Menu Zavřít

Sláva novinkám

17. 7. 2009
Autor: Euro.cz

Italský rodinný podnik, který výjimečně nesází na kombinaci pizza-pasta

Kdyby si člověk dal práci se zjišťováním, která místa v Praze patří k těm notoricky nejznámějším, asi by mezi nimi figuroval i průchod na Národní třídě, který se tak neslavně zapsal do našich novodobých dějin. Málokdo by si ho ale spojil s restaurací, jež se v jeho podloubí schovává. Gratia je poměrně nový italský rodinný podnik, který výjimečně nesází na kombinaci pizza-pasta. Posezení nabízí přímo v šedém průchodu (pro odvážné), v hlučném přízemí (červenobílé kostičkové ubrusy ve stylu trattoria) či hluboko pod zemí, v kamenných zdech vkusně zrekonstruovaného sklepení, kde se nachází i vinotéka.
Zasedáme kompromisně ve střední části, co nejblíže k oknu, a objednáváme si minestrone z denní nabídky a cizrnový krém s krevetami, jako hlavní chody pak grilovaného mečouna a kachní prsa. Zdejší minestrone obsahuje nadrobno pokrájenou pestrou směs zeleniny (mrkev, cuketa, brokolice, kapusta, řapíkatý celer, brambory, rajčata) bez fazolí, těstovin či rýže, což zcela odpovídá jejímu sezónnímu charakteru. Je poctivá a horká, nepříliš hustá, ideální pro letní den, slaná přesně akorát. Stejně povedená je i krémová polévka z rozmixované vařené cizrny, v níž kromě výchozí suroviny a kvalitního olivového oleje cítíme ještě stopu jakési vonné byliny, kterou po chvilce identifikujeme jako fyzicky neviditelný rozmarýn. (Na dně talíře z něj nakonec nacházíme jednu jehličku – patrně byl z polévky před mixováním vyloven, krému však dodal skvělý jižní ráz.) Uprostřed cizrnové hladiny se shledáváme s poctivou kupkou drobných růžových krevetek, krátce osmahnutých, z nichž v kuchyni vydolovali maximum. Sama cizrna patří k našim nejoblíbenějším luštěninám, její v našich končinách neotřelá kombinace s krevetami si nás proto získala.
V poměru k ceně (470,-) nevelká porce mečouna (ve velikosti poloviny klasické podkovy), dosud nese stopu grilovací pánve. Křehké, výborné maso lze smáčet v jemné majonézové omáčce s pažitkou. Ozdoben je dílky citronu a kolečky pomeranče, jež pokrmu dodávají svěží citrusový tón. Přílohu – pečené brambory, které jsme přiobjednaly – nalézáme v podobě jakéhosi opečeného koláčku na bázi očekávaných brambor a kousků mrkve, tušíme i přítomnost vajec. Celé to trochu připomíná španělskou tortillu s mrkví, přeme se, které z nás se zavděčila více a které méně, bude to zřejmě otázka osobního gusta. Jedna z nás je zcela spokojená, druhé se přece jen zdá, že „koláček“ je poněkud suchý, varianta prostých gratinovaných brambor třeba s rozmarýnem či šalvějí by se možná uplatnila lépe…
Další talíř obsahuje na čtyři kousky pokrájená, narychlo orestovaná růžová kachní prsíčka. Navzdory současnému trendu medium-rare byla upravena na medium, což kvitujeme s povděkem. Maso je měkoučké, kůžička opečená, ale úplně nejvíce nás zaujala úžasná omáčka skládající se z na „nitky“ pokrájeného pórku a delikátní hořčice. Vzniklý sós, neuvěřitelně hladký a rafinovaný, působí jako balzám. Co se týče kachních prsou, často bývají v restauracích docela úspěšně kombinována s různými ovocnými omáčkami, tento exemplář nás proto mimořádně překvapil, ba okouzlil. Vydařily se i přiobjednané brambůrky s rozmarýnem a kousky pečeného česneku – ani trochu netrpěly přemírou tuku, jako tomu bylo kupříkladu v Divinis, který jsme testovaly nedávno. Pohlreichův podnik se nám ostatně ke srovnání vnucuje permanentně – a nutno říci, že z něho nevychází zcela vítězně. Možná to bude i tím, že od Gratie jsme předem tolik neočekávaly… Na italské půdě se rozhodně patří ochutnat i tiramisu. Je servírováno v subtilním skleněném poháru na nožce a stěžovat bychom si zhýrale mohly jen na nedostatek alkoholu; jinak je maximálně čerstvé, našlehané do báječné pěny, na povrchu řádně hořce kakaové, piškot působí domácky. Se zdejší neapolskou kávou představuje dobrou volbu, jak oběd či večeři zakončit. Shodujeme se, že Gratia nám za rovných 1600 korun uchystala příjemné překvapení: všechny pokrmy byly poctivě připravené a chutné, snad jen domácí chléb donesený k salátu mohl být o něco slanější a prozrazovat méně droždí. Proč ho vlastně nepodávat s trochou másla hned zkraje oběda a automaticky? Obsluha se o nás starala pilně, občas dokonce své kroky vážila na náš vkus zbytečně často a místo piccola přinesla velké presso. Restaurace působí sympaticky a čistě, škoda, že pozornost hostů – alespoň těch, kteří si zvolili stůl v průchodu či v přední části, kde jsou otevřené dveře – odvádí ustavičné řinčení tramvají a túrování motorů. Gratia by si totiž rozhodně zasluhovala půvabnější umístění (sklep je sice hezký, ale ve dne člověk touží spíš po denním světle). Kvůli jídlu se sem však možná vrátíme i tak.

