Menu Zavřít

Škody po akci Greenpeace ve Chvaleticích činí podle elektrárny 600 tisíc korun

12. 10. 2016
Autor: ČTK

Protestní akce ekologické organizace Greenpeace v elektrárně Chvaletice minulý týden způsobila podle majitele škody za nejméně 600 tisíc korun. Ekologičtí aktivisté podle tiskové mluvčí vlastnické společnosti Severní energetické Gabriely Sáričkové Benešové chladicí věž navrtali téměř stokrát a škody mohou po jejím dalším průzkumu ještě výrazně růst. Greenpeace odhad škod zpochybňují.

„Evidentně došlo například k narušení speciálního nátěru, který chrání chladicí věž před povětrnostními vlivy. Škody jsou o to závažnější, že před dvěma roky prošla věž kompletní rekonstrukcí za 13,5 milionu korun,“ uvedla Sáričková Benešová.

Velkou část z dosud odhadnutých škod tvoří náklady na stavebně technický průzkum věže, který sám o sobě vyjde na stovky tisíc korun. Zbytek jsou předpokládané minimální náklady na vlastní opravu věže, manipulaci s pronajatou plošinou a související montáže, demontáže a revize, uvedl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

Dřívější odhady škody mluvily o milionech. Přečtěte si o tom:

Aktivisté Greenpeace zůstávají ve Chvaleticích, způsobili prý škodu za miliony

 Diskuze zaměstnanců elektrárny s aktivisty

Je těžké se vyznat v tom, jakou škodu jsme podle Severní energetické způsobili. Jeden den je to sto tisíc korun, další den už desítky milionů a nyní jsme zase řádově u statisíců. Doufáme, že se Severní energetická nakonec dostane k nějakým reálnějším číslům,“ uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Organizace Severní energetické nabízí, že všechny škody na chladicí věži odstraní a opraví sama nebo na své náklady objedná certifikovanou firmu, která to provede. „Předpokládáme, že nás to bude stát zhruba setinu ceny, kterou Severní energetická zmiňuje,“ dodal Hrábek.

V pondělí 3. října obsadilo chladicí věž 11 aktivistů Greenpeace, později na ni vyvěsili dva transparenty a opustili ji ve středu 5. října. Ekologická organizace svou akcí protestovala proti uskutečňované modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Severní energetická podle dřívějších vyjádření považuje nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu. Policie vyšetřuje akci Greenpeace v elektrárně pro podezření z poškození cizí věci.

MM25_AI


O tom, co se dělo ve Chvaleticích, si přečtěte více:

Přechod na „zelenou" se Němcům vymkl z kontroly. Do roku 2025 je přijde na půl bilionu eur

Aktivisté Greenpeace protestují ve Chvaleticích. Obsadili věž elektrárny


  • Našli jste v článku chybu?