Menu Zavřít

Komplikace pro Johnsona: britská vláda přišla o většinu ve sněmovně

3. 9. 2019
Autor: čtk

Britská vláda premiéra Borise Johnsona dnes ztratila většinu v Dolní sněmovně poté, co Konzervativní stranu kvůli nesouhlasu s vládní brexitovou politikou opustil poslanec Philip Lee. S odvoláním na prohlášení, které Lee vydal, o tom informovala zpravodajská stanice BBC. Poslanec posílil řady opozičních proevropských Liberálních demokratů.

Pracovní většina vlády se po srpnových doplňovacích volbách, které vyhrála kandidátka labouristů, ztenčila na jediný hlas. Dnešním odchodem poslance Leeho tak přišla Johnsonova vláda o většinu ve sněmovně, a to před klíčovým rozhodnutím o dalším postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie. Ztráta početní většiny ale neznamená, že by vláda automaticky padla, připomněla agentura DPA.

„Dospěl jsme k závěru, že není možné, abych jako konzervativní poslanec sloužil svému obvodu a své zemi v jejich nejlepším zájmu,“ uvedl Lee v prohlášení. Konzervativní vláda premiéra Johnsona podle něj „agresivně“ usiluje o „zničující brexit“ a zbytečně ohrožuje životy a živobytí lidí a vystavuje Spojené království riziku, že se rozpadne. Johnsonova vláda podle Leeho také „podkopává hospodářství, demokracii a roli (Británie) ve světě“.

Vyjedná Boris Johnson dohodu o brexitu?

Dnes odpoledne se sešli poslanci britské Dolní sněmovny na první schůzi po letní přestávce. Svého mandátu se nejprve ujala liberální demokratka Jane Doddsová, která v srpnu zvítězila v doplňovacích volbách v obvodu Brecon a Radnorshire. Johnsonovu vládu tím připravila o jedno křeslo v parlamentu a vládní většinu ztenčila na jeden hlas.

Poté, co Doddsová dnes složila poslaneckou přísahu a premiér Johnson začal k poslancům hovořit, přisedl na lavici liberálům také poslanec Philip Lee, který záhy vydal prohlášení o odchodu z Konzervativní strany, jejímž byl členem od roku 1992. Od roku 2010 stranu zastupoval v Dolní sněmovně.

Předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová v prohlášení uvedla, že Lee sdílí s členy její strany odhodlání „zabránit katastrofálnímu brexitu bez dohody a zastavit brexit úplně“.

V Dolní sněmovně je nyní podle BBC 309 hlasujících konzervativců, jejichž menšinový kabinet podporuje deset poslanců severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Dohromady tak mají 319 hlasů. Proti nim nyní stojí 320 hlasů opozice. Z 650 členů Dolní sněmovny jedenáct poslanců nehlasuje. Severoirská republikánská strana Sinn Féin (sedm poslanců) se zasedání parlamentu v Londýně léta neúčastní, tradičně nehlasují také předseda sněmovny a jeho tři zástupci (nyní dva konzervativci a dva labouristé).

Pro odchod země z EU se vyslovili voliči před třemi roky v referendu. Premiér Johnson při nástupu do funkce letos v červenci slíbil, že Spojené království z EU vyvede 31. října - ať už s dohodou, nebo bez ní.

Čtěte komentář: Přichází bavič Boris, který se chce zalíbit všem. Teď to ale nepůjde

Makrooko Miroslava Zámečníka

Dále čtěte:

Smrtící koktejl pro Británii: Johnson, brexit a skotský nacionalismus

Johnson svým bombastickým jazykem přede zlatou nit. Chlubí se citováním Homéra ve starořečtině

Chce brexit i Poláky. Britská firma je za levnou sílu z Východu ráda

MM25_AI

Johnson chce brexit s novou dohodou. Žádá ale zrušení irské pojistky

Brexit bez dohody vydá Británii napospas Trumpovi, varuje lídr opozice Corbyn

  • Našli jste v článku chybu?