Dlouhou dobu byl Vietnam v rámci boje proti koronaviru považován za jednoho z největších světových premiantů. Přestože má tato jihoasijská země bezmála sto milionů obyvatel, až do začátku letošního června se covid oficiálně prokázal pouze u necelých 10 tisíc lidí. S příchodem léta ale začala čísla exponenciálně stoupat. Aktuálně tamní úřady zaznamenávají i 12 tisíc nově nakažených denně. Může za to snadno se šířící varianta delta.
Protože se aktuální stav zdál být z pohledu hygieniků neudržitelný, zavedla vláda celou řadu omezení, v jejichž důsledku se lockdown nevyhnul ani městu Ho Či Min, vůbec největší vietnamské aglomeraci. Zde se přitom nachází několik významných přístavů, které jsou dle serveru BBC klíčovou součástí dodavatelského řetězce, přes nějž proudí do Evropy zboží všeho druhu. A to včetně věhlasné místní kávy typu robusta, která se vyznačuje vyšším obsahem kofeinu a zemitější chutí, přičemž podle webu National-Geographic.cz je právě Vietnam jejím největším vývozcem na světě.
„Panují velké obavy o to, že nebudete moci svoji kávu vyvézt ze země,“ citují Financial Times Carlose Meru, analytika u společnosti Rabobank.
Do situace se vložila už i Vietnamská asociace kávy a kakaa a další organizace. Vyzývají politiky k uvolnění restrikcí, kterýžto krok by mohl zabránit vytváření dodatečných prodlev v dodávkách této nezbytné suroviny. Sám vietnamský ministr dopravy Nguyen Van The jejich obavy vyslyšel a skutečně v průběhu minulého týdne úřadům nařídil část omezení zrušit.
Zdražení o 50 procent
BBC uvádí, že cena těchto specifických kávových zrn vzrostla během letošního roku o zhruba polovinu. V pátek byla jedna tuna kávy robusta na trhu k sehnání za 2043 dolarů, tedy nějakých 44,5 tisíce korun. Dá se každopádně tušit, že další zdražování na sebe s ohledem na potíže ve vietnamských přístavech nenechá příliš dlouho čekat.
Samotní vietnamští exportéři ale z oněch rostoucích cen žádný profit nemají. Ba naopak, závažnost situace je nutí přemýšlet o tom, zda je pro ně součastný stav vůbec ještě udržitelný. „Už více než měsíc jsme žádná kávová zrna nekoupili ani neprodali,“ popsal ještě v červenci tehdejší problémy Do Ha Nam ze společnosti Intimex, citoval jej web Irish Examiner. Společně s kolegy z konkurenční firmy Simexco Daklak přitom očekává, že objem vyvezené kávy se bude nejspíš nadále zmenšovat i v průběhu měsíce září.
Potíže hlásí i Brazílie
Váznoucí zásoby kávových zrn ve Vietnamu nepředstavují zdaleka jediné problémy, s nimiž se celé odvětví v tuto chvíli potýká. Vedle covidu totiž snahy výrobců, exportérů a prodejců hatí i sama příroda, respektive vrtochy počasí.
Brazílii, toho času pro změnu největšího světového producenta kávy typu arabica, zasáhly v průběhu minulého měsíce, kdy na jižní polokouli vrcholí období zimy, nejhorší mrazy za více než pětadvacet let. Vydatná sněhová nadílka zasypala několik desítek měst a na řadě míst zničila celoroční úrodu, ba dokonce rovnou celé kávové plantáže. To proto, že samotné kávovníky jsou na mráz extrémně citlivé a existuje vysoká pravděpodobnost toho, že spousta z nich abnormálně nízké teploty nepřežije. Než se přitom taková plantáž obnoví, může uběhnout až několik let.
Cena arabicy, kterýžto druh tvoří 75 procent veškeré kávové produkce na světě, dosahuje právě kvůli extrémním výkyvům počasí nejvyšší úrovně za posledních téměř sedm let. Jedna její libra, tedy zhruba 0,45 kilogramu, je na trhu aktuálně k dostání za 189,5 dolaru (nějakých 4120 korun). Ještě koncem července přitom vyšplhala až na zhruba 208 dolarů, zatímco zkraje letošku se pohybovala na úrovni přibližně sto pětadvaceti.
Brazilská vláda odhaduje, že v důsledku silných mrazů z přelomu července a srpna bude letošní úroda ve srovnání s tou loňskou až o 16 procent chudší. Samotní farmáři jsou v tomto ohledu ještě o poznání pesimističtější.