perex
Bývalý fotbalový rozhodčí Lubomír Puček, komik, zpěvák, bubeník, textař a také politik František Ringo Čech, ještě nedávný šéf fotbalové Slavie Vladimír Leška. Co spojuje tyto tři muže? Jistě zájem o fotbal, náklonnost k pražské Slavii, a údajně také touha bydlet přímo na fotbalovém stadionu. Na tom novém, který konečně vzniká, v Edenu to bude možné!
Ambiciózní miliardový projekt společnosti E Side Property Limited, který se má stát skutečností na jaře příštího roku, uvádí, že součástí nového stadionu Slavie Praha s kapacitou 21 tisíc sedících diváků, se 40 VIP boxy, s 15 tisíci metry čtverečními komerčních ploch, restaurací, fast foodem, kavárnou, kancelářemi, hotelovým ubytováním a fanshopem bude také více než stovka bytů. To sice v západní Evropě není až tak neobvyklé, v Česku však stále ještě jde o novinku. I když …
Druholigové bydlení.
Jeden fotbalový stadion s byty již u nás funguje. Ovšem v žádné z významných fotbalových bašt, ale v Jihlavě. Jihlavský klub FC Vysočina po jednoročním účinkování v nejvyšší soutěži z ní v loňské sezoně sestoupil a nyní hraje druhou ligu. „Náš záměr je jednoznačný. Fotbalový stadion FC Vysočina musí fungovat jako multifunkční areál, který bude schopen vydělat si na své žití přes komerční aktivity,“ říká manažer klubu Miroslav Fuks. „První etapu výstavby jsme dokončili loni v říjnu. Vedle nové tribuny pro zhruba 2500 diváků jsme postavili dva šestipatrové rohové domy, ve kterých jsou v nejvyšších podlažích i byty,“ dodává Fuks. Dvě patra nabízejí shodně vždy jeden byt 3+kk a jeden kategorie 1+kk. Fotbaloví fajnšmekři by si rozhodně vybrali patro, které disponuje z fotbalového pohledu „úžasnou“ lodžií s přímým výhledem na hrací plochu. Ani pohled z dalších oken v těchto čtyřech bytech ale k zahození není. Výhled na sportovní areál s bazénem, umělou trávou III. generace a tréninkovým přírodním trávníkem je jistě příjemný.
Jihlavskou pýchou je luxusní byt ve druhém patře. „Na naše poměry je nadstandardní. Dispozici 3+kk na témže podlaží doplňují dvě komory a pěkná pracovna. I tento byt má samozřejmě lodžii s výhledem na hlavní hřiště,“ popisuje Fuks. Byt je určen pro nájemce „zvenku“ a má být nezanedbatelným zdrojem klubových financí. Zbývající čtyři byty bude FC Vysočina pronajímat hráčům. Klub tak chce ušetřit za pronájmy běžných bytů, ve kterých hráči bydlí.
Letos v červnu oslavíme návrat do Gambrinus ligy,“ tvrdí Miroslav Fuks. (V polovině soutěže patří Jihlavě postupové druhé místo, na vedoucí Viktorii Žižkov ztrácí čtyři body a před třetím HFK Olomouc má náskok pěti bodů.)
Jediný přímý přenos z Edenu.
Výstavbu nového stadionu Slavie v Edenu již provázelo tolik nesplněných slibů a nehorázně posunovaných termínů, že ji ve veřejnost sleduje, jemně řečeno, s nedůvěrou. Optimisté opatrně věří, pesimisté v této souvislosti hovoří o virtuální realitě. Původní představy projektanta stadionu a hlavního architekta ateliéru Omicron-K, který projekt připravil, architekta Martina Kotíka i tehdejšího slávistického šéfa Vladimíra Lešky byly, že první fotbalové utkání na novém stadionu se bude hrát 19. října 2005. Ovšem teprve rok po plánovaném otevření nesměle začaly v Edenu první přípravné stavební práce. Investorem se stala nově vzniklá společnost E Side, která kopíruje akcionářskou strukturu fotbalové Slavie. (Vlastníkem 97 procent klubu je britská investiční skupina Enic.) Leška odstoupil z postu šéfa Slavie a přesunul se do čela E Side a jako manažera pro marketing si sebou vzal slávistického mluvčího Alexandra Klimenta. Nyní ze sídla společnosti v BF Centru na Bohdalci oba doslova dohlížejí na stavbu, která je vzdálena 200 metrů pod kopcem. Buduje ji česká odnož koncernu Hochtief.
E Side se maximálně snaží rozptýlit obavy o osud stavby a její transparentnost. Tvrdí, že financování má zajištěno z interních a externích zdrojů. Pomoci mají i dluhopisy, jejichž emise proběhla loni v září. Agentura European Rating Agency jim přidělila ratingové hodnocení v investičním pásmu. Od února nejpozději do dvanácti měsíců požádá E Side o umístění dluhopisů na volný trh burzy cenných papírů. Společnost zřídila k výstavbě stadionu i samostatný web a v lednu nainstalovala na staveniště webkameru. Stavbu tak každý může kontrolovat v přímém přenosu.
