Ukrajina chce dokončit dva rozestavěné bloky Chmelnické jaderné elektrárny. Vládní výbor návrh schválil 5. července, vládní kabinet o něm má rozhodovat v příštím týdnu. Preferovaným dodavatelem dvou reaktorů je plzeňská Škoda JS. Ta však nadšení z miliardové zakázky mírní, nic zatím není rozhodnuto ani podepsáno. Otázkou zůstává, zda Ukrajina zajistí financování projektu za nejméně 60 miliard korun.
Zmíněná elektrárna se nachází v Chmelnického oblasti na západě Ukrajiny. Jedná se o obdobu naší Jaderné elektrárny Temelín. Také zde jsou dva bloky typu VVER-1000 dokončené a v provozu, zbylé dva čekají na dostavbu. Rozdíl je v tom, že základy ukrajinských bloků již na místě jsou. Třetí blok Chmelnické elektrárny je dokončený z 75 procent a čtvrtý z 28 procent. Práce se zde zastavily po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Nyní má ukrajinská vláda zájem oba bloky dokončit.
Podle studie proveditelnosti, kterou si vláda nechala zpracovat, vychází nejvýhodněji, pokud reaktory typu VVER-1000 dokončí a zprovozní Škoda JS. Turbiny a generátory mají mít na starosti dva výrobci z Charkova - Turboatom a Elektroťažmaš. Preferovaným dodavatelem jaderného paliva je americký Westinghouse.
Podle původní dohody z roku 2008 měla třetí a čtvrtý blok dokončil ruská společnost Atomstrojexport. Jenže po anexi Krymu a vypuknutí války v Donbasu v roce 2014 klesl zájem ukrajinské vlády spolupracovat s Rusy k nule.
Čtěte také:
Dokončení slovenské jaderné elektrárny Mochovce se opozdí o další měsíce
Kvůli rozšíření Dukovan Česko riskuje hněv EU. Brusel si všímá ruského vlivu v Česku
Škoda JS nicméně mírní přehnaná očekávání. S ukrajinskými partnery sice vyjednává, ale nic zatím není rozhodnuto ani podepsáno. „Zatím je to v rovině reálné a velké příležitosti,“ říká mluvčí Škody JS Jan Stolár. Obchod za desítky miliard korun může ztroskotat na financování. V ukrajinských médiích se spekuluje o možném úvěru od čínských bank nebo od Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).
Ukrajinský trh je pro Škodu JS důvěrně známý. Například v letech 2016 a 2017 se podílela na modernizaci systémů kontroly a řízení v Záporožské jaderné elektrárně, přičemž financování zajistila EBRD. Na loňských tržbách (4,66 miliardy korun) se zahraniční zakázky podílely z více než 68 procent. Mezi klíčové exportní trhy pro Škodu JS patří Slovensko, Maďarsko a zmíněná Ukrajina.
Dále čtěte: