Napjatá situace na českém trhu práce, kde dle nejnovějších (listopadových) dat panuje 3,9procentní míra nezaměstnanosti, si žádá zavádění nejrůznějších nadstandardních výhod, kterými se zaměstnavatelé snaží získat a také udržet své pracovníky. Potvrzuje to mimo jiné průzkum, jejž pro společnost Pluxee, zabývající se oblastí zaměstnaneckých benefitů, zpracovala agentura Ipsos.
Více než polovina oslovených firem v něm jako nejčastější důvod pro poskytování těchto benefitů uvádí právě retenci a loajalitu pracovníků. Další pětina společností je pak využívá také jako konkurenční výhodu při náboru nových lidí.
Sick days frčí hlavně mezi bankéři a pojišťováky
Jednou ze zajímavých výhod nad rámec zákoníku práce jsou rovněž výhody spojené s wellbeingem a takzvané sick days, tedy placené zdravotní volno na vyléčení, jejž lze čerpat bez lékařského potvrzení. Analýza portálu Platy.cz ukázala, že zmíněný benefit může v Česku čerpat na 30 procent zaměstnanců.
„Nejčastěji tento benefit mají více než dvě třetiny lidí v bankovnictví a pojišťovnictví. S odstupem následuje s více než 50 procenty poradenství a konzultační činnosti nebo státní a veřejná správa a samospráva, s necelými 50 procenty pak následují telekomunikace a IT,“ popisuje výsledky analýzy produktový manažer uvedeného portálu Miroslav Dravecký. Dodává, že benefit naopak může využívat pouze desetina zaměstnanců v gastronomii, zemědělství a ve výrobě kovů nebo kovových výrobků.
Nejčastěji mají sick days jako benefit dvě pětiny pracovníků v Praze, třetina v Jihomoravském kraji a čtvrtina v Moravskoslezském a Pardubickém kraji. Na opačném konci žebříčku jsou s necelou pětinou zaměstnavatelů, kteří tento benefit nabízejí, kraje Karlovarský a Jihočeský a Vysočina.
Dožití ve zdraví jako naléhavé téma
Co se týče ostatních benefitů spjatých se zdravím a wellbeingem, sem zaměstnavatelé často zařazují například flexibilní pracovní dobu. Tato výhoda se podle průzkumu společnosti Grafton Recruitment objevuje v pětce nejžádanějších benefitů celkem pravidelně. Dále to jsou již zmíněné sick days, a především také možnost čerpat pět a více týdnů dovolené, případně nadstandardní zdravotní péče, respektive příspěvek na regenerační a relaxační aktivity.
Máte v práci nárok na sick days?
„Benefit nadstandardní zdravotní péče mohou nejčastěji využít zaměstnanci v bankovnictví, telekomunikacích, v oblasti zdravotní péče nebo chemickém a farmaceutickém průmyslu. Zdravotní připojištění pak nejčastěji jako benefit navíc mají zaměstnanci v pojišťovnictví, chemickém a farmaceutickém průmyslu, poradenství a energetice. Proplácení relaxačních a rekreačních aktivit pracovníci v těžebním průmyslu, bankovnictví, lesnictví a pojišťovnictví. Tyto benefity ale nejsou tak časté jako právě sick days,“ doplňuje Dravecký.
Kromě benefitů spojených se zdravím a wellbeingem by se však zaměstnavatelé měli zaměřovat také na pojem dožití ve zdraví. To totiž jako téma začíná pro firmy být a v budoucnu bude velmi naléhavé.
„Naše populace stárne, stárnou tedy i zaměstnanci – a starších ročníků bude na pracovištích čím dál více. Je tedy potřeba se soustředit na to, aby byli zaměstnanci zdraví. Tomu mohou napomoci služby a benefity jako třeba uLékaře nebo pravidelné hrazené rozšířené zdravotní prohlídky, případně pobídky zaměstnancům, kteří pravidelně chodí na preventivní prohlídky, a podobně. Pro zaměstnavatele totiž bude dlouhodobá nemocnost či nemoci z povolání čím dál větší problém,“ komentuje Jitka Kouba z personální agentury Grafton Recruitment a Gi Group.
Není nad peníze navíc
Ačkoliv benefitů, které tuzemské firmy svým zaměstnancům dnes nabízejí, je, jak vidno, celá řada, dlouhodobě platí, že jeden z nich je nadevše. A to jsou pochopitelně peníze navíc – ať už formou prémií, či například revize mzdy dle inflace. Ta se dle dat Graftonu dostala do popředí žebříčků již v roce 2022, během něhož nabralo zvyšování cenové hladiny nejen v Česku, ale také jinde v Evropě v důsledku války na Ukrajině a následné energetické krize dlouho nevídaných rozměrů.
„Největší klišé, že například mladší generace dávají přednost volnému času před penězi, každý náš průzkum vyvrací,“ zdůrazňuje Kouba s tím, že současně zaměstnanci stojí také o příspěvky na dovolenou či dorovnání mzdy při pracovní neschopnosti, ačkoliv to firmy nabízejí jen velmi omezeně. Naopak se podle ní soustředí na benefity, které lidé považují za standard, což jsou třeba teambuildingy a firemní akce.
Čistě z hlediska četnosti výskytu jednotlivých benefitů napříč tuzemskými firmami pak dle portálu Platy.cz platí, že prim hrají jednoznačně stravenky, jež dostává téměř polovina všech zaměstnanců. Více než třetina lidí má možnost práce z domova, mohou se účastnit zmíněných firemních akcí a disponují mobilem k soukromým účelům. Používat takto i firemní notebook mohou tři zaměstnanci z deseti.