Menu Zavřít

Šlachtova šlichta

17. 6. 2013
Autor: Euro.cz

Subjektivní posouzení kauzy příliš nesvědčí ve prospěch zasahující policie

Až se čtenářům dostane do rukou toto vydání týdeníku Euro, bude možná všechno jinak. Nicméně v pátek před uzávěrkou to vypadá, že největší policejní skandál v historii Česka, při němž se zatýkalo na Úřadu vlády, je minimálně blamáží, neli pokusem o státní převrat.

To, co naservírovali plukovník Robert Šlachta a vrchní státní zástupce Ivo Ištván veřejnosti jako rozkrytí sítě páchající rozsáhlou trestnou činnost, je pořádně nestravitelná šlichta. A vyvozovat z ní lze jen to, že vláda, která se jako první pustila do vážného boje s klientelistickými strukturami, dříve nebo později padne. Roman Janoušek s Ivo Rittigem se přitom dál budou opalovat na svých přímořských haciendách, popíjet chladné drinky a smát se tomu, jak s tím neschopným Nečasem zatočili. A čert ví, jestli nebudou dál řídit své „obchody“ z bezpečí nějakého zámořského exilu. Takový Tomáš Hrdlička vesele komunikuje s novináři odkudsi od moře a situací se v minulých dnech dobře bavil.

Středem kauzy je Jana Nagyová, která možná ve svém majetnickém vztahu k osobě premiéra překročila hranice zdravého rozumu a dost možná i zákonnosti. A to přestože nad obviněním lze dost pochybovačně kroutit hlavou a není zcela vyloučeno, že se nakonec u soudu ukáže, že vše bylo trochu jinak. Každopádně z dokumentů, které má týdeník Euro k dispozici, vyplývá, že se zřejmě chovala extrémně hloupě. Důvody pro vazbu se přesto asi budou hledat dost těžko, když jde o kauzu půl roku starou.

Ještě horší důkazní situace je s jistě nehezkou praxí trafik pro straníky, která byla kvalifikována jako korupční čin, což je opravdu hodně za hranou. Takových činů totiž proběhlo a probíhá nejen v české politice, ale v jakémkoli demokratickém systému každý den řada. A to, co se domluvilo s rebely ODS, není ani zdaleka nejhorší handl v krátkých dějinách České republiky. Vždyť jak jinak hodnotit třeba opoziční smlouvu a souhlas ČSSD s tím, že ODS obsadí klíčové, takzvané kontrolní posty v řadě institucí? Co jsou dohody o dělení pozic v čele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Nejvyššího kontrolního úřadu či v dalších podobných institucích, které obsazují zasloužilí straníci, když na ně nezbude lukrativnější post a mohli by se cítit odstrčení a náchylní k nějakému přeběhnutí?

Pozoruhodné je, že krátce po oznámení premiéra, že ani po zveřejnění údajů o policejním vyšetřování nehodlá rezignovat, se objevila informace, že právě on je tím, kdo měl uplácet rebely a nabízet jim posty ve státních firmách. Otázka, zda jde o Janouška a Rittiga, nebo o premiéra Nečase tak vystupuje silně do popředí.

Zcela specifickou kapitolou je pak útok Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na Vojenské zpravodajství. Zásah v jeho budově je mimochodem z hlediska legálnosti problematický a je nepochybné, že by ho měla prověřit Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). V bezpečnostní komunitě se docela dobře ví, že vztahy vojenských zpravodajců s takzvanými elitními útvary policie, tedy s protimafiánským i s protikorupčním, jsou velmi napjaté. Vojáci v minulosti předali právě GIBS řadu poznatků zpochybňujících nestrannost některých policistů. Naposledy se v médiích objevily informace o kolizi policejních a vojenských složek v případě bývalého vojáka Karla Daňhela, korunního svědka protikorupční policie v kauze letounů CASA, jehož důvěryhodnost vojáci zpochybnili.

FIN25

Ani subjektivní posouzení nesvědčí ve prospěch policie. Na jedné straně stojí dva generálové, kteří za Českou republiku nasazovali vlastní krk, čelili ostré palbě v afghánských horách a mají nejvyšší možné bezpečnostní prověření. A na druhé straně plukovník Robert Šlachta, který stojí za nedávným, evidentně účelovým obviněním pražského exprimátora Bohuslava Svobody a všech radních ve velmi obskurní zatáčce kauzy Opencard. Jen tak na okraj, Šlachtovci stejně jako nyní ani v letité pražské kauze karty Pražana na Romana Janouška nesáhli ani tou nejjemnější prachovkou.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?