Únava, vyčerpání a nervozita jsou často běžnou součástí každodenního života. Proto je důležité najít si občas chvilku jen pro sebe a plně si ji vychutnat. Tzv. shiatsu masáže mohou být jedněmi z těch, které mohou zmíněné obtíže zmírnit.
Autor: Profit
Shiatsu doslova v překladu „tlak prsty“, což značí, že se jedná o způsob práce s tělem. Spojuje v sobě čínské a japonské masážní techniky, které svou dnešní podobu znají od dvacátých let minulého století, ačkoli jejich původ sahá mnohem dále do minulosti. V současné době se shiatsu stále vyvíjí, proto jej existuje již několik druhů.
S klasickými masážemi má shiatsu společné uvolňovací techniky na svaly. Mimo jiné však také využívá mnoho druhů protahování končetin. „Teoretickou základnu shiatsu tvoří tradiční čínská medicína se sítí akupunkturních drah, na kterých se pracuje nejen prsty, ale i palci, dlaněmi, lokty, koleny, případně chodidly,“ říká Darja Havelková z Darja shiatsu school v Příbrami.
Kde shiatsu pomáhá?
Kromě toho, že shiatsu dokáže pomoci při odstraňování dlouhodobých a chronických zdravotních problémů a při rekonvalescencích, není však léčebnou metodou přímo. Může být i skvělou prevencí. „Pomáhá u problémů, které nejsou medicínou zjistitelné, kdy na přístrojích není vidět patologický stav orgánů či tělesných struktur,“ dodává Havelková. Dále však upozorňuje, že není možné provádět shiatsu při jakýchkoli akutních stavech. Opatrnost je také nutná zvláště v prvních třech měsících těhotenství.
Jak masáž probíhá
V příjemné místnosti u terapeuta nenaleznete masérské lehátko, veškeré masáže probíhají na zemi na tzv. futonu (japonská matrace). Masér vám položí několik otázek, které pomohou odhalit vaší energetickou nerovnováhu, a poté začne se shiatsu masážemi. Ty by měly trvat zhruba hodinu.
Více na Ladyzone.cz.