Menu Zavřít

Silnější než mráz

23. 1. 2009
Autor: Euro.cz

Velké průmyslové podniky odebírají kvůli krizi méně elektřiny

Ekonomickou krizi již pociťují i obchodníci s elektřinou. Alespoň o tom svědčí údaje firmy ČEZ o vývoji poptávky v kategorii velkých odběratelů. Tu z velké části tvoří velké průmyslové podniky.

Říjnový propad Ještě v roce 2007 poptávka po proudu každý měsíc meziročně rostla o několik procent. Aktuální údaje však nyní ukazují, že velcí odběratelé, především firmy, kvůli ekonomické krizi razantně omezují odběr elektřiny. Pokles se poprvé dle ČEZ projevil loni v říjnu, kdy se poptávka meziročně snížila o 1,2 procenta. V dalších měsících následoval sešup, v listopadu o 10,4 procenta, v prosinci pak o 8,8 procenta.
Propad v poptávce bude s velkou pravděpodobností pokračovat, což potvrzuje i mluvčí ČEZ Ladislav Kříž: „Mrazy zvyšují spotřebu elektřiny, ale lednová poptávka určitě nedosáhne rekordních hodnot z mrazivého počátku roku 2006. Zcela jistě proti působí finanční a ekonomická krize. Řada podniků omezuje výrobu a na spotřebě je to citelně znát. Do září loňského roku poptávka neustále mnoho let rostla, v říjnu nastal náhlý obrat a ten pokračuje nadále.“ Kříž však zároveň upozornil, že pro samotný ČEZ nejde o snižování prodeje elektřiny. Pokud firma s nabídkou neuspěje v Česku, prodá elektřinu v zahraničí. „ČEZ je spíše limitován nedostatkem výrobních kapacit než omezeným prodejem,“ dodal mluvčí. Odborníci předpovídají, že poptávka po elektřině za celý loňský rok v Česku meziročně vzrostla o jedno až dvě procenta, především kvůli úspěšnějším prodejním měsícům z první poloviny loňského roku.

MM25_AI

Naplnit nebo ustoupit S poklesem poptávky v kategorii velkých odběratelů se však nepotýkají jen čeští dodavatelé, ale i obchodníci v dalších evropských zemích. Třeba na Slovensku. „Ano, i tady řeší podobné problémy jako v Česku,“ upozornil šéf firmy Carbounion Bohemia Petr Paukner. Ten je přesvědčen, že současná situace je pro obchodníky s elektřinou velmi nebezpečná. A to především v souvislosti s odběrateli, kteří mají s dodavateli uzavřeny takzvané take or pay kontrakty. Tedy mají nasmlouvány objemy dodávek elektřiny, za něž musejí zaplatit i v případě, že je nebudou schopni odebrat. Jak tvrdí Paukner, obchodníci mají dvě možnosti, jak se s touto situací vypořádat. Prvním řešením je trvat na dodržení kontraktu. Jenže to může ohrozit samotnou existenci podniků a tím i kontrakty na dodávky elektřiny pro následující léta, kdy krize odezní. Druhou možností je, dojednat s odběrateli dodatečné úpravy smluv. A právě v tom spatřuje Paukner hrozbu. Uvádí to na následujícím příkladu: velký odběratel oznámí obchodníkovi, že kvůli poklesu výroby bude nucen pro letošek zkrátit odběr elektřiny o čtyřicet procent v porovnání s již uzavřeným „take or pay“ kontraktem. Obchodník jeho požadavku vyhoví a v dodatku ke smlouvě sníží dodávky elektřiny o požadovaný objem. Jenže firmě ve skutečnosti klesne odběr jen o desetinu. A třicet procent spotřeby sežene u jiného obchodníka za mnohem nižší cenu v porovnání s původním kontraktem. „To je dáno tím, že elektřina v posledních měsících výrazně zlevňuje,“ vysvětlil Paukner. Obchodníkům tím hrozí reálné nebezpečí, že jim zůstane velké množství elektřiny, kterou si před rokem nasmlouvali s výrobci za mnohem vyšší cenu, než je ta současná. Budou nuceni prodávat se ztrátou. „Většina obchodníků proto čeká na to, jaká bude situace koncem ledna. Já osobně bych doporučoval dodržet platné kontrakty,“ dodal Paukner.
Problémy s poklesem poptávky mají i plynárenské firmy. Šéf představenstva společnosti RWE Transgas Martin Herrmann již dříve upozornil, že jeho firma registruje nárůst pohledávek po lhůtě splatnosti ve všech kategoriích odběratelů. Navíc připustil obavy z krachu velkých zákazníků, který by negativně ovlivnil i hospodaření plynárenské společnosti.

Graf: Vývoj poptávky po elektřině v roce 2008 (meziroční srovnání v procentech) Měsíc leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Velkoodběratelé 4,8 8,3 -0,5 8,2 0,3 1,3 5,7 -1,9 3,1 -1,2 -10,4 -8,8
Maloodběratelé 5,8 4,4 5,6 8,7 4 -0,7 0,8 2,2 3,4 -2,8 -5,8 -6,3
Pramen: ČEZ

  • Našli jste v článku chybu?