Menu Zavřít

SKANDÁLNÍ OBCHOD

15. 1. 2002
Autor: Euro.cz

VSŽ

bitcoin_skoleni

BRATISLAVA (pp) – Předvánoční obchod s akciemi VSŽ Košice přerostl ve skandál a hrozí pádem ministra hospodářství Lubomíra Haracha. VSŽ jsou zbytkovým podnikem, který zůstal po odprodeji ocelářské části košického koncernu americké U. S. Steel v podstatě pod státní kontrolou. Firma si vede poměrně dobře a poskytuje značný objem služeb dnes už americkým hutím. Za rok 2000 vyplácí dividendu ve výši 170 slovenských korun na akcii.
Američané vlastní ve VSŽ největší balík akcií - 24,5 procenta, jenže postupují ve shodě se státem. Slovenský FNM kontroloval 16,5 procenta akcií a 21 procent vlastnil státní Transpetrol. Ten byl však v privatizaci prodán ruské ropné společnosti Yukos a musel se akcií VSŽ zbavit. Společnost U. S. Steel byla ochotna je odkoupit za cenu 130 korun za akcii, což vzhledem k vyplacené dividendě považovala za přiměřenou nabídku. Vláda ale vytrvale požadovala neuvěřitelných 731 korun. Spor skončil v pátek 21. prosince, kdy Transpetrol prodal svůj balík na burze za cenu 160 korun za akcii. Ministr hospodářství Harach, jehož souhlas byl k prodeji nezbytný, přitom ještě dva dny předtím ujišťoval, že se žádný takový prodej neuskuteční. Obchod proběhl těsně před uzavřením burzy a celý objem koupila nejprve společnost Středoevropský makléřský dům, která obratem prodala jedenáct a půl procenta akcií Poštovní bance. Kdo je však konečným vlastníkem, není stále známo.
Proti transakci protestoval prezident U. S. Steel Košice John Goodish a označil ho za neférový, protože nedostali šanci se ho zúčastnit. Našel podporu i u ministryně financí Brigity Schmögnerové, která prohlásila, že patrně došlo k manipulaci s cenou. Skutečností je, že například v říjnu se prodávala akcie VSŽ za necelých čtyři sta korun a v době sporného obchodu na burze dosahoval kurs v RM-S 222 korun. Úřad pro finanční trh z toho důvodu pozastavil vypořádání obchodu. Obchod znemožňuje státu dodržet závazek vůči U. S. Steel, že zabrání konkursu či likvidaci VSŽ po dobu tří let od prodeje hutnické části.
Slovenský tisk vyzývá Haracha k odstoupení, ten prohlásil minulé úterý, že v případě, pokud by se prokázala nevýhodnost tohoto obchodu, je připraven nést politickou odpovědnost. Rakouský deník Die Presse považuje jeho dny již za sečtené. Premiér Mikuláš Dzurinda však zatím svého ministra hájí.

  • Našli jste v článku chybu?