Menu Zavřít

Skotská euroskepse roste. Může ohrozit referendum o nezávislosti

17. 3. 2017
Autor: Profimedia.cz

Plány skotské premiérky Nicoly Sturgeonové na brzké konání dalšího referenda o nezávislosti začínají skomírat. Skotové totiž v rekordní míře vyjadřují skepsi vůči Evropské unii, navíc by do ní nemohli zamířit prakticky ihned po odtržení od Velké Británie, jak si Sturgeonová plánovala. Začala už proto kalkulovat s možností, že by zemi místo do EU přivedla do Evropského sdružení volného obchodu (EFTA).

Sturgeonová vede v čele Skotské národní strany (SNP) letitý boj o nezávislost. Rozhodnutí Velké Británie opustit Evropskou unii jí dodalo sílu hovořit o konání dalšího referenda, ačkoliv se Skotové v roce 2014 rozhodli setrvat v britském království. Sturgenová a její příznivci však tvrdí, že brexit změnil pravidla hry.

Zastánci nezávislosti se opírali o tvrzení, že Skotové v referendu z loňského června jasně preferovali setrvání v Evropské unii (vyjádřilo se pro něj 62 procent), a výsledek hlasování tak šel proti zájmu země. Nejnovější vývoj ale není pro separatistické tendence příznivý. Z výzkumu společnosti NatCen totiž vyplývá, že míra euroskepticismu ve Skotsku dosáhla rekordní úrovně. Odchod Británie z EU podporuje 43 procent Skotů, 17 procent si pak přeje omezit pravomoci unie. Výhrady vůči EU má celkem více než 60 procent Skotů.

Vývoj euroskepticismu u Skotů:  Vývoj euroskepticismu u Skotů Zdroj: Scottish Attitudes

Podpora skotské nezávislosti přitom dosahuje 45 procent, přičemž si ji přejí hlavně mladí lidé. Ve věkové kategorii 16-24 se pro ni vyjádřilo 72 procent respondentů. Lidé starší 65 let si odtržení od Británie naopak přejí pouze ve 26 procentech.

Ani případné zmírnění narůstající euroskepse Sturgeonové nemusí pomoci. Její vize rychlého připojení k Evropské unii po vyhlášení nezávislosti je totiž zřejmě nereálná. Jak říká španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis, Skotsko by se muselo zařadit na konec fronty uchazečů, splnit veškeré podmínky a až poté začít vyjednávat.

Sturgeonová už údajně začíná připouštět možnost, že by se Skotsko nepřipojilo k Evropské unii a místo toho by si snažilo zajistit si místo ve sdružení EFTA, kde jsou v současnosti čtyři státy – Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. Taková strategie však nekoresponduje s jejím dlouhodobým postojem a skotští konzervativci už proti ní a její straně vytáhli do boje. Plány SNP se podle nich během 24 hodin „rozpadly v naprostém zmatku.“ Předsedkyně skotské pobočky britských konzervativců Ruth Davidsonová pak Sturgeonovou přirovnala k Donaldu Trumpovi.


Napětí mezi Mayovou a Sturgeonovou roste. Čtěte více:

 Theresa Mayová a Nicola Sturgeonová


Proti možnosti uspořádat další referendum o nezávislosti dokonce vznikla petice, kterou podepsalo už více než 155 tisíc Skotů, takže se jí musí zabývat vláda. „Už máme dost toho, jak se lídryně SNP snaží o nezávislost za každou cenu. Výsledkem toho je, že Skotsko ohromně trpí,“ píše se v petici.

bitcoin školení listopad 24

Proti opakovanému referendu se už několikrát vymezila i britská premiérka Theresa Mayová, která obviňuje SNP z tunelového vidění a tvrdí, že pro stranu skotské premiérky je politika jen hra. Sama však nemá reálnou možnost žádosti Skotska zabránit, aniž by nevyvolala ústavní krizi. Britská premiérka však může ovlivnit datum konání případného dalšího referenda. Sturgeonová si představuje, že by k němu mohlo dojít už na podzim příštího roku, podle Mayové by to však bylo možné až po dokončení procesu brexitu.

Dále čtěte:

Skotsko má plán, jak zůstat v EU. Mayová ho zváží

Skotská premiérka chce prosadit nové referendum o nezávislosti


  • Našli jste v článku chybu?