Gratia
Ristorante italiano Café – Winebar
Adresa: Národní třída 16, Praha 1
Tel.: +420 224 933 429
www.restaurantegratia.cz ristorantegratia@seznam.cz
Otevírací doba: po–so 11.00–23.00
Druh kuchyně: italská
Platební karty: všechny běžné
Země původu nabízených vín: Itálie Cena vody: Mattoni 0,33 l/20 Kč
Hodnocení restaurace:
Jídlo 47 bodů z 50
Obsluha 18 bodů z 20
Nápoje 10 bodů z 10
Prostředí 6 bodů z 10
Kvalita/cena 7 bodů z 10
Celkem 88 bodů ze 100

VALUE FOR MONEY 7/10

+ Skvostná hořčičná omáčka
- Hluk z ulice a na počátku naší návštěvy halasné komerční rádio

Výběr z jídelního lístku

CARPACCIO DI MANZO CON PARMIGIANO E RUCOLA 220,-
Carpaccio ze svíčkové s parmezánem a rukolou

CROSTINI CALDI TOSCANI CON FEGATINI DI POLLO 150,-
Teplé toskánské toasty s kuřecími jatýrky

PASSATO DI CECI CON GAMBERETTI 210,-
Cizrnový krém s krevetami

RIGATONI ALL'AMATRICIANA 190,-
Se slaninou a rajčaty

SPAGHETTI Allo scoglio 450,-
Plody moře

Ai funghi porcini – ENTRECOTE STEAK (gr. 400) 500,-
S houbovým přelivem

ORATA AL CARTOCCIO CON PATATE, CIPOLLA E POMODORINI 400,-
Pečená pražma královská balená v alobalu s bramborem, cibulí a cherry rajčátky

PECORINO SARDO 240,-
Sardinský ovčí sýr

MOUSSE DI PANNA CON ASPIK PERE E CANNELLA 150,-
Smetanová mousse s hruškovým aspikem a skořicí

MM25_AI

Výběr z vinného lístku

Roero Arneis Gianat docg 2006, Negro Angelo e figli 840,-
Pinot bianco doc 07, Kettmeier 620,-
Langrein riserva doc 04, Ritterhof 1050,-
Valpolicella classico superiore doc 05, Domini Veneti 560,-
Chianti Classico docg 05, Lamole di Lamole 1020,-
Brunello di Montalcino riservas docg 03, Tenuta Caparzo 2250,-
Perdo Pinta barrique – granazza 06, Cant. Fedilesu 1400,-
Kados igt 07, Sicilia 750,-

  • Našli jste v článku chybu?