Menu Zavřít

Šikana na pracovišti narůstá. Je to důsledek krize?

23. 6. 2009
Autor: Euro.cz

Jedním z negativních dopadů hospodářské krize může být i vzestup šikany na pracovišti. Některou z forem mobbingu pocítilo podle výzkumu STEM/MARK v posledním období na vlastní kůži 27 % populace starší 15 let.

Autor: Martin Siebert

Pojmy mobbing či šikana nejsou české veřejnosti již neznámé. Mobbingem rozumíme všechny formy společenské šikany spolupracovníka, které mohou ve svém důsledku negativně ovlivnit psychický ale i fyzický stav poškozeného.

Projevy mobbingu nemusí být nápadné na první pohled. Začínají totiž pozvolně například okřikováním či zesměšňováním dotyčné osoby, ale časem se mohou vyvinout až ve fyzické ubližování.

Častěji jsou šikanovány ženy, mladí a také senioři Výsledky výzkumu ukazují, že osobní zkušenost s některou z forem šikany na pracovišti má v současné době více než čtvrtina populace starší 15 let (27 %). Častěji se jedná o ženy, mladší osoby do 29 let věku, ale také o pracující padesátníky. Problém mobbingu již také není záležitostí osob s nejnižšímvzděláním, ale naopak se přesouvá do kategorie vzdělanějších.

bitcoin_skoleni

Za nejčastější projevy mobbingu můžeme v současné době označit nedoceňování pracovního výkonu vedoucího postupně ke ztrátě sebevědomí, neustálou kritiku práce, zadávání nesmyslných pracovních úkolů a povinností neodpovídající pracovní kvalifikaci nebo pomlouvání a zesměšňování postiženého v rámci pracovního týmu.

Více na NašePeníze.cz.

  • Našli jste v článku chybu?