Menu Zavřít

Školkovné lze uplatnit až do výše minimální mzdy. Vztahuje se ale jen na zákonem určená zařízení

19. 4. 2023
Doba čtení: 5 minut
Autor: Depositphotos.com

Rodiče dětí docházejících do mateřské školy či jiných zařízení péče o děti předškolního věku, která vymezuje zákon, mají nárok na takzvanou slevu za umístění dítěte neboli školkovné. Tato sleva pak může dosáhnout až částky aktuální minimální mzdy. Podle čeho se výše slevy určuje a v kterých případech ji lze uplatnit, se dozvíte v následujícím článku.

Co je školkovné

Školkovné představuje takzvanou slevu na umístění dítěte, která se uplatňuje v rámci daňového přiznání či ročního zúčtování daně. Využít ji může rodič dítěte předškolního věku, které navštěvuje mateřskou školku nebo jiné zařízení péče o děti. Podmínkou uplatnění této slevy je, že potomek, na kterého se školkovné vztahuje, musí žít s daným rodičem v jedné domácnosti.

Na jedno dítě pak může být uplatněna pouze jedna sleva. To znamená, že se zahrne do daňového přiznání či ročního zúčtování daně pouze matce, nebo pouze otci. Stejně tak nelze tuto slevu žádným způsobem rozdělit. Jiná situace ovšem nastává, pokud je dítě ve střídavé péči a školku mu hradí oba rodiče nezávisle na sobě, když se potomek nachází zrovna v jejich domácnosti.

Mají-li rodiče v péči více dětí předškolního věku, která navštěvují školku či podobné zařízení, je možné, aby například otec využil slevu na umístění prvního dítěte, matka slevu na umístění druhého dítěte a podobně. Zároveň platí, že slevu za umístění dítěte smí uplatnit výhradně rodič daného potomka.

Existuje však jedna zákonná výjimka, a tou je situace, kdy byla prarodičům přiznána péče nahrazující péči rodičů. V takovém případě mohou slevu na dani využít právě prarodiče. Problematiku daňových slev a bonusů pak upravuje zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Tento legislativní dokument mimo jiné stanovuje, která zařízení je možné v rámci školkovného zohlednit.

Na která zařízení se sleva vztahuje

Jak je z názvu školkovného patrné, slevu na dani je možné uplatnit, pokud předškolák navštěvuje mateřskou školku, která odpovídá úpravě školského zákona, a to bez ohledu na to, zda se nachází v České republice, nebo v zahraničí. Dále se tento typ slevy na dani vztahuje také na některá další zařízení péče o děti, jež zákon stanovuje. Patří mezi ně následující:

  • zařízení služby péče o dítě v dětské skupině podle zákona upravujícího poskytování služby péče o dítě v dětské skupině nebo obdobné zařízení v zahraničí,
  • zařízení péče o dítě předškolního věku provozovaná na základě živnostenského oprávnění, pokud charakter takto poskytované péče je srovnatelný s péčí poskytovanou zařízením služby péče o dítě v dětské skupině nebo mateřskou školou podle školského zákona.

Dle výše uvedeného zákonného vymezení se sleva na umístění dítěte netýká například situací, kdy potomka čas od času pohlídá chůva, když si rodiče potřebují něco zařídit nebo třeba zajít na večeři či návštěvu bez dětí. Stejně tak ji nelze uplatnit ani v případě zájmových kroužků, kam dítě pravidelně či nárazově dochází.

Kolik činí školkovné

Maximální výše školkovného činila v předchozím roce 16 200 korun. Pro rok 2023 byla stanovena na částku 17 300 korun. Jak je z uvedených sazeb patrné, jejich výše odpovídá vždy aktuální částce minimální mzdy. Neznamená to však, že takto vysokou slevu automaticky získá každý poplatník, který ji uplatňuje.

Odečtení školkovného probíhá vždy na základě skutečných nákladů. Výše slevy tak bude odpovídat výdajům, jež byly na umístění potomka do zařízení péče o děti za daný kalendářní rok reálně vynaloženy. Pokud je však daňová povinnost rodiče nižší, než je částka slevy, uplatní se pouze její část. Na rozdíl od slevy na dítě se nelze v případě školkovného dostat do záporných čísel. Jediné, co je možné, je snížit daňovou povinnost na minimum.

