Menu Zavřít

Šifrovací síť Telegram bude blokovat radikální obsah

16. 7. 2017
Autor: Profimedia.cz

Komunikační síť Telegram uzavře všechny kanály napojené na teroristy. Oznámil to zakladatel této šifrované mobilní sítě Pavel Durov. Učinil tak krátce po rozhodnutí indonéské vlády zablokovat přístup k Telegramu z bezpečnostních důvodů.

Podle indonéské vlády na síti existuje množství debat obsahujících „radikální a teroristickou propagandu“. Indonésie je země s nejpočetnějším muslimským obyvatelstvem a v poslední době se potýká s rostoucím radikalismem.

Durov dnes podle agentury Reuters sdělil, že Telegram je sice „šifrovaný a orientovaný na soukromí, avšak nepřátelí se s teroristy“. Páteční rozhodnutí indonéské vlády ho pobouřilo, avšak od té doby podle jeho slov Telegram začal blokovat některé komunikační kanály, jimiž se podle Jakarty šířil materiál spojovaný s terorismem.

Indonéský prezident Joko Widodo dnes řekl, že jiné sociální sítě vládní rozhodnutí nepostihne. Indonéský ministr komunikací Rudiantara v sobotu uvedl, že síť Telegram nereagovala dostatečně rychle na vládní požadavek, aby zablokovala radikální obsah.


Cesta Esetu k miliardám: zlom přinesla expanze do USA

 Zakladatel antivirové společnosti Esest Miroslav Trnka


Síť Telegram po celém světě využívají desítky milionů lidí. Jejími zakladateli jsou bratři a programátoři Pavel a Nikolaj Durovovi. Panuje přesvědčení, že síť využívají lidé sympatizující s radikály z Islámského státu (IS). Telegram stejně jako služba Whatsapp umožňují uživatelům šifrovat komunikaci, takže obsah je nedostupný i pro poskytovatele sítě. Na to, že tento systém poskytuje bezpečné prostředí radikálům, upozornily bezpečnostní služby více zemí.

Podle ruské tajné služby použili Telegram i pachatelé letošního atentátu v petrohradském metru. Durov po něm odmítl ruským úřadům poskytnout přístup k šifrám a Rusko pohrozilo zablokováním sítě. Při dubnovém atentátu přišlo o život 16 osob a zraněny byly desítky lidí. Přihlásila se k němu skupina napojená na Al-Káidu.

bitcoin_skoleni

V Indonésii a dalších zemích oblasti panují obavy, že se IS, ustupující z pozic na Blízkém východě, přesouvá na východ. Filipíny, Indonésie a Malajsie se v červnu dohodly na společném postupu proti radikálům. Chtějí sdílet informace, sledovat komunikaci a společně znemožňovat přísun zbraní, bojovníků i peněz.

Přečtěte si také:

Stojí ruští hackeři i za katarskou krizí?

Ruští hackeři prý napadli americký volební software. Kreml to popírá

WikiLeaks: CIA se při hackování umí vydávat za Rusy


  • Našli jste v článku chybu?