Trochu to trvalo, ale …
V pondělí 5. února 2007 se v Edenu konala velká slávistická sláva. Více než patnáct měsíců poté, co se na stadionu mělo původně začít hrát, byl konečně vztyčen první sloup a stavba se začala zvedat ze země. „Pokračujeme dle harmonogramu. Teplá zima nám pomáhá, takže jsme i v mírném předstihu. Termín dokončení stadionu v březnu 2008 je reálný, pokud samozřejmě nedojdou peníze,“ říká generální ředitel stavební firmy Hochtief Tomáš Bílek. Architekt Kotík s ním souhlasí. „Po prvotním namlouvání a vzájemném oťukávání se vše rozeběhlo. Při současném tempu a stylu práce, pokud se nestane něco nepředvídaného, se harmonogram dodrží. A k těm penězům: neznám stavbu, kde by financování, zejména ve finále, nebylo napjaté. Prozatím ho velmi dobře hlídá nezávislý auditor, firma Arcadis. Důkladnou kontrolu považuji za klíčovou,“ připomíná Kotík
Původní Kotíkův projekt stadionu, který byl veřejnosti představen na konci roku 2003, zůstal téměř nezměněn. „Kromě sportovního zázemí se v něm počítá i s více než stovkou bytů v samostatné budově za východní tribunou stadionu. Většina z nich bude mít kolem 65 až 70 čtverečních metrů. K dispozici budou jak garsonky, tak i byty s terasami. Kotík dodává, že z vyšších pater je vidět část hřiště a ukazatel skóre.
Proč by ale měl někdo toužit bydlet právě na fotbalovém stadionu? Architekt vyjmenovává tři důvody: „Předně je to souznění s klubem, jemuž fandím. Přitom budu bydlet v prestižní a současně klidové zóně, z níž to do centra Prahy k Národnímu muzeu budu mít čtyři kilometry, zhruba sedm minut jízdy při plynulém provozu. Posledním důvodem je rozhodně atraktivita a originalita prostředí, v místě mého bydliště se zhruba třicetkrát do roka odehraje fotbalové utkání.“ Klid by budoucím majitelům „fotbalových“ bytů měl zajistit i speciální plášť. „Bude chránit stavbu, zároveň i její okolí například před hlukem a určitě zvýší její atraktivitu. Může být ideálním nosičem světelných reklam i jiných komerčních záměrů. V České republice by si tento prvek měl odbýt svou premiéru,“ tvrdí Kotík.
I ředitel Hochtiefu Bílek si myslí, že o byty bude velký zájem: „Je to velmi pěkná lokalita s dostatečně vybudovanou infrastrukturou.“
Oba vrchní šéfové stavby, architekt i stavitel, však v Edenu bydlet nebudou. „Nepotřebujeme to, už bydlíme a spokojeně jinde,“ tvrdí unisono, stejně jako ředitel E Side Leška, o kterém se spekulovalo, že by také mohl mít zájem.
Zatím utajovaná sestava.
Většina z bytů v Edenu bude mít kolem 65 až 70 metrů čtverečních. K dispozici budou také garsonky¨a byty 2+1, 3+1 i 3+1s terasami. „Uchazeče o byty již registrujeme prakticky ze všech společenských vrstev, fanoušky nevyjímaje. S prodejem nám samozřejmě pomůže renomovaný realitní makléř. Cena přemrštěná nebude, bude tržní. Přesnou cifru ale ještě na stůl dát neumím,“ říká za E Side manažer Kliment.
„Pro danou lokalitu bych prodejní cenu takových bytů viděl v intervalu mezi 50 až 55 tisíci korunami za metr čtvereční,“ odhaduje člen představenstva a ředitel společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal, který je současně členem správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. „Záležet bude samozřejmě i na použitém materiálu, jeho kvalitě a finálním provedení. Pokud by nabízená cena byla od této částky výrazněji nižší, například kolem 40 tisíc za metr čtvereční, která by odpovídala vzdálenější periferii Prahy, byly by byty asi velmi dobře prodejné,“ míní. Vršovice Pácal považuje za příjemnou klidovou zónu. K zájmu o „fotbalové“ byty je však poněkud skeptický: „Moc si nedovedu představit, kdo by chtěl bydlet přímo na stadionu. Rozhodně to není vhodné bydlení pro klasické rodiny s dětmi či seniory. Znám mnoho negativních reakcí lidí, kteří bydlí například v těsné blízkosti stadionu Bohemians nebo Sparty na Letné. Zápasy je ruší a raději byty, pokud mohou, třeba na celý víkend opouštějí. Naopak si myslím, že ideální jsou takové byty pro hráče klubu přicházející bez zázemí do Prahy. A také pro mladé osoby, které láká originalita a okolní vlivy již tak neřeší.“
Kde tedy chce vlastně v Edenu bydlet? Zatímco Vladimír Leška informaci o svém zájmu důrazně popřel, „jeho E Side odmítla seznam uchazečů komentovat vůbec.
„Byty jsou prioritně určeny pro příznivce klubu. Vím, že VIP osobnosti spojené se Slavií již zájem projevily. Jmenovat je v tuto chvíli ještě opravdu nemohu, protože bych narušil standardní režim prodeje,“ byl přece jen o něco sdílnější Martin Kotík.
box:
Slavia - pražský Ahasver
- Než se fotbalová Slavia přestěhovala z Edenu do současného útočiště na Strahov, „bloudila“ léta po hlavním městě. Prvním místem, na němž červenobílí hráli fotbal, byla Císařská louka. V březnu 1896 tam porazili 5:0 celek AC Praha.
- Na jaře 1897 se Slavia přestěhovala na Letenskou pláň. Získala tam místo mezi starými ohradami a nevzhlednými sklady v severozápadní části poblíž dnešní třídy Milady Horákové. Pozemek Slavia ohradila provazy a postavila na něm dřevěnou boudu pro uskladnění brankových konstrukcí, kopaček, dresů a dalšího fotbalového materiálu.
- Na podzim 1901 se Slavia přesunula do jihovýchodní části Letenské pláně. Členové klubu areál oplotili, provedli terénní úpravy hrací