Bourdellova socha Hérakles napínající luk, která měla být hlavním hitem první letošní aukce společnosti Dorotheum, sice nezklamala, ale vlastně ani nepřekvapila (jakkoliv jsou prodávající i aukční síní s výsledkem 4,7 milionu korun jistě velmi spokojeni). O překvapení se postarala úplně jiná položka – osmdesát let stará šatní skříň. Z vyvolávací ceny 200 tisíc se její konečná cena včetně aukční provize vyšplhala až na 2 040 000 korun. Tolik na aukci za nábytek ještě v Česku nikdo nikdy nenabídl.
Jde sice o mistrovské dílo nábytkářského umění nejvyšší kvality – vnější i vnitřní strany dveří skříně jsou bohatě zdobeny řezbami a intarziemi z vzácných dřev – to však samo o sobě tak vysokou cenu nezdůvodňuje. Zvlášť ne, pokud by šlo o anonymní dílo některého českého truhlářského mistra z konce 20. let minulého století, jak uváděl aukční katalog. Až po jeho vydání aukční síň zjistila, že se ve skutečnosti jedná o výrobek rakouské firmy Wiener Mobeltischlerei August Knobloch´s Erben podle návrhu slavného Otto Prutschera z doby kolem roku 1924.
Architekt a designér Otto Prutscher (1880-1949) patří mezi významné představitele vídeňské moderny. Byl žákem a posléze též spolupracovníkem Josefa Hoffmanna. Známé jsou zejména jeho bytové doplňky a sklo ve stylu vídeňské secese. Na loňské výstavě v Obecním domě, věnované tomuto období, byla například vystavena jeho elegantní nápojová souprava z barevného skla.
Skříň byla dražena jako úplně poslední položka aukčního katalogu, až po čtyřech a půl hodinách. Na řadu přišla krátce po půl sedmé večer a utkali se o ni čtyři zájemci na telefonu a jeden pán přímo v sále. Ten byl nakonec ochoten nabídnout nejvyšší cenu. K identitě kupujícího nechtěla aukční síň nic bližšího sdělit. Omezila se jen na prohlášení, že skříň zůstane i nadále v Čechách.