„Nemusíte mít starost,“ odpověděl Jiří Ovčáček, hradní mluvčí, na dotaz týdeníku Euro. „Bude zvolen postup úměrný situaci,“ dodal. Na otázku, jestli tedy prezidentská kancelář tuší, jak se k Mynářovi po návratu z Číny zachová, reagoval: „Postup samozřejmě znám, ale nehodlám ho veřejně vyhlašovat v médiích.“
Kroky jsou přitom jasné. Všichni, kdo se v uplynulých týdnech vrátili z komunistické země, odkud se do světa rozšířila epidemie koronaviru, museli z preventivních důvodů do dvoutýdenní izolace. Během této inkubační doby se mělo ukázat, jestli si lidé přivezli nákazu, nebo jsou zdraví. Tak se Česká republika brání proti zavlečení epidemie na své území.
Ostravská Vysoká škola báňská proto vyčlenila celou jednu budovu pro čtyři čínské studenty, v Praze zase do karantény v únoru muselo 98 studentů i pedagogů.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář vyrazil v uplynulých dnech do Pekingu, jednomu z tamějších vicepremiérů ve čtvrtek 27. února předal darovací listinu na devět tun humanitární pomoci, kterou do Číny příští týden dopraví česká armáda.
Čtěte také:
Turistů mířících do Francie je o třetinu méně. Může za to wuchanský koronavirus
Projekt Si Ťin-pchinga v ohrožení. Koronavirus brzdí program nové Hedvábné stezky