Menu Zavřít

Silniční zákon bude možná mírnější

18. 9. 2006
Autor: Euro.cz

NOVÁ VLÁDAZměny navrhované poslanci ODS v silničním zákonu, které se týkají nejen úpravy systému trestných bodů, mají zelenou i od vlády premiéra Mirka Topolánka. Ministři mají sice k novele připomínky, ty by však měli odstranit poslanci.

NOVÁ VLÁDA Změny navrhované poslanci ODS v silničním zákonu, které se týkají nejen úpravy systému trestných bodů, mají zelenou i od vlády premiéra Mirka Topolánka. Ministři mají sice k novele připomínky, ty by však měli odstranit poslanci.

Občanští demokraté kritizovali nový silniční zákon a zejména zavedení bodového systému hodnocení dopravních přestupků řidičů již při jeho schvalování v obou parlamentních komorách v loňském roce. Jedním ze současných návrhů je zvýšit počet bodů, o které může řidič přijít z dvanácti na osmnáct, což již tehdy navrhoval senátor ODS Jaroslav Kubera.

Vedle zvýšení počtu bodů by ze zákona měla zmizet část bodově ohodnocených přestupků, a to takových, které prý nemají pro bezpečnost provozu na pozemních komunikacích zásadní význam, případně jejichž spáchání je hůře prokazatelné a následně obtížně přezkoumatelné. Zrušena by podle nich měla být také spodní hranice pokut.

NESVÍCENÍ BEZ BODŮ

Vláda souhlasila například s tím, že trestné body by už neměly hrozit za zakázané předjíždění, nezapnuté pásy nebo nerozsvícená světla. Tyto prohřešky by se měly trestat pouze pokutami, jejichž minimální sazba by navíc klesla na nulu. To znamená, že řada menších prohřešků by se dala řešit domluvou.

Vládní plány možná narazí v Poslanecké sněmovně, nesouhlasí s nimi totiž ani sociální demokraté a ani lidovci, jejichž člen, konkrétně exministr dopravy Milan Šimonovský, připravoval původní novelu silničního zákona platnou od 1. července letošního roku. ČSSD navrhuje ponechat současný limit bodů, ale zabavovat řidičské průkazy pouze na tři měsíce, když se řidič „vyboduje“ poprvé, a na půl roku, stane-li se to podruhé. Vzhledem k tomu, že projednávání podobných návrhů trvá dlouhé týdny či měsíce, není zatím možné říci, kdy by měla novela silničního zákona začít platit. Optimisté hovoří o začátku příštího roku.

SPORNÉ RYCHLOSTI

Diskuze se očekávají také od vládou plánovaného zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na některých úsecích českých dálnic, kde by se mohlo jezdit až rychlostí 160 kilometrů za hodinu. To prosazuje nový ministr dopravy Aleš Řebíček. Jeho cílem je vytvořit speciální dopravní značky pro vybrané „bezpečné“ dálnice, kde by se smělo jet stošedesátkou. „Přístup ministra je možný, vyžadoval by však důkladnou analýzu konstrukce dálnic, intenzity provozu a nehodovosti,“ míní Jaroslav Heinrich z Centra dopravního výzkumu.

ODBORNÍCI CHTĚJÍ ZMĚNY

bitcoin_skoleni

Většina profesionálních řidičů podle průzkumu Centra pro psychologii práce souhlasí s bodovým systémem, současně si ale myslí, že by se měl upravit. Za špatný považují současný způsob hodnocení dopravních přestupků častěji řidiči, kteří v poslední době havarovali. Podle kritiků je norma, kterou prosadila předchozí vláda, příliš přísná a poskytuje prostor pro korupci a šikanu.

CO MÁ ZMĚNIT NOVELA

  • zvýší se povolená rychlost na některých úsecích dálnic ze 130 až na 160 kilometrů za hodinu
  • stoupne počet povolených trestných bodů pro řidiče z 12 na 18
  • zruší se ustanovení, že vysokou pokutu může dostat i cyklista, který sám spadne a zraní sám sebe
  • body se nebudou udělovat například za telefonování za jízdy, nepoužití bezpečnostních pásů, nesvícení, za řízení technicky nezpůsobilého vozidla, za překročení rychlosti do 20 kilometrů v hodině v obci a do 30 kilometrů mimo obec
  • klesne minimální výše pokuty
  • Našli jste v článku chybu?