Čtyři z pěti místopředsedů dnes zvládla zvolit Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) na pokračování svého sjezdu v Hradci Králové. Předsedu Jana Hamáčka a statutárního místopředsedu Jiřího Zimolu doplní v nejužším vedení krajská radní z Vysočiny Jana Fialová, poslanci Jaroslav Foldyna a Roman Onderka a pardubický hejtman Martin Netolický. ČSSD také hladce potvrdila konec jednání o koaliční vládě s ANO, naopak kvůli přísnému kvóru delegátů neprošla většina ze zvažovaných změn ve stanovách.
Nejúspěšnější byla při hlasování sjezdu Fialová, která chce podle svých slov s novým vedením změnit situaci, kdy se strana potápí, zatímco „nahoře na parníku se tancuje“. Strana by se podle ní měla vrátit zpět do regionů a víc naslouchat lidem. V prvním kole ČSSD vybrala také Foldynu, který je ve straně známý neortodoxními názory a blízkým vztahem s prezidentem Milošem Zemanem, a Netolického.
Ve druhém kole hlasování byl zvolen Onderka, který v únoru neúspěšně kandidoval na statutárního místopředsedu. O šest hlasů naopak neuspěl olomoucký primátor Antonín Staněk, původní uchazeč o místo předsedy. Pátého řadového místopředsedu tak nakonec nebude vybírat sjezd, delegáti k tomu pověřili nejvyšší orgán mezi sjezdy, kterým je ústřední výkonný výbor.
Jediným členem minulého vedení, který přečkal volební neúspěch mezi lídry strany, je Hamáček, jehož sjezd zvolil v únoru předsedou. V posledním vedení byl řadovým místopředsedou. Na místa ve vedení v únoru rezignovali bývalá ministryně práce Michaela Marksová a poslanci Lubomír Zaorálek, Jan Birke a Petr Dolínek. Nikdo z nich znovu nekandidoval.
Čtěte komentář Pavla Párala: Když dva nedělají totéž
ČSSD na první části sjezdu v únoru schválila usnesení, ve kterém Hamáčka a Zimolu pověřila jednáním s ANO. Vítěze voleb ANO s odkazem na trestní stíhání premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) v případu Čapího hnízda vybídla, aby neblokoval vznik vlády nominací stíhané osoby. ANO však na Babišově nominaci setrvalo a nenabídlo ČSSD ani pozici ministra vnitra, kterou požadovala. Hamáček se Zimolou tak předsednictvu v pátek úspěšně navrhli konec jednání.
Návrh vzít na vědomí konec jednání s ANO dnes na sjezdu hladce prošel. Mantinely pro případné další vyjednávání sjezd novému vedení explicitně nedal. „Stále ale platí ten závazek, že pokud bychom něco vyjednali, tak o tom bude rozhodovat členská základna v referendu. Nicméně jednání s hnutím ANO jsou ukončena,“ popsal Hamáček zadání pro nové vedení sjezdu.
Bezprostředně začnou podle Hamáčka pracovat týmy pro přípravu komunálních a senátních voleb. „Strana do nich půjde jednotná,“ uvedl. Vyjednávání s hnutím ANO podle něj nebyla marná, programové body sociální demokraté předloží Sněmovně v podobě legislativních návrhů, uvedl na tiskové konferenci po skončení sjezdu. Hamáček a Zimola se na něm za svou vyjednávací strategii a utnutí rozhovorů kvůli neústupnosti ANO v personálních otázkách dočkali ocenění od výrazné většiny delegátů.
Problematické bylo hlasování o stanovách, kde sice pro změny byla naprostá většina přítomných, ale kvůli požadované třípětinové většině a velkým absencím jich nebylo dost. Neprošly tak kritizované návrhy na odstranění kvót pro zastoupení žen v některých orgánech a na kandidátkách. Ze stanov naopak zmizí nákladné korespondenční hlasování, které bude nahrazeno elektronickým. Schváleno nebylo ani zeštíhlení některých stranických orgánů.
Dále čtěte: