Menu Zavřít

Skytrax zveřejnil seznam nejlepších letišť světa. Prahu mezi nimi nenajdete, na první příčce se objevilo katarské Dauhá

11. 8. 2021
Autor: Hamad International Airport
  • Letiště Hamad v Dauhá, hlavním městě Kataru, bylo v prestižním žebříčku společnosti Skytrax označeno pro letošní rok jako nejlepší na světě

  • Zemí s nejvíce nejlépe hodnocenými vzdušnými přístavy na světě je Japonsko, v první desítce má hned tři zástupce

  • Nejlépe umístěným evropským letištěm je to mnichovské

Dostat se dopravním letadlem z bodu A do bodu B bývá snadné. Dostat se z bytu pohodlně až na letiště, projít včas všemi nezbytnými kontrolami, mít si při čekání kde sednout a případně se i stihnout v klidu občerstvit je však o poznání těžší. Dobrou zprávou je, že taková místa ještě stále existují. Tou horší, že se povětšinou nacházejí v předaleké Asii.

Téměř deset let se na čele žebříčku nejlepších letišť světa, který je sestavován společností Skytrax na základě hodnocení samotných cestujících, objevoval singapurský vzdušný přístav Changi – konkrétně od roku 2013 do roku 2020. Letos však přišla změna. První příčku tentokrát obsadilo Mezinárodní letiště Dauhá Hamad, jež se nachází v Kataru a bylo otevřeno teprve před sedmi lety.

Zmíněné letiště se v minulých letech dočkalo značné finanční podpory ze strany místní vlády, což se projevilo na jeho kvalitě – zdejší terminál označují cestující dle Skytraxu jako nejluxusnější na světě. Navíc tu sídlí i společnost Qatar Airways, díky čemuž se zde jejím pasažérům naskýtá celá řada výhod. V závislosti na délce jejich letu mají zákaznici aerolinek zajištěno jídlo a ubytování na letišti zdarma a mohou se i gratis projet metropolí vyhlídkovým vozem, připomíná web CNN.

Žebříček dvaceti nejlepších aerolinek světa doznal kvůli covidu značných změn. Na jeho špici se umístily Qatar Airways
Přečtěte si také:

Žebříček dvaceti nejlepších aerolinek světa doznal kvůli covidu značných změn. Na jeho špici se umístily Qatar Airways

Druhou příčku v žebříčku World Airport Awards obsadil stejně jako loni vzdušný přístav v Tokiu. Konkrétně ten nesoucí jméno Haneda. Ani na Naritě, druhém tokijském letišti, ale nemusejí příliš zoufat – připadla jim totiž pozice číslo pět. Koneckonců celá země vycházejícího slunce si v hodnocení Skytraxu vedla velmi dobře, dokonce nejlépe ze všech. To proto, že vedle obou zmíněných vzdušných hubů má v elitní desítce ještě jednoho zástupce, a sice Mezinárodní letiště Kansai v Ósace.

Singapurské letiště Changi, v jehož útrobách mohou cestující najít třeba i nejvyšší krytý vodopád světa, skončilo třetí. Útěchou mu však může být fakt, že podle Skytraxu zaměstnává ten nejlepší personál vůbec.

Zbylé příčky v TOP 10 si mezi sebe rozdělily vzdušné přístavy v Soulu, Hongkongu a také Evropě – konkrétně se jedná o letiště v Mnichově, Curychu a Londýně, který zastupuje Heathrow.

Česká republika se navzdory faktu, že disponuje hned pěti mezinárodními letišti s pravidelnou dopravou, do elitního výběru Skytraxu nedostala. Ba dokonce ani do toho širšího, stočlenného. Skokanem roku se stalo Letiště Istanbul, které si ve srovnání s loňském polepšilo ze 102. místa na aktuální sedmnácté.

MM25_AI

Letadlem na dovolenou v roce 2021: Jaká pravidla platí na letišti i v letadle v době pandemie
Přečtěte si také:

Letadlem na dovolenou v roce 2021: Jaká pravidla platí na letišti i v letadle v době pandemie

Průzkum, na jehož základě jsou tyto „letecké Oscary“ udělovány, probíhal od loňského srpna do letošního července prostřednictvím webových stránek. Zúčastnili se jej lidé z více než 100 zemí světa, přičemž hodnocených kategorií bylo zhruba padesát. Cestující měli mimo jiné určovat, jak snadno je letiště dostupné autem a hromadnou dopravou, kolik peněz si člověk musí připravit na cestu taxíkem, zda jsou informační tabule v terminálech dobře srozumitelné, jak moc jsou pracovníci letiště nápomocni, jak je to s dostupností WiFi nebo třeba jak funguje místní služba ztrát a nálezů. Část hodnotících kritérií se přitom pochopitelně týkala i různých proticovidových opatření.

Nejlepší letiště světa pro rok 2021

  1. Mezinárodní letiště Dauhá Hamad (3)
  2. Letiště Haneda (2)
  3. Letiště Singapur-Changi (1)
  4. Mezinárodní letiště Inčchon (4)
  5. Mezinárodní letiště Narita (7)
  6. Letiště Franze Josefa Strauße Mnichov (5)
  7. Letiště Zürich (11)
  8. Letiště London Heathrow (12)
  9. Mezinárodní letiště Kansai (10)
  10. Mezinárodní letiště Hongkong – Ček Lap Kok (6)

  • Našli jste v článku chybu?