Prezident Číny Si Ťin-pching a jeho americký protějšek Donald Trump, kteří se před týdnem poprvé osobně sešli ve Spojených státech, telefonicky hovořili o vývoji kolem Severní Koreje. Podle čínských státních médií Si Ťin-pching apeloval na mírové řešení napjaté situace na Korejském poloostrově.
Američané před několika dny vyslali ke Korejskému poloostrovu jednu ze svých letadlových lodí doprovázenou dalšími vojenskými plavidly. Vedení komunistické KLDR v úterý pohrozilo, že na silové projevy USA v oblasti odpoví jaderným útokem.
KLDR minulou středu provedla další test balistické rakety, která spadla do moře. Pchjongjang také pokračuje ve svém jaderném programu. Kvůli těmto zbrojním aktivitám uvalila OSN v roce 2006 na KLDR sankce, které byly od té doby několikrát zpřísněny.
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson 7. dubna prohlásil, že Čína může být součástí nové asertivní strategie namířené proti severokorejskému jadernému programu. Trump ale uvedl, že je připraven jednat i sám, pokud se Čína nebude chtít podílet na tvrdším postupu vůči Pchjongjangu.
Trump tvrdí, že k vyřešení situace s KLDR nepotřebuje Čínu. Čtěte více
Čína je prakticky jediným spojencem Severní Koreje a hlavním poskytovatelem hospodářské pomoci této chudé zemi. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Pchjongjangu.
Trump a Si Ťin-pching spolu poprvé osobně jednali na dvoustranném summitu 6. a 7. dubna na Floridě. Jedním z témat byla i tehdy KLDR. Podle Trumpa, který během své loňské předvolební kampaně Čínu opakovaně kritizoval, přineslo setkání „ohromný pokrok“ ve vzájemných vztazích. Podle agentury AP ale schůzka skončila bez konkrétního posunu v řešení sporných otázek.
Dále čtěte: