V HypoVereinsbank odstoupilo sedm představitelů nejvyššího vedení
Bavorská HypoVereinsbank zažila minulý týden zemětřesení: sedm členů jejího nejvyššího vedení odstoupilo. Přiznalo tak de facto vinu na skandálu, který banku provází už rok od chvíle, kdy Hypobank a Vereinsbank fúzovaly. Bezprostředním důvodem demise bylo dokončení speciální revizní zprávy poradenské firmy BDO. Zpráva potvrdila, že Hypobanka v roce 1998 před sloučením s Vereinsbank nepřiznala ve výroční zprávě za rok 1997 díru v rezervách ve výši 3,6 miliardy marek. Rezervy přitom byly nutné na krytí rizikových investic do nemov itostí.
Když se po fúzi díra v rezervách objevila, už fúzovaný bankovní dům je doplnil. Dnes revizní zpráva dokazuje, že tato částka stále není dostačující, že rezervy měly činit 3,63 miliardy marek.
Zpráva tvrdí, že nejvyšší vedení Hypobanky o této díře v rezervách muselo vědět. Proto poradenská firma prohlásila výroční zprávu Hypobanky roku 1997 za neplatnou. Historie německého bankovnictví nezná obdobný akt. Zároveň tak dala akcionářům bývalé Vereinsbank páku, kterou si mohou případně vymoci dodatečné přepočítání poměrů vlastnických práv na nově vzniklé HypoVereinsbank, neboť hodnota akcií Hypobanky před fúzí byla nadhodnocena.
Předseda dozorčí rady HypoVereinsbank Kurt Viermetz prohlásil, že audit je vážnou obžalobou vrcholového vedení Hypobanky, a i když možná jeho činy nejsou zrovna na trestní stíhání, jsou bezpochyby „velice neobvyklé . Nicméně mnichovský prokurátor d nes už obchodní praktiky Hypobanky v oblasti nemovitostí šetří. Demise špiček fúzované banky, z nichž všechny jsou původně z Hypobanky, se pokládá za ukončení rok trvajících vnitřních pnutí. Trh na demisi reagoval rychle a pozitivně: ceny akcií HypoVereinsbanky stouply o osm procent, když předtím od roku 1998 klesly na polovinu. Vedení banky zároveň oznámilo, že letos vloží do rezerv další miliardu eur, aby se ještě lépe kryla rizika churavějících obchodů s nemovitostmi.
Největší skandál německého bankovnictví v poválečné historii SRN začal před rokem, kdy šéf tehdy čerstvě sloučené HypoVereinsbank Albrecht Schmidt upozornil na zatajené ztráty Hypobanky. Bývalý šéf Hypobanky a zároveň člen dozorčí rady HypoVer einsbank Eberhard Martini to okamžitě popřel a trval na tom, že výroční zpráva za rok 1997 byla v naprostém pořádku. Dozorčí rada druhého největšího německého bankovního domu se však postavila za Schmidta a celý případ se dostal do rukou n ezávislé kontrolní instituce a bavorského státního zástupce.
Analytici se obávají, že není všem dnům konec, neboť do Mnichova se chystá Německý úřad pro dohled nad bankovním trhem, aby zde provedl speciální audit.