Menu Zavřít

Skotsko před referendem: V ulicích vítězí separatisté

17. 9. 2014
Autor: ČTK

E15.cz z Edinburghu: Ať už v ospalém Edinburghu, nebo v životem pulzujícím Glasgow, příznivci unie s Velkou Británií jsou v ulicích skotských měst den před referendem o nezávislosti ohroženým druhem. Jinde se ale karta obrací.

Skoti se rozhodně nerozpakují sdělit světu, jak budou hlasovat v nadcházejícím referendu o nezávislosti. Tak jako Češi před velkým sportovním svátkem umisťují národní vlajku na všechna myslitelná místa, vyvěšují či vylepují Skoti v centru Edinburghu na svých domech, autech či oblečení cedulky s bílým nápisem „Yes“ v modrém kruhu. Často je doplňují skotské vlajky.

Přistěhovalce hlasování moc nezajímá

I hostel, ve kterém bydlím, jednu má. Na otázku, zda reprezentuje názor většiny zaměstnanců, ale recepční jen pokrčí rameny. Na dům ji vyvěsil majitel a v hostelu „nejspíš žádný Skot nepracuje“. Přestože hlasovat mohou i přistěhovalci, kteří v zemi dlouhodobě žijí, sama se k volební urně nechystá. Celkově skotská metropole působí velmi ospalým dojmem a jen máloco nasvědčuje tomu, že se blíží jeden z nejdůležitějších dní v novodobé historii země.

Největší skotské město Glasgow naopak referendem žije i zde jsou skotské vlajky v drtivé převaze. Argumenty ale většině lidí, kteří se sešli v centru města na George Square, chybí. Nejlépe je asi shrnuje jeden z anonymních řečníků, který za nadšeného potlesku davu opakoval „Proč ne!“

Je to jen o ekonomice

To novinář a občanský aktivista Simon Jones má jasnější představu. Konec svazku s Velkou Británií bude podle něj sice určitě znamenat propad skotského HDP, doufá ale, že Skotsko Alexe Salmonda bude ve srovnání s Británií velmi rovnostářské, což většina lidí pocítí i na svých peněženkách. „Je to jen o ekonomice, jako Skot se moc necítím,“ vysvětluje.

Dál od středu velkých měst se ale situace začíná vyrovnávat, za okny bytů se objevují i červené samolepky „No“ a fialové transparenty oficiální kampaně „Better Together“. Jak říká český honorární konzul v Edinburghu Paul Millar, na venkově je situace zcela opačná než ve městech. „Nesmírně vyspělé skotské zemědělství je závislé na dotacích z Evropské unie a to si farmáři moc dobře uvědomují.“


Čtěte také:

MMF: Skotská nezávislost může zahýbat se stabilitou trhů

Cameron slíbil Skotsku větší pravomoci, když odmítne samostatnost

Skotská nezávislost donutí EU řešit neznámou právní situaci

Cameron: Skotská nezávislost bude bolestivý rozvod

MM25_AI

Skotské banky hrozí odchodem. Sídlo by přesunuly do Anglie

Nezávislost neřeší jen Skotsko. V Barceloně demonstrovaly statisíce Katalánců

  • Našli jste v článku chybu?