Menu Zavřít

Síla zásuvkové komunikace

26. 1. 2007
Autor: Euro.cz

Přenos dat po sítí bude stále atraktivnější, říká šéf společnosti Schneider Electric

Jean-Pascal Tricoire (43) Po studiu techniky na Ecole supérieure d´electronique de l´Ouest absolvoval program MBA na CESMA Business School v Lyonu. V roce 1986 se stal projektovým manažerem Schneider Electric v Grenoblu, po dvou letech jakožto manažer zahraničních prodejů často cestoval do Skandinávie a severní Afriky. V letech 1989 až 1993 přesídlil do italskéhu Turínu, kde řídil marketing, a následujících šest let strávil v Číně v pozici manažera prodeje. Do roku 2000 pobyl v Johannesburgu ve funkci manažera pro zónu jižní Afriky, poté působil v Chicagu na pozici šéfa oddělení globálních strategických zákazníků. V listopadu 2003 převzal vedení výkonného výboru společnosti. Ředitelem a předsedou představenstva Schneider Electric byl jmenován v květnu 2006. Tricoire zvládá několik světových jazyků včetně čínštiny. Má rád sporty na divoké vodě, výpravy mimo vyšlapané stezky a fascinují ho nové technologie. Je ženatý a má tři děti.

EURO: Hlavním byznysem společnosti Schneider Electric jsou rozvody elektrické energie a automatizace. I v této souvislosti vždy připomínáte význam energetických úspor, aby se zabránilo hrozícímu nedostatku energií. Jaký vliv bude mít postupující automatizace a řízení procesů na úspory energie a jak se mohou projevit v rozpočtu podniků? TRICOIRE: Účty za elektřinu lze ovlivnit skutečně významně. Šedesát procent nákladů na energie tvoří v tovární automatizaci motory. Už jenom plynulý náběh a plynulé vypínání motorů může ušetřit třicet procent energie. Hlídáte-li si spotřebu mimo zátěž, můžete uspořit další náklady. Spoustu energie totiž spotřebovávají stroje, které jsou zapnuté, přestože se na nich zrovna nepracuje. Další úspory přinese inteligentní automatizovaný systém. Hodně se také plýtvá při nefunkčním uspořádání výrobních linek. Když tedy majitel továrny konzultuje, jak uspořádat výrobu, a zavede velmi jednoduchou automatizaci, může velmi snadno uspořit třicet až čtyřicet procent energie. Třeba ve velkém hotelu šedesát až osmdesát procent účtů za elektřinu tvoří náklady na úpravu teploty či na osvětlení. Užívá-li se budova tradičním způsobem, pak se plýtvá. Světla svítí pořád, některé pokoje jsou stále vytápěné, a přitom dnes existují technologie, které mrhání zabrání.

EURO: Které služby tedy nabízíte zákazníkům, již chtějí řídit spotřebu elektřiny? TRICOIRE: Hodně zákazníků si láme hlavu s tím, kolik bude stát nákup budovy. Jenže si musí uvědomit, že je tady také cena energie. Prostě musí počítat s celkovými náklady plynoucími z vlastnictví budovy. Zákazníkům převážně z průmyslové sféry proto navrhujeme úspory energie řízením teploty a spotřeby elektřiny mezi deseti až třiceti procenty. Systém může být inteligentnější, komunikativnější a jeho návratnost je poměrně rychlá, pohybuje se obvykle od jednoho do pěti let. Z našich zkušeností vyplývá, že provozovatelé budov běžně investují do projektů s návratnosti maximálně do tří let.

EURO: Proč dosud není běžný přenos dat po elektrické síti 220 V, tedy prostřednictvím technologií PLC (Power Line Communication - pozn. redakce)? TRICOIRE: Především v domácnostech bude tato technologie konkurovat bezdrátovým přenosům. Souhlasím s tím, že technologie PLC je velmi uživatelsky příjemná, protože můžete využít již jednou zavedený rozvod. Volba mezi PLC a bezdrátovým přenosem dat závisí na velikosti domu a na konfiguraci. PLC je komplementární technologií pro bezdrátové aplikace v domácnostech a také pro optovláknové rozvody mimo ně. V domácnostech je zatím příznivější klima pro bezdrátovou komunikaci, ale přijde doba, kdy lidé budou mít plné zuby technických nedostatků radiokomunikací. Navíc se budou obávat znečištění životního prostředí krátkými vlnami. O jejich ekologickém dopadu toho totiž dosud ještě příliš nevíme. V dlouhodobé perspektivě je tedy PLC technologie atraktivní. Roli hraje také soukromí, prostřednictvím PLC je snazší zabezpečit privátní stahování dat. Bezdrátovým technologiím nelze zatím předpovídat zánik, ale počet zákazníků připojených přes PLC bude stoupat. Před deseti lety se s touto technologií jen experimentovalo a příliš nefungovala. Ale už pět let máme velmi dobré výsledky i s velmi obtížnými sítěmi. Nedávno jsem měl schůzku se společností, která vyrábí skříňky pro domácí bezdrátová řešení. Testovali je v laboratořích a testovali také naše řešení pro PLC. Nakonec museli konstatovat, že naše technologie je spolehlivější než jejich bezdrát. Česká republika je jednou z mála zemí světa, kde se přenos dat po rozvodech elektrické energie 220 V používá v komerčním sektoru. Tyto naše výrobky již vůči jiným technologiím upřednostnilo několik set uživatelů.

