Jak nakrmit svět v roce 2050, až bude na planetě žít o dvě miliardy lidí více? Odpověď může dát úspěch pšenice v Senegalu, která vydrží i teploty okolo 40 stupňů Celsia. Co se před několika lety zdálo jako šílený nápad, nabírá v této odolné plodině reálné obrysy.
Po čtyřech letech pokusů, kdy se zkoušely různé druhy pšenice v horkém subsaharském podnebí severního Senegalu, vědci dospěli k tomu, co se původně jevilo jako šílený nápad. V celé oblasti by mohlo milion místních zemědělců pěstovat pšenici v povodí řeky Senegal. Celkově by to znamenalo produkci 600 tisíc tun této strategické potraviny ročně.
Povodí řeky Senegalu
Foto: CC BY-SA 3.0 / Bourrichon
Tuto odolnou pšenici vyvinulo mezinárodní centrum pro zemědělský výzkum v suchých oblastech ICARDA, jež sídlí v libanonském Bejrútu.
Oblasti s nedostatkem vláhy pokrývají přes 40 procent suchozemského povrchu Země. Pšenice je přitom považována za plodinu, která se pěstuje na severní polokouli v mírném klimatickém pásu.
Na vývoji pšenice odolné vůči horku pracoval Filippo Bassi z centra ICARDA a Rodomiro Ortiz ze švédské zemědělské univerzity v Uppsale.
„Když jsme před pěti lety přišli s tímto nápadem, lidé si mysleli, že jsme se zbláznili,“ řekl Bassi britskému deníku Guardian. Pšenice přitom ke svému zrání slunce potřebuje. „Pokud ji můžete rozmnožovat tady v Senegalu, můžete ji pěstovat v podstatě kdekoliv,“ dodal.
Potravinová bezpečnost v Evropě: Jak se falšuje olivový olej
Dobrý byznys: falšování olivového oleje vynáší stejně jako drogy
Nově vyšlechtěná odrůda pšenice rychle roste a sklizena může být už za 92 dní, což zemědělcům v Senegalu umožní, aby v mezidobí pěstovali rýži. Výnos se pohybuje okolo šesti tun na hektar. Pšenice může zajistit potravinovou bezpečnost i v dalších afrických zemích, jako je Súdán a Nigérie. S globálními změnami klimatu pak tento typ pšenice bude mít stále více uplatnění, míní Bassi.
Afrika přitom patří k regionům s nejnižší produkcí potravin a musí je dovážet. Senegal nakupuje ročně pšenici za 30 milionů dolarů (618 milionů korun) ročně, ze které dělá těstoviny a kuskus.
Z jedné tuny pšenice tvrdé se může vyrobit 2 tisíc balíčků těstovin. Bassi tvrdí, že region má potenciál produkovat 600 tisíc tun pšenice za rok. Dalším krokem má být vybudování zpracovatelského průmyslu pro pšenici. Projekt je stále v počátcích a čeká na schválení a podporu senegalské vlády.
Související články: