na svého zaměstnavatele, který vám po skončení roku při ročním zúčtování přeplatek vrátí. Nejde to ale ve chvíli, kdy jste během jednoho měsíce absolvovali brigády u několika zaměstnavatelů souběžně.
„V případě více brigád u různých zaměstnavatelů v jednom měsíci se daňové přiznání podávat musí. V dané situaci je zapotřebí podepsat u jednoho zaměstnavatele prohlášení poplatníka ze závislé činnosti, v rámci něhož uplatníte slevy na poplatníka a slevy na studenta. Příjem z druhého zaměstnání se vám sníží o 15% daň. Následně podáte daňové přiznání z obou brigád a daň, kterou za vás odvedl druhý zaměstnavatel, se vám na základě žádosti v daňovém přiznání vrátí,“ vysvětluje Trezziová.
Práce v zahraničí
Pracovní podmínky zahraničních brigád se odvíjejí od konkrétní země a práce, kterou tam budete vykonávat. Ve většině zemí EU můžete krátkodobě pracovat bez pracovního povolení i povolení k pobytu, což naopak v USA či Austrálii nepůjde.
„Odlišnosti panují i v oblastech pojištění a daní. Obecně platí, že při odjezdu za prací do zemí EU se musíte odhlásit ze systému českého zdravotního pojištění a po návratu se opět přihlásit,“ upozorňuje Trezziová. V případě, že jedete mimo EU, avšak jen na dobu maximálně půl roku, zůstáváte podle jejích slov českým pojištěncem.
Rozdíly vznikají i ohledně sociálního pojištění. Výhodu mají studenti, kteří sociální pojištění neplatí a nemusí tedy ani svůj pracovní odjezd do zahraničí složitě řešit. V rámci EU platí evropská koordinační pravidla pro účely sociálního zabezpečení, která určují, do kterého systému sociálního zabezpečení se z příjmu bude platit pojistné. Obvykle se platí do systému toho státu, kde je práce vykonávána.
Češi letos pracovali pro stát jen pět měsíců:
Češi začali vydělávat na sebe. Den daňové svobody přišel poprvé v květnu
Co se týče daně z příjmu, máte povinnost přiznat veškeré své příjmy, to znamená i ty zahraniční. Česká republika má však s řadou zemí smlouvu, která zamezuje dvojímu zdanění jednoho výdělku. Doporučuje se tedy ještě před samotným odjezdem podívat se do seznamu těchto zemí, který lze najít na webu ministerstva financí.
„Zejména u mladých lidí jsou zahraniční brigády velmi vyhledávané, protože nabízí nejen atraktivní výdělek, ale případně i zdokonalení se v cizím jazyce, cestování a poznávání odlišných kultur. Máte možnost naučit se novým praktickým dovednostem, seznámit se s pracovními zvyky dané lokality, což vám může v budoucnu pomoci při hledání zaměstnání. Zahraniční pracovní zkušenost totiž u potenciálních zaměstnavatelů mnohonásobně zvyšuje vaše šance,“ doporučuje Koukal, šéf portálu pracovních příležitostí.
Čtěte také a spočítejte si:
Nezaměstnanost v Česku čtvrtý měsíc klesla, v květnu činila 4 procenta
Průměrná mzda stoupla o více než pět procent. Roste rychleji než loni