PRAHA – Ministerstva zemědělství a financí již začala hodnotit, zda firma Salb plní své závazky, které dala státu pro první fázi privatizace Karlovarské Becherovky. Na základě posudku vládní činitelé rozhodnou, zda Salb získá i druhý balík státních akcií. Týdeníku EURO to minulý týden potvrdil ředitel privatizačního odboru ministerstva zemědělství Jiří Stehlík.
Kdy hodnocení skončí, Stehlík nesdělil. „Principiálně sice nic nebrání tomu, aby se tak stalo ještě do konce roku, ale záleží i na dalších institucích, dodal. Na základě prověrky dají ministerstva vládě doporučení k dalšímu postupu. Pokud se úřady přikloní ke kladnému hodnocení, vláda by měla pověřit Fond národního majetku, aby uzavřel se společností Salb druhou kupní smlouvu. V opačném případě by druhá smlouva uzavřena nebyla a od první by fond mohl odstoupit.
Salb je vlastněn třemi subjekty – francouzským nápojovým koncernem Pernod Ricard, českou investiční společností Patria Finance a Karlem
Schwarzenbergem (bývalým kancléřem prezidenta Václava Havla). Klausova vláda svým usnesením z 3. září 1997 rozhodla, že firmě prodá 89 procent akcií karlovarské likérky. V první fází, v prosinci 1997, na ni bylo převedeno 30 procent.
Vládní usnesení stanovilo, že zbývajících 59 procent se má prodat „nejdříve ke dni 31. prosince 2000 . Předpokladem takového kroku je ovšem splnění privatizačních kritérii, které se týkají růstu výroby a prodeje bylinných likérů i nealkoholických nápojů, stejně jako zachování a udržení ochranných známek. Další úkoly jsou pro oblast propagace a reklamy. Vládní požadavky byly rozepsány na rok 1999 a 2000. Loňské úkoly akcionáři pravděpodobně splnili. Alespoň to uvedla sama Karlovarská Becherovka a konstatovala to i zpráva auditora. Vzhledem k určité krizi na trhu a k dalším okolnostem se tak ovšem stalo jen s největším vypětím sil a zřejmě i na úkor růstu skladových zásob.
I v letošním roce je management připraven kritéria dodržet za každou cenu. „Co jsme slíbili, splníme, říká bez dalších podrobností manažer komunikace David Binar. Dodává, že „určitě zklamou všechny ty, kteří jim nevěřili a tvrdili, že to nedokážou .
Společnost Salb nyní nevlastní pouze 30 procent akcií. Jak týdeník EURO informoval již loni (EURO 49/99), dalších 3,69 procenta jí přenechal znalec receptury na výrobu likéru Václav Lupínek (vláda mu v roce 1997 prodala pět procent akcií) a tři procenta Restituční investiční fond. V tuto chvíli by tedy měl mít Salb blokační minoritu 36,69 procenta.Vládní požadavky pro rok 2000
1. Výroba 140 tisíc hl bylinných likérů
2. Výroba 150 tisíc hl nealko nápojů
3. Export 28 tisíc hl bylinných likérů
4. Prodej v ČR minimálně 82,5 tisíce hl bylinných likérů