PRAHA (il) - Koncern Karbon Invest zpochybnil důvěryhodnost nabídky skupiny Penta, která je údajně ochotna zaplatit státu za minoritní balík akcií OKD čtyři miliardy korun. Kvůli této nabídce vláda stále nerozhodla o dokončení privatizace OKD, kterou již v srpnu chtěla mít za sebou. Týdeník EURO se zeptal místopředsedy představenstva Karbon Investu, majoritního akcionáře dolů, Petra Otavy, co se mu na tom nezdá.
OTAVA: Stále platí usnesení vlády z března 2004, podle kterého má být privatizace OKD dokončena na základě exkluzivního jednání s majoritním akcionářem, a tím je Karbon Invest (KI). Ještě před změnami v kabinetu byla transakce právoplatně uzavřena podpisem kupní smlouvy mezi Fondem národního majetku a KI. Fakt, že nebyla hned napoprvé schválena Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a že následně proběhla další jednání o ceně, na tom nic nemění. Pokud za takto jasně definovaných okolností někdo vyrazí na zteč s hurónskými výkřiky o miliardách, pak ho nemůžu považovat za seriózního investora a mám silné pochybnosti o jeho etice. Mimochodem, všimněte si, kdy se Penta začala o OKD takzvaně zajímat – zdaleka ne od začátku privatizačního procesu v polovině roku 2003, ale až po krachu své snahy ovládnout mostecké hnědouhelné doly.
EURO: Nicméně když je někdo ochoten nabídnout za akcie OKD víc než vy, neměl by si to stát ještě rozmyslet a pokusit se vydělat více peněz?
OTAVA: Asi ano, jenom není jisté, kolik a zda vůbec něco by nakonec stát od Penty dostal. Penta sice říká „dáme čtyři miliardy“, ale jedním dechem zároveň upozorňuje, že cena se může změnit, a požaduje prakticky nesplnitelné odkladné podmínky. Zejména aby jí někdo otevřel dveře k provedení due diligence v OKD, což je naprosto nemyslitelné. Jistě pochopíte, že tohle si z pozice majoritního akcionáře důkladně ohlídáme.
EURO: Údajně máte důkazy o tom, že Penta ve skutečnosti nehodnotí státní podíl v OKD částkou čtyř miliard, ale mnohem menší…
OTAVA: Ano, Penta se pokusila učinit nabídku i nám. Poslali vzkaz, že odkoupí naše akcie za 4,38 miliardy. A prý kdyby se nám podařilo mezitím získat státní podíl, mohli by pak za celek dát 6,673 miliardy. Pokud dobře odečítám, tak oni ve skutečnosti vidí hodnotu státního podílu na 2,273 miliardy. Všechno ostatní je podle mého názoru mediální hra ve snaze uvést v omyl veřejnost i státní úředníky.
EURO: Ví o tom vláda?
OTAVA: Samozřejmě. Nemáme totiž zájem bavit se o prodeji majoritního balíku akcií OKD s kýmkoli, tím méně s Pentou. Máme jenom jeden strategický cíl: nadále podnik dobře spravovat, udržet jeho prosperitu a sociální stabilitu.
EURO: Co uděláte, když vás vláda vyzve k dalšímu navýšení kupní ceny?
OTAVA: To sice nepředpokládám, nicméně jsme otevřeni každé rozumné výměně názorů. Rád bych jen připomněl, že ÚOHS nevidí v již dohodnuté a odsouhlasené kupní ceně 3,4 miliardy žádnou veřejnou podporu, žádné porušení pravidel hospodářské soutěže. I proto chci věřit, že se pohybujeme v transparentním a jasnými pravidly definovaném prostředí a že předmětem obchodního jednání není jakási zlatá hrouda, která má být takzvaně restrukturalizovaná a hned prodána dál na tržišti zlatokopů.
EURO: Co když se vláda přece jen rozhodne zvrátit své původní rozhodnutí a zruší předchozí exkluzivní vyjednávání včetně již uzavřené smlouvy?
OTAVA: Takový zvrat si vůbec nedovedu představit, vládu považujeme za seriózního partnera. Nicméně když se ptáte, pak tedy ryze hypoteticky: asi bychom se museli vážně zamyslet nad tím, za jakých podmínek a zda vůbec můžeme doly efektivně spravovat.