Menu Zavřít

SKANDÁL URYCHLÍ ZMĚNY

3. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Na ministerstvu financí se hovoří o výměně celého představenstva

Až osmimiliardová ztráta, která Komerční bance vznikne z obchodů s jednou jedinou firmou, urychlila diskuse o změnách v jejím představenstvu. Podle informací týdeníku EURO se na rozhodujících místech ozvaly i hlasy žádající razant ní zásah ještě v letošním roce.

Zatím padla pouze hlava člena představenstva Petra Ševčíka. Ten údajně odešel kvůli neshodám s kolegy v názorech na privatizaci. Jak v pátek uvedl pro Český rozhlas, považuje především za nutné, aby odstoupil management odpovědný za posky tování špatných úvěrů. Důležitější než navýšení kapitálu je podle něj pro privatizaci řešení špatných aktiv. Jak sám tvrdí, za devět měsíců se mu jich podařilo prodat za 30 miliard a banka z toho získala deset miliard korun. Kromě toho Ševčík v olá po změně řízení rizik.

Zaryté mlčení.

Vedení banky se zatím k případu podivného financování rakouské firmy - Mladá Fronta Dnes uvedla, že jde o B.C.L. Trading - příliš nevyjadřuje. Dosud publikované neoficiální informace hovoří o poskytnutí úvěru prostřednictvím akreditivů. Ty měly být jištěny dodacími listy a zbožím, na jehož zakoupení peníze sloužily a k jehož prodejcům měly finance z banky směřovat . Dodací listy jsou však podle některých zdrojů zfalšované. Pokud pohledávka není nijak zajištěna, musí skončit v nejnižší klasifikaci úvěrů. Až minulý čtvrtek banka ústy tiskového mluvčího Iva Polišenského přiznala, že ztráta z obchodu dosáhne možná až osmi miliard korun. Zatím je pohledávka v této výši vyoprávkována z 50 procent. Teď bude záležet na auditorovi, jak rychle ji pošle mezi ztrátové. Zástupce auditorské firmy Deloitte & Touche Michal Petrman však uvedl, že banka již dostala doporučení, jak celou záležitost promítnout do účetnictví.

Podle týdeníku Respekt z pondělí 13. prosince přestala rakouská firma, které banka poskytovala akreditivy od roku 1996, své závazky splácet až letos. Ševčík prohlásil, že o problému těchto pohledávek hovořil již před rokem se svým předchůdcem v představenstvu Vladimírem Šulcem . Prý se shodli na tom, že je zapotřebí, aby banka snížila svoji úvěrovou angažovanost vůči tomuto klientovi.

Hledání odpovědnosti.

Pro současné vedení banky je důležité, nakolik si mezi sebe rozdělí odpovědnost za celý případ. Ten vznikl ještě v dobách bývalého šéfa Richarda Salzmanna. Auditor navíc přispěchal s tvrzením, že běžný audit problém odhali t nemohl. Představitelé banky na tiskové konferenci minulé úterý pouze prohlásili, že o případu již delší dobu vědí a postupně jej šetří. Také se pochlubili jeho včasným nahlášením na pražskou burzu a do Londýna, kde se obchoduje s GD R na akcie KB. Předseda představenstva a generální ředitel Jan Kollert zdůrazňuje, že jeho cílem je objevit v účetnictví vše, co by mohla objevit privatizační prověrka hospodaření.

Žádné z těchto prohlášení ale nemění nic na skutečnosti, že představenstvo šéfuje bance, která má základní jmění 9,5 miliardy a pravděpodobně až osmimiliardový průšvih před sebou. Analytici přitom mezi čtyřma očima již nyní zpochybňují její ukazatel kapitálové přiměřenosti. V takové situaci se úspěch u soudu, který bance i přes stále neuzavřenou žalobu minoritního akcionáře (EURO 49/1999) dovolil zahájit úpis akcií, jeví jako dvojnásobné požehnání.

Chuť jiných akcionářů než Fondu národního majetku (FNM) nakupovat při úpisu však může poklesnout. Minulé dny naznačily, že o Komerční banku za emisní kurs 500 korun bude zájem. V den, kdy se s akciemi obchodovalo už bez předkupního práva na úpis, jejich kurs výrazně propadl. Na druhé straně, byla to asi právě aféra s akreditivy, která akcie posunula ještě níže. Od 7. do 10. prosince klesly z 970 na 690 Kč. Na konci seance v den, kdy vyšel článek v Respektu a informace v ČTK, stály už jen 610 Kč.

Není přitom vůbec vyloučeno, že někteří makléři či investoři měli informace dříve, a ty se promítly do kursu již předminulý týden. V druhé polovině minulého týdne se ceny trochu vzpamatovaly, nicméně ohlášení osmi miliard je znovu přiblížilo 600 Kč - pouhých 100 korun od emisního kursu. Připsání na účet trvá dost dlouho a předvídat, kam se ceny vydají, je teď těžší než jindy. Skandál a jeho dopad na hospodaření banky mohou oddálit privatizaci, do níž se i beztak podle snad vše ch důvěrných zdrojů nikdo nehrne.

MM25_AI

Rozhoupané židle.

Stát bude muset jednat rychle. Příští rok by rád nabídnul banku investorům. Informační memorandum se má rozeslat zhruba v březnu. Na ministerstvu financí a zřejmě i FNM soudí, že by se lépe prodávalo s jiným manageme ntem. Alespoň to tvrdí zdroje ze státní správy. Prý se dokonce hovoří o výměně celého představenstva. Stejně tak se ovšem hovoří o výměně celé vlády, a tudíž případně i předsedy prezidia FNM.

  • Našli jste v článku chybu?