AMD ztrácí na vedoucí Intel celé kolo
Když společnost Advanced Micro Devices prvního října oznámila, že výnosy za třetí čtvrtletí budou přinejmenším o sto milionů dolarů slabší, než se původně očekávalo, nikoho to moc nepřekvapilo. Vždyť s výjimkou Dell Computer jsou na tom všechny technologické firmy bledě. Výrobce čipů ze Sunnyvale v Kalifornii vysvětluje páté ztrátové čtvrtletí v řadě nepříznivými podmínkami na trhu. „Výsledky AMD jsou nadále ovlivňovány ochablým trhem s osobními počítači,“ stěžuje si finanční ředitel společnosti Robert J. Rivet Sr.
Ačkoliv nelze říct, že by firma mohla ze současné ekonomické situace těžit, zdá se, že si za mnohé z problémů, které ji svazují, může sama. Její současné čipy jsou pro počítače slibující vyšší marži příliš pomalé. A právě na ně se teď výrobci ve snaze pozvednout zisky zaměřují. Nová generace čipů má zase zpoždění kvůli problémům při výrobě. Ještě horší je to, že AMD nevychází ani pokus o průlom na lukrativní trh se servery. Společnost tak jen spotřebovává peníze a tržní podíl se jí rozpadá před očima. Generální ředitel Hector de Jesus Ruiz bude muset vyvinout veškeré úsilí, aby ji dal zase do pořádku.
Pro firmu, která se ještě před dvěma a půl lety chlubila nejrychlejšími procesory na světě, je to docela změna. Zatímco Intel se v listopadu chystá na uvedení našlapaného třígigového procesoru Pentium 4, AMD ještě nevyřešila problémy při výrobě čipů s frekvencí vyšší něž dva gigahertze. Navíc budou netrpělivě očekávané čipy AMD příští generace s názvem Hammer (kladivo) uvedeny nejdříve v únoru nebo březnu, tedy s více než ročním zpožděním. V důsledku toho by se tržní podíl firmy podle analytika Josepha Oshy z Merrill Lynch & Co. mohl z loňského dvaadvacetiprocentního maxima do konce tohoto roku scvrknout na pouhých patnáct procent. „AMD přichází na kolbišti mikroprocesorů o obrovská území,“ dodává Osha.
Jak mohlo AMD přijít o kdysi tak velký náskok před svým mnohem větším rivalem? Intel zavedl nové výrobní metody, díky nimž dnes dokáže s minimálními náklady vyrábět stále rychlejší procesory. Díky tomu drtí AMD jak rychlostí svých procesorů, tak jejich cenou. Čip AMD Athlon navíc nebyl navržen pro takovou frekvenci jako současné Pentium 4. A i když se AMD podařilo procesory zrychlit, ve snižování nákladů na výrobu má co dohánět.
Ruiz, který se postavil ke kormidlu v dubnu, přesto tvrdí, že problémy AMD jsou pouze dočasné. Věří, že je ukončí čipy nové generace vyvíjené jak pro osobní počítače, tak pro servery. S novými procesory budou aplikace na počítačích běhat mnohem rychleji než na současných platformách. Velkou neznámou však zůstává, zdali bude po takto výkonných procesorech dostatečně velká poptávka. Zatím totiž neexistuje mnoho aplikací, které by takovou výpočetní sílu potřebovaly. Ruiz však počítá s tím, že se s Intelem utká na poli ceny. Předpokládá, že firmy jako Dell a Apple Computer dají za předpokladu nižší ceny přednost výkonnému čipu od AMD před konkurenčními produkty.
Ruiz chce také zkusit štěstí na nových trzích. V únoru získala jeho společnost firmu Alchemy Semiconductor, která vyrábí pomalé čipy do handheldů, počítačů typu tablet PC, automobilových navigačních systémů a pro síťové vybavení. Před dvěma měsíci uvedlo AMD na trh málo výkonné čipy s pamětí typu flash pro mobilní telefony a handheldy a nedávno představilo čipy, na nichž lze uchovávat významně vyšší objemy dat. „Jsme ve vývoji mnohem dále, než si lidé myslí,“ podotýká Ruiz.
Možná má pravdu, ale napřed musí něco udělat s finanční situací AMD, která je opravdu nebezpečná. Přechod k sofistikovanějším výrobním procesům odsává firmě finanční zásoby. Při současném tempu by mohly rezervy ve výši 1,1 miliardy dolarů vystačit tak do konce května. Předpokládá se, že aby AMD zarazila ztráty, vyjedná restrukturalizaci milionových úvěrů, které má splatit v průběhu následujících čtyř let. Poté, co na začátku tohoto roku padlo rozhodnutí uzavřít dva závody v Texasu a propustit 2240 zaměstnanců, nelze vyloučit ani další podobná opatření.
Firmě se už třiatřicet let daří vylízat se z četných šarvátek s Intelem a nikdo v oboru rozhodně nechce, aby v něm vznikl monopol. A tak bude AMD asi dál šlapat svému Goliášovi na paty, i když k tomu, aby si vybojovalo zpět svůj tržní podíl, mu prak stačit nebude. Třeba pomůže kladivo.
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek
Překlad: Ivo Večeřa