Menu Zavřít

Siemens postaví elektrárnu v Turecku. Ankara chce oddělit byznys od diplomacie

3. 8. 2017
Autor: čtk

Turecko si vybralo konsorcium pod vedením německé strojírenské společnosti Siemens, aby na jeho území postavilo větrnou elektrárnu v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 22 miliard korun). Ankara tím zřetelně dala najevo, že hodlá byznys držet odděleně od diplomatických sporů, s nimiž se nyní obě členské země Severoatlantické alianci potýkají.

Konsorcium vyhrálo tendr na projekt výstavby elektrárny o výkonu 1000 megawattů a dodávku větrných turbín v soutěži s osmi dalšími subjekty, včetně čínské firmy Ming Yang, německé Enercon a dánské Vestas. Partnery německé společnosti jsou turecké firmy Kalyon a Türkerler. Nabídka konsorcia zněla 3,48 centu za kilowatthodinu.

Elektrárna, která zvýší produkci větrných elektráren v Turecku o 17 procent, má být připojena k síti v roce 2019. Výstavba bude z 35 procent financována z mezinárodních zdrojů, uvedlo konsorcium.

Ankara si chce udržet německé investory

Turecká vláda se snaží německé investory ubezpečit, že jejich podnikání v Turecku není ohroženo. Ministr energetiky Berat Albayrak výsledek tendru označil za „významný přínos bilaterálním vztahům“.

bitcoin_skoleni

Německo patřilo k hlavním vývozním trhům Turecka, loni tam turecké firmy podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) dodaly zboží za 14 miliard dolarů. Vzájemné vztahy ale po nezdařeném státním převratu a následným krokům Turecka ochladly. V reakci na červnové zatčení deseti aktivistů včetně německého občana Berlín prohlásil, že zreviduje bilaterální dohody o dodávkách zbraní.

Přečtěte si také:

Siemensu ve čtvrtletí navzdory zátěži s větrníky vzrostl o sedm procent zisk. Vydělal na digitalizaci

Siemens omezuje aktivity v Rusku. Kvůli aféře s turbínami

Siemens kvůli turbínám na Krymu zažaloval svého ruského zákazníka


  • Našli jste v článku chybu?