EURO: Zmínil jste se o inteligentním automatizovaném systému. Které technologické novinky budou mít zásadní vliv na obor či celý průmysl? TRICOIRE: Novým systémům říkáme komunikační inteligence. Když chcete řídit továrnu či provozovat komerční budovu, musíte spotřebu energie přizpůsobit podmínkám prostředí, ať už se jedná o světlo či o venkovní teplotu. Je také důležité dopředu si rozmyslet, na co všechno budeme elektřinu používat, aby přívod energie odpovídal nárokům a nebyl zbytečně velký či poddimenzovaný. V rostoucí míře se bezpochyby bude využívat elektronika. Důraz tedy klademe na diagnostiku a konzultantství, které umožní zákazníkům uvědomit si, jaké mají možnosti. V neposlední řadě je nutné počítat s tím, že se bude zvětšovat podíl obnovitelných zdrojů energie, obzvláště solární energie. Ale z toho vznikají nové problémy, protože je nutné připojit tyto aplikace k hlavní síti. Každý se může potenciálně stát výrobcem energie a někdy bude energii kupovat, jindy zase prodávat do sítě. A to jsou místa, kde je zapotřebí komunikace, inteligence a spolupráce s rozvodnými sítěmi.

EURO: Jistě, ale alternativní zdroje energie jsou dosud velmi drahé. Vidíte v jejich využívání také svůj byznys? Hledáte cesty, jak je zpřístupnit k širší spotřebě, jak je zlevnit? TRICOIRE: Tyto zdroje energie jsou sice zajímavé, ale nesmíme se nechat klamat. Převážná většina energie se bude i nadále vyrábět z uhlí a plynu. Bude trvat strašně dlouho, než budou obnovitelné zdroje představovat hlavní zdroj tvorby energie. Raději bych tedy zatím zůstal u zdravého selského rozumu. Chceme-li pokročit vpřed v energetické účinnosti, musíme především energií šetřit a správně řídit její spotřebu. Jen tak lze dosáhnout nejvyšší úspory na planetární úrovni.

EURO: Již před lety se začala v průmyslu řada činností automatizovat. Automatizace také patří k hlavním byznysům společnosti Schneider Electric. Jaké trendy v tomto oboru očekáváte? TRICOIRE: Automatizace se dnes rozšiřuje všude. Naši zákazníci chtějí pohodlí a produktivitu, a proto by měly být automatizace a komunikace všudypřítomné. Automatizace je pro Schneider Electric rostoucím oborem, a proto ji vyvíjíme pro v podstatě každou aplikaci – ať už jsou to domácnosti, budovy, infrastruktury, průmysl. Největší zkušenosti máme s průmyslovou automatizací, a to i v České republice. Celá řada globálních zákazníků Schneider Electric investuje v různých zemích a také v Česku. A my jim můžeme dodat řešení, na něž jsou zvyklí ve svých zemích. Tímto způsobem rozvíjíme také automatizaci infrastruktury. Technologie jsou nyní přístupnější, náklady na automatizace se podstatně snižují a dnes se pohybují v jednotkách procent celkových investičních nákladů. Plánujeme automatizaci zapojit více i do budov a do domácností.

EURO: Hovoříte zřejmě o takzvaných inteligentních domech. Kdy budou podle vás tyto domy dostupné pro širší vrstvy obyvatelstva? TRICOIRE: Zatím tento produkt není všeobecně dostupný a v České republice vůbec. Nicméně v některých zemích jsme již začali do domů instalovat různé úrovně řešení. Domácí automatizace může zahrnovat velice jednoduché funkce, například bezdrátové ovládání úrovně osvětlení, okenic. Komplikovanější úrovně komunikují prostřednictvím internetu. Nevěřím však, že by každý potřeboval připojení k internetu. Prioritou v domácí automatizaci je tedy zatím jednoduchost. Technologie musejí být lehce ovladatelné, finančně dostupné a snadno rozšiřitelné, aby vyhovovaly rostoucím nárokům lidí.

