Menu Zavřít

Skeptičtí podnikatelé. Téměř dvě pětiny firem považují investiční pobídky za pokřivení trhu

19. 7. 2018
Autor: čtk

Téměř dvě pětiny tuzemských firem (39 procent) považují investiční pobídky státu za nežádoucí a zbytečné pokřivení trhu. U firem nad 250 zaměstnanců je to 46 procent podniků. Dalších 29 procent má tuto podporu za mimořádný nástroj, který by měl stát využívat jen ve výjimečných případech. Čtvrtina firem považuje státní pobídky za běžný nástroj hospodářské politiky.

Nejvíce skeptické jsou k pobídkám firmy se sídlem v Praze a ve Středočeském kraji, naopak zvětšení dostupnosti investičních pobídek by uvítaly nejčastěji podniky v Moravskoslezském kraji. Pozitivní postoj k investičním pobídkám také přirozeně převládá u těch firem, které byly v minulosti příjemci investičních pobídek. Ukázal to průzkum Hospodářské komory mezi téměř 200 firmami.

Podnikatelé v anketě také uvedli, že čerpání investičních pobídek bývá spojeno s problémy s přetahováním zaměstnanců, komplikuje vztahy s odběrateli i dodavateli. Jen pouhá desetina firem je přesvědčená, že k takovým potížím nedochází.

Podle 60 procent respondentů by stát měl rozdělit investiční pobídky na dva typy. Prvním typem by měly být pobídky s mimořádnou přidanou hodnotou, které jsou cíleny na přilákání zahraničních či povzbuzení domácích podnikatelů například z oblasti vyspělých nebo informačních technologií. Druhým typem by měly být vyrovnávací pobídky, které mají podpořit podnikání v zaostalých lokalitách.


Přečtěte si:

Byznys s Německem posouvá Česko na žebříčku průmyslových velmocí

Výroba turbín, ilustrační foto

MM25_AI


Příslib investiční pobídky od státu získalo loni 83 investorských projektů. Celková výše pobídek byla 10,7 miliardy korun. Pravidla pro udělování pobídek čekají změny. Nově mají být směřovány na projekty s vyšší přidanou hodnotou a na projekty spojené s tvorbou kvalifikovanějších pracovních míst. Pobídky by měly být snadněji dostupné pro malé a střední firmy. Za investice s vyšší přidanou hodnotou bude připravovaná novela automaticky považovat investice v technologických centrech a centrech strategických služeb. V případě výrobních aktivit bude podmínkou vyplácení zaměstnancům alespoň průměrné mzdy v kraji.

Dále čtěte:

Česká ekonomika zůstává závislá na autech. Tvoří 12 procent vývozu

Český letecký průmysl se může stát významným tahounem ekonomiky

ČEB a EGAP by měly spadat jen pod ministerstvo financí. Změnu posoudí ČNB

Vladimír Bärtl: Zbořme bariéry obchodu se světem

Největší výdaje rozpočtové rezervy: Česká exportní banka a následky sucha


  • Našli jste v článku chybu?