Menu Zavřít

Škoda každé knížky, která zůstane ležet ladem. Platforma Reknihy ušetřila čtenářům už přes 3,6 milionu korun

1. 6. 2021
Autor: Reknihy
  • Prostřednictvím služby Reknihy sdílejí čtenáři mezi sebou již nepotřebné tituly. Dávají jim tak šanci na „nový život“

  • Online platformu založil před dvěma lety mladý podnikatel Tadeáš Kula

  • Za dobu své existence ušetřily Reknihy svým zákazníkům 3,6 milionu korun, které by jinak utratili za nákup nových publikací

  • Podle interních údajů dokázala Kulova služba díky této formě cirkulační ekonomiky zachránit před pokácením již téměř 300 stromů


Cirkulární ekonomika má mnoho podob a může uspět i tam, kde by to člověk tak úplně nečekal. Třeba v případě již použitých, respektive přečtených knih. Ty povětšinou končívaly – v tom lepším případě – založené někde vzadu v rodinné knihovně, kde se na ně dlouhé roky  prášilo. S rozvojem moderních online „antikvariátů“ se však tento typický osud postupně mění.

Své o tom ví i Tadeáš Kula, zakladatel úspěšné české platformy Reknihy, do níž v minulosti zainvestovali i Jan Sláma a Jiří Hlavenka se svým Jiným fondem. Služba se zaměřuje na vykupování už nepotřebných knižních titulů od čtenářů a jejich přeprodej novým zájemcům.

Přestože působí na zdejším trhu teprve dva roky, za tu dobu ji vyzkoušelo už více než devět tisíc uživatelů, kteří si mezi sebe rozdělili přes 50 tisíc knih v celkové hodnotě šesti milionů korun. Pokud by si čtenáři koupili dotčené knihy jako zbrusu nové u běžného maloobchodníka, zaplatili by za ně o zhruba 3,6 milionu víc.

Knižní secondhand Knihobot propojí antikvariáty. Monitorovat bude skoro dva miliony titulů
Přečtěte si také:

Knižní secondhand Knihobot propojí antikvariáty. Monitorovat bude skoro dva miliony titulů

Z utržené částky si klienti nechali na účet vrátit 1,7 milionu korun, zbylých 4,3 milionu pak „utratili“ na nákup dalších publikací. A s podobnými čísly kalkuluje mladý podnikatel i pro letošek.

„V současnosti máme skladem knihy v hodnotě přesahující 3,5 milionu korun a každým dnem přibývají další,“ říká Kula. „Během letošního roku plánujeme na provizích proplatit přes 1,8 milionu. Zároveň nás ovšem těší, že část zákazníků peníze za sdílené knihy rovnou využije na další nákup. Výsledná částka tak může být nižší, nicméně pro Reknihy to znamená, že se nám daří budovat stálou klientelu a komunitu, což je i v rámci fungování ve sdílené ekonomice velmi důležité,“ dodává.

Zelení v každém ohledu

Vedle ušetřených peněženek zákazníků ale nadějná platforma šetří i přírodní zdroje. To, že lidé v minulosti pomocí služby Reknihy utratili zmíněných 4,3 milionu korun, totiž znamená, že se Kulově firmě podařilo zachránit bezmála 300 stromů, které by jinak ve světě zbytečně padly na výrobu dalších nově vytištěných kusů.

„Celkově lze uplynulé dva roky naší činnosti přirovnat k 17 tunám vytříděného papíru nebo ušetření denní spotřeby kyslíku 15 tisíc lidí. Zároveň jsme si také začali u našeho smluvního dopravce platit uhlíkovou kompenzaci, abychom náš dopad ještě více snížili,“ podotýká zakladatel.

To však není jediný způsob, jak jeho startup přispívá k rozvoji udržitelného chování v rámci naší společnosti. Z každé uskutečněné objednávky totiž posílá pět korun organizaci Rainforest Trust, jež bojuje za záchranu deštných pralesů tím, že skupuje zalesněnou půdu.

Dobré knihy se vracejí

Samotný proces „sdílení“ knih je velmi jednoduchý. Čtenář již nepotřebnou knihu zabalí a zašle do jednoho ze sběrných míst. Kulův tým následně titul pečlivě zkontroluje a v případě, že je vše v pořádku, jej opatří speciální samolepkou a nacení. Služba si ale klade jednu podmínku – kniha nesmí být starší než 20 let.

Pomyslný kruh se pak uzavírá na e-shopu Reknihy.cz, kde si zájemce požadovanou knížku vybere a zaplatí za ni. V tom okamžiku se bývalému majiteli připočte kredit (polovina z naceněné hodnoty), který si může buď převést na vlastní bankovní účet, nebo jej, podobně jako řada ostatních, využít k nákupu jiných zde nabízených titulů.

WT100

Jan Střálka učí Čechy půjčovat si věci mezi sebou. Na začátku bylo jeho nevyužité kolo
Přečtěte si také:

Jan Střálka učí Čechy půjčovat si věci mezi sebou. Na začátku bylo jeho nevyužité kolo

Že práce Tadeáše Kuly a jeho mladého týmu kolegů rozhodně dává smysl, dokládá třeba skutečnost, že s řadou publikací se setkají klidně i několikrát po sobě. „Všechny knihy, které projdou našima rukama, značíme samolepkami. Díky tomu poznáme, když k nám opět dorazí. S každou takovou knihou máme radost, že čtenáři je opravdu jen nenechávají ležet v knihovnách. Ještě nedávno jich bylo podstatně méně, ale dnes už minimálně každá desátá kniha točí s Reknihami další kolo,“ uzavírá Kula, jenž se do podnikatelského světa vrhl v pouhých 13 letech.

  • Našli jste v článku chybu?