O tom, že by děti měly v zájmu svého zdraví, lepších známek i postavy snídat i svačit, už bylo řečeno i napsáno hodně. Ne vždy se to však daří.
Autor: essen-trinken.de
O přestávce se totiž nabízí spousta zajímavějších činností, než je konzumace z domova přinesené svačiny. Zkuste jídlo lákavě zabalit (nabídka takzvaných lunchboxů a designových lahví se stále rozšiřuje), aby se dítě chtělo pochlubit už jen samotnou krabičkou či lahví s obrázkem. I když nakonec její obsah nesní, alespoň doma nebudete odlupovat z učebnic vylisované housky.
TUŇÁKOVÍ ŠNECI |
* konzerva tuňáka v olivovém oleji * sýr žervé * půlka červené cibule * nakrájená na kostičky * trocha sekané petrželové natě * lžička citronové šťávy * sůl * 2 tortilly * hrst salátových lístků, třeba rukoly * 1 strouhaná mrkev Smíchejte okapaného tuňáka, žervé, cibuli, petrželku a citronovou šťávu a lehce osolte. Směs namažte na tortilly, navrch nasypte salát a mrkev, pevně zarolujte a nakrájejte na šneky – sousta, která se pohodlně vměstnají do pusy vašeho školáčka. A pokud máte čas, můžete se při přendávání šneků do lunchboxů i umělecky vyžít. Z uvedeného množství surovin připravíte svačinu pro dvě děti. |
Co by vlastně měla vyvážená svačina pro školáka obsahovat? Zdroj sacharidů, bílkovin, porci zeleniny či ovoce a něco k pití. Sacharidy obstará pečivo či těstoviny, u bílkovin se nabízí buď ty z masa (kuřete, ryby, nebo libové šunky), či mléčných výrobků (sýrů, jogurtů či samotného mléka). Ke svačině je také dobré přidat malé lákadlo v podobě drobné sladkosti (například sušené ovoce, müsli sušenka), kterou si dítě může sníst nakonec a na kterou se těší.
Mladším školákům nekupujte celozrnné pečivo, přílišné množství vlákniny u dětí snižuje vstřebávání některých minerálů, třeba železa či vápníku. Ani výrobky se sníženým obsahem tuku a umělými sladidly se pro děti nehodí, mléčné výrobky by měly být polo či plnotučné.
A jaké potraviny zajistí vašim potomkům jedničky? Rozhodně ryby, obsahující nenasycené mastné kyseliny a jód, které jsou důležité pro rozvoj a správné fungování mozku. Dále červené maso jako zdroj železa – četné studie totiž jednoznačně prokázaly souvislost mezi hladinou železa v krvi a výší IQ. Chybět by neměla ani vajíčka jako zdroj lecitinu a cholinu, tedy látky podporující činnost mozku a paměť. Na paměť má prý blahodárný vliv také konzumace borůvek, mohou být i sušené. Slunečnicová semínka a droždí zase obsahují množství hořčíku a vitaminů skupiny B. I je mozek pro svůj vrcholný výkon potřebuje.