Menu Zavřít

Šifra mistra Mendela

8. 10. 2009
Autor: Euro.cz

Česko usiluje o navrácení zakladatelského díla genetiky

Připomíná to detektivku. Nechybí v ní převratná kniha, záhady a dopisy až do samotného Vatikánu. Oč jde? Rukopis geniálního augustiniána opata Gregora Johanna Mendela, do nějž roku 1865 vepsal základy své revoluční nauky o dědičnosti, se po druhé světové válce ztratil. Původně byl v majetku (a trezoru) brněnského Přírodozkumného spolku, ale po roce 1945 jako by se po něm slehla zem… Až v létě 1992 se objevila faksimile originálu Mendelovy rukopisné přednášky „O pokusech s hybridy rostlin“, kterou vydal v Darmstadtu profesor Walther Mann, Mendelův příbuzný v linii jeho mladší sestry Terezie. Kromě cenného materiálu, v němž je doslova z první ruky sepsána teorie, která rázně změnila náš pohled na svět, byla zveřejněna též informace o držiteli rukopisného originálu. Je jím pater Clemens Richter ze Salcburku, potomek Mendelovy starší sestry Veroniky. Jak se k němu text dostal a zda má právní nárok na jeho vlastnictví, zůstává otázkou. Faktem ovšem je, že česká strana – míněno je především brněnské augustiniánské opatství – vyvíjí úsilí o navrácení této „svaté relikvie“ genetiky do Česka. Týdeníku EURO to sdělily spolehlivé zdroje z nejvyšších pater české vědy a ministerstva kultury, jež se stalo prostředníkem v kontaktu s vatikánským generálním převorem augustiniánského řádu.

Házení hrachu na zeď Právě jemu, ctěnému otci Robertu Fr. Prevostovi, adresoval rektor Masarykovy univerzity (MU), jež roku 2007 obnovila Mendelovo muzeum, uctivou žádost o zjištění místa, kde se fundamentální rukopis Versuche über Pflanzen-Hybriden (česky O rostlinných hybridech) v současnosti nachází. Rektor MU Petr Fiala měl prý v loňském dopise vyjádřit „velký zájem o text, který univerzita považuje za jednu z nejzásadnějších vědeckých prací lidské historie a ráda by jej získala do míst, kde vznikl.“ Právě ve starém Brně, v prostorách opatství, konal Mendel v letech 1854 až 1864 pokusy s křížením rostlin. Zaměřil se hlavně na hrách setý (Pisum sativum), u nějž vysledoval, za jakých okolností se znaky dědí. Zásadní „přednášku proslovil na pokračování ve dvou částech na měsíčních schůzích Přírodozkumného spolku dne 8. února a 8. března 1865 v Brně. Únorovou přednášku ukončil kapitolou o potomcích hybridů spojujících více rozdílných znaků a březnovou začal pojednáním o pohlavních buňkách hybridů,“ píše se v nejnovějším komentovaném vydání Pokusy s hybridy rostlin (překlad Anna Matalová, 2008). Posléze formuloval takzvané tři Mendelovy zákony dědičnosti, za což je označován jako „otec genetiky“ čili moderního oboru, který je dnes jednou z nejprogresivnějších vědeckých disciplín. Na písemnou výzvu o navrácení rukopisu, s níž byla údajně seznámena i česká prezidentská kancelář, však generální převor Prevost dlouho nereagoval. Až letos v létě, takřka po roce (sic!), měl prý vedení MU ujistit, že „rukopis je na dobrém místě, víme o něm a zajistíme jeho řádnou konzervaci. Díky za zájem, ale o víc se nestarejte.“ O dalších krocích není nic známo.

