Menu Zavřít

Si Ťin-pching se setkal s generálními řediteli velkých amerických firem. Jeho cílem bylo zvýšení důvěry v čínskou ekonomiku

28. 3. 2024
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Čínský prezident Si Ťin-pching se ve středu setkal s více než desítkou generálních ředitelů amerických společností
  • Podle odborníků měla schůzka částečně napravit aktuálně napjaté vztahy se Spojenými státy americkými
  • Dalším záměrem Si Ťin-pchinga pak bylo nalákat do Číny investory. Ti se totiž zemi v posledních měsících vyhýbají kvůli mnoha problémům na tamním trhu

Čínské hospodářství zažívá v poslední době velmi komplikované období. Kombinace pomalejšího růstu HDP, intenzivních regulačních zásahů, složité legislativy a napjatých vztahů se Spojenými státy americkými otřásla důvěrou mnoha zahraničních společností v budoucí rozvoj druhé největší ekonomiky světa.

Obtížnou situaci se nyní snaží uklidnit i čínský prezident Si Ťin-pching, který se ve středu setkal s více než desítkou amerických generálních ředitelů a akademiků. Mezi pozvanými lídry byl třeba Cristiano Amon ze softwarového gigantu Qualcomm, Ráž Subramaniam z logistické společnosti FedEx nebo Stephen Schwarzman z investiční firmy Blackstone Group.

Prezident slíbil další reformy

Si se na setkání pokusil zajistit především to, aby americké společnosti neztratily zájem o investování v Číně. „Růstové vyhlídky Číny jsou jasné a my v ně máme plnou důvěru,“ řekla CNN s tím, že ekonomika asijské země podle něj stále ještě nedosáhla svého vrcholu. Americkým podnikatelům pak slíbil další reformy, které mají čínský trh více otevřít zahraničním firmám.

Čím dál vzdálenější. Vývoj ekonomik Spojených států, Číny a Evropy se v poslední době razantně odlišuje
Přečtěte si také:

Čím dál vzdálenější. Vývoj ekonomik Spojených států, Číny a Evropy se v poslední době razantně odlišuje

Klíčovou součástí celé akce byla rovněž prezidentova výzva na zlepšení bilaterálních vztahů jeho země se Spojenými státy. „Ať už se jedná o tradiční oblasti, jako je ekonomika, obchod a zemědělství, nebo o nově vznikající oblasti, jako je změna klimatu a umělá inteligence, Čína a Spojené státy by si měly pomáhat podporovat vzájemný rozvoj,“ uvedl Si.

Setkání čínského prezidenta s americkými podnikateli a akademiky se uskutečnilo v pekingské Velké síni lidu, a to krátce po skončení vládního fóra, na němž přední podnikatelé z celého světa jednali s čínskými představiteli. Akce se celkově zúčastnila asi stovka generálních ředitelů, kromě nich zde ale nechyběli ani šéfové významných mezinárodních organizací, jako je Světová banka či Mezinárodní měnový fond.

Zahraniční investice klesají

Mnozí experti se domnívají, že se Peking pořádáním těchto setkání snaží stabilizovat zahraniční obchod, s čímž souvisí i zmíněné oživení důvěry investorů. Tyto kroky jsou v současnosti opravdu důležité, protože země čelí největším ekonomickým výzvám za poslední desetiletí. Od loňského roku už ostatně Čína zavedla řadu opatření, která měla vést ke zvýšení objemu přímých zahraničních investic (FDI).

bitcoin_skoleni

Dosáhnout tohoto cíle bude ale velmi obtížné. Ostatně, jen v prvních dvou měsících letošního roku se FDI do Číny meziročně snížily téměř o desetinu, přičemž pokles zaznamenaly i vloni, když byly ve srovnání s rokem 2022 menší o zhruba osm procent. Takový vývoj podle odborníků dokazuje, že důvěra globálních investorů v další rozvoj čínského hospodářství velice pokulhává.

Konec ekonomické dominance Číny? Tamní vládu zajímá spíše moc, rozvoj hospodářství se kvůli tomu prudce zpomalil, byť stále roste
Přečtěte si také:

Konec ekonomické dominance Číny? Tamní vládu zajímá spíše moc, rozvoj hospodářství se kvůli tomu prudce zpomalil, byť stále roste

Celou situaci navíc ještě zhoršují další závažné problémy, s nimiž se druhá největší ekonomika světa potýká. K nim patří třeba dlouhodobý pokles na trhu s nemovitostmi, deflace, zadlužení, zmenšování populace a prioritizace ideologických cílů místo těch hospodářských. I přes všechny komplikace každopádně čínská vláda trvá na tom, že země letos dosáhne hospodářského růstu ve výši pěti procent – třebaže mnozí odborníci se domnívají, že stanovený cíl je až příliš ambiciózní.

  • Našli jste v článku chybu?