EURO: V posledních desetiletích se záběr Schneider Electric zásadně odklonil od těžkého průmyslu směrem k elektrotechnice. Kam bude vaše strategie nadále směřovat a jak chcete udržet vedoucí postavení? TRICOIRE: Snažíme se vytvářet stále kompletnější elektrické systémy, které komukoliv umožní dosáhnout nejvyšší spolehlivosti, bezpečnosti, pohodlí, produktivity, úspory energie. Podmínkou je také snadná instalace těchto systémů. Náš rozvoj byl velmi dramatický. Začali jsme s rozvodem elektřiny a s řízením spotřeby energie v průmyslu. Pak jsme se pustili i do dalších sektorů, jako jsou automatizace, řízení energie s ohledem na její úspory, kritické dodávky energie. Silně se také rozvíjíme v oblasti zvané viditelná elektrická architektura budovy. Sem patří vše, co vidíte na stěně - zásuvky, vypínače a další prvky domovní elektroinstalace. Letos zhruba padesát procent našich prodejů tvoří produkty, které v katalozích Schneider Electric ještě před sedmi lety neexistovaly. Přecházíme k nabídce systémů, které by měly uspokojit požadavky našich zákazníků na kompletní řešení a zároveň se budou snadno integrovat, snadno balit a snadno montovat. Třetinu těchto nových produktů jsme do portfolia získali díky akvizicím. Schneider Electric ale také hodně investuje do výzkumu a vývoje – pět procent obratu. V našich výzkumných centrech, která máme po celém světě, pracuje přes sedm set lidí.

EURO: Velmi rychlým tempem roste i trh se zdroji nepřerušitelného napájení. Zřejmě i proto jste nedávno koupili vedoucího výrobce v oboru, americkou firmu APC. Jak se bude ubírat vývoj v tomto odvětví? TRICOIRE: Akvizice APC dosud ještě probíhá, uzavřena bude do konce prvního čtvrtletí. Energie ze sítě je stále méně spolehlivá, zároveň všechny kriticky důležité procesy potřebují naprosto spolehlivý zdroj energie. Nemocnice, výroba polovodičů, datová centra, internet či telekomunikace si nemohou dovolit výpadek elektřiny. Například hodina přerušení dodávky proudu na burze stojí kolem deseti milionů dolarů. Podobně hodina výpadku proudu v normální továrně může stát několik milionů dolarů. Takže potřeba naprosto čistých dodávek energie vzrůstá. Spotřeba energie je přitom tak vysoká, že k výpadkům dochází stále častěji. Roste tedy nutnost vytvořit bezpečný silový zdroj. Trh s těmito produkty, v jejichž výrobě je APC světovou jedničkou, roste dvouciferným tempem. Schneider Electric může výrobky APC sloučit se zbytkem systému, tedy s rozvody středního a nízkého napětí, se systémy monitoringu a efektivního využívání elektrické energie, ovládání teploty či přenosu dat. Budeme tedy moci dodávat kompletní spolehlivé systémy řízení energie. To je náš strategický záměr touto akvizicí a velmi důležitá část trhu. A je to patrně jedna z nejsofistikovanějších částí energetické distribuce.

bitcoin školení listopad 24

EURO: Kolik jste doposud investovali do akvizic a které další plánujete? TRICOIRE: Ohledně dalších akvizic nemohu být konkrétní, nicméně poslední tři roky jsme průměrně ročně investovali do nákupu společností mezi jednou a 1,5 miliardy eur. Děláme zhruba dvacet akvizic ročně. Loni byl výjimečný rok, protože jsme navíc kupovali firmu APC, což představuje samo o sobě 4,5 miliardy eur. Průmyslové odvětví, v němž působíme, má řadu lokálních charakteristik. V různých zemích existují například odlišné normy pro instalaci elektrických sítí. Přestože je sektor hodně roztříštěný, osmdesát procent technologií je již globálních. Akvizicemi tedy pracujeme na globalizaci sektoru a na zrychlení transformace technologií našeho průmyslového odvětví. Když v některé zemi podnikáme, snažíme se operovat na místní úrovni, každý produkt přizpůsobíme lokálním normám. Myslíme, že pracovat na místní úrovni je velmi důležité.

EURO: V České republice vlastníte obchodní organizaci a výrobní závod v Písku. Jakou má česká pobočka pozici v rámci sítě Schneider Electric a jak se čeští pracovníci uplatňují ve světě? Budete své působení v Česku ještě rozšiřovat? TRICOIRE: Česká republika byla pro nás vždy klíčovou zemí nejen z průmyslového, ale i z obchodního hlediska. Pět českých manažerů pracuje v Rakousku, Číně, Francii. Česko pro nás není jen místem, kde podnikáme, ale také zde vyrábíme, a to už třináct let. Písecká továrna je dnes jednou z našich největších v Evropě. Když jsme koupili Elektropřístroj Písek, dali jsme si několik závazků. Z hlediska počtu zaměstnanců a rozsahu výrobního závodu jsme je přesáhli. A to díky kvalitě prostředí a subdodavatelů, s nimiž zde spolupracujeme a vynikající kvalitě pracovní síly. Český závod jsme rozšířili již dvakrát, postavili jsme novou továrnu a každoročně roste i objem výroby. Vyrábíme nejen větší série, ale zavádíme i nové výrobky. Třetí naší aktivitou v ČR je aplikační centrum Automate v Praze. Jedná se o tým deseti technických specialistů v oblasti automatizace, kteří poskytují podporu pro vnitřní potřeby Schneider Electric a vybraným zákazníkům ve velké části Evropy. Během dvou let by se mělo centrum rozrůst na patnáct až dvacet odborníků.

  • Našli jste v článku chybu?