Einstein, Planck a spol. Zájem brněnského opatství, jež pod vedením opata Lukáše Evžena Martince věnuje Mendelovu odkazu mimořádnou péči, je logický. Na dotaz týdeníku EURO, s jakými spisy z Mendelovy činnosti před tištěným vydáním díla (1866) se mohou zájemci v opatství seznámit, jsme se mnoho nedozvěděli. Sdílný nebyl ani Ondřej Dostál, ředitel Mendelova muzea v areálu opatství, kam by patrně – v případě úspěchu – rukopis putoval. „Mendelovo muzeum nabízí v rámci své expozice řadu prací Mendelových (tisků). Je nutné říci, že muzeum vystavuje exponáty z Mendelovy pozůstalosti, která je trvale uložena ve starobrněnském opatství. Mezi nejvýznamnější patří faksimile Mendelova rukopisu O rostlinných hybridech. Originál práce se nachází mimo území naší vlasti. Další spisy se ve formě rukopisů nedochovaly a nejsou o nich další informace. Pravděpodobně došlo k jejich zničení po jeho smrti,“ uvedl Dostál.
O jak cenný materiál jde, zběžně napovídá nahlédnutí do aukčního katalogu věhlasné síně Christie’s. První tištěné německé vydání brněnského sborníku bylo loni v New Yorku vydraženo za 86 500 dolarů (1,5 milionu korun), což je jen zlomkem toho, jakou hodnotu má rukopis. A jak důležitý je manuskript pro dnešní vědu? „Mendelovy práce patří k několika málo skutečně fundamentálním objevům moderní přírodovědy a zachovávají si svůj význam do dneška. Je to něco podobného jako Einsteinovy nebo Planckovy objevy ve fyzice, objev radioaktivity nebo role DNA. Inspirativní zůstává Mendel v tom, že nám připomíná, že důležité teorie musejí být založeny na pečlivě provedených experimentech,“ řekl týdeníku EURO profesor Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

MM25_AI

Ze Salcburku pod Špilberk? Šance, že by vědecký klenot zamířil do míst, kde Mendel konal své četné meteorologické, včelařské a fyziologické pokusy, jsou nepředpověditelné. Celá kauza však klade řadu otázek včetně té stěžejní: Zda má mít soukromá osoba (byť jde o církevního hodnostáře) v držení vědecký dokument dějinného významu, když na něj není schopna průkazně doložit své oprávnění. Nárokovat by si jej nejspíše mohlo Moravské zemské muzeum v Brně, které bylo nástupnickou organizací Přírodozkumného spolku. Otec Mendel, jehož ostatky jsou uloženy v augustiniánské hrobce na Ústředním hřbitově v Brně (skupina II, hrob 81), by byl jistě raději, kdyby byl jeho odkaz přístupnější. Jako logické místo se nabízí nejen muzeum nesoucí jeho jméno, ale i nádherná barokní knihovna augustiniánského opatství svatého Tomáše ve Starém Brně. Zda epochální rukopis Versuche über Pflanzen-Hybriden skutečně zamíří pod Špilberk, bude záležet na vyjednávacích schopnostech českého státu.

*
BOX (foto portrét): Renesanční génius Gregor Johann Mendel (20. července 1822 – 6. ledna 1884)
Zakladatel genetiky. Rodák z Hynčic navštěvoval od roku 1833 piaristickou školu v Lipníku, následně studoval na gymnáziu v Opavě a Filosofický ústav v Olomouci. Od roku 1843 byl novicem augustiniánského kláštera v Brně, kde přijal řeholní jméno Gregor. Knězem se stal čtyři roky poté. V letech 1851 až 1853 studoval na vídeňské univerzitě, kde jej lákala matematika, fyzika a přírodní vědy (navštěvoval i přednášky Christiana Dopplera z experimentální fyziky nebo fyziologii rostlin Franze Ungera). Po studiích až do roku 1864 experimentoval s hybridy rostlin; zaměřil se na křížení hrachu. V únoru a březnu 1865 vyslovil zásadní přednášku o pravidlech dědičnosti a roku 1866 závěry publikoval. Tři roky nato se stal opatem. Pokračoval v meteorologických pokusech, šlechtil včelstva. Od roku 1881 řídil dokonce Moravskou hypoteční banku. Díky svému intelektu, vytrvalosti, píli a analytickému přístupu se G. J. Mendel stal nesmrtelnou ikonou moderní biologie. „Jeho objev zákonitostí přenášení rodičovských znaků přišel v době, kdy v Anglii zveřejnil Charles Darwin teorii vývoje nových zvířat a rostlin. Zatímco Darwinova evoluční teorie měla ihned mimořádný ohlas u mezinárodní veřejnosti, význam Mendelova výzkumu začali oceňovat přírodovědci až po roce 1900,“ píše největší Mendelův znalec, docent Vítězslav Orel.
Pramen: Vítězslav Orel, Gregor Mendel a počátky genetiky, Praha, Academia 2003
*
Nálepka: http://www.mendelmuseum.muni.cz/

  • Našli jste v článku chybu?