Daňové zvýhodnění na dítě v roce 2023: Kdo ho může uplatnit a jaké dokumenty je potřeba doložit?
Přečtěte si také:

Daňové zvýhodnění na dítě v roce 2023: Kdo ho může uplatnit a jaké dokumenty je potřeba doložit?

Kromě toho vždy platí, že částka určená pro slevu za umístění dítěte nikdy nesmí přesáhnout zákonem stanovenou hranici. To znamená, že školkovné lze uplatnit maximálně ve výši odpovídající částce minimální mzdy, a to i v případě, že výdaje za školku byly vyšší než je tento zákonný limit. Pokud tedy rodič zaplatí za daný kalendářní rok například 25 tisíc korun za školku za jedno dítě, může uplatnit školkovné maximálně ve výši 17 300 korun.

Jak školkovné uplatnit

Oproti daňovému zvýhodnění na děti, které lze uplatňovat v průběhu celého roku, je možné zahrnout školkovné do daní pouze jednou ročně. Děje se tak vždy v prvním kvartálu následujícího roku, kdy se vyplňuje daňové přiznání a roční zúčtování daně. Jak bylo již výše zmíněno, na vrácení školkovného nemá žádný rodič nárok, jelikož tato sleva nefunguje jako daňový bonus. Uplatněním školkovného lze daňovou povinnost pouze snížit na minimum.

Odečtení slevy na umístění dítěte se provádí až z vypočtené daně, nikoliv z jejího základu. Uplatnit ji rodič může i za předpokladu, že jeho potomek nenavštěvoval školku či jiné zařízení péče o děti předškolního věku celý kalendářní rok, ale pouze jeho část. Školkovné je tak možné využít i v případě, kdy v témže roce nastoupilo dítě na základní školu, avšak část roku navštěvovalo ještě školku.

bitcoin_skoleni

Pokud je rodič podnikatel a přihlásil se do systému paušální daně, nemůže slevu na umístění dítěte uplatnit. Stejně tak není možné školkovné využít ve chvíli, kdy byly výdaje za školku zahrnuty do skutečných nákladů podle paragrafu 24 zákona o daních z příjmů (tedy jako výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů).

Kde sehnat potvrzení o školkovném

Aby mohl rodič uplatnit školkovné, potřebuje potvrzení o výši uhrazených výdajů pro účely daňového přiznání či zúčtování daně. To mu vystaví provozovatel daného zařízení péče o děti předškolního věku. Poplatník tak musí zavčasu provozovatele o vystavení tohoto dokladu požádat. V případě zaměstnanců je nezbytné potvrzení doručit do 15. února zaměstnavateli. Potřebovat jej však budou také podnikatelé, kteří rovněž mohou školkovné do daňového přiznání zahrnout. 

K čemu slouží školkovné?
Školkovné je typ slevy, který lze uplatnit v rámci daňového přiznání nebo ročního zúčtování daně. Nejedná se však na rozdíl od daňového zvýhodnění na děti o daňový bonus. Školkovné lze odečíst z výpočtu daně nejvýše do takové míry, že bude daňová povinnost poplatníka snížena na minimum.
Kolik je maximální sleva na umístnění dítěte?
Maximální výše školkovného je v roce 2023 stanovena na částku 17 300 korun. Pro rok 2022 představovala sazba této slevy 16 200 korun. Nejvyšší možná sleva tedy odpovídá výši aktuální minimální mzdy. Částka, kterou lze reálně uplatnit však závisí na výdajích, které byly na školku skutečně vynaloženy.
Kdo může školkovné uplatnit?
Slevu na umístění dítěte může uplatnit rodič, s nímž předškolák, který navštěvuje zařízení péče o děti, žije ve společné domácnosti, nebo prarodič, kterému byla přiznána péče nahrazující péči rodiče. Školkovné si z daní mohou odečíst jak zaměstnanci, tak podnikatelé. Výjimku tvoří podnikající osoby, které se přihlásily k systému paušální daně, a podnikatelé, již zahrnuli výdaje za školku do skutečných nákladů podle paragrafu 24 zákona o daních z příjmů.
  • Našli jste v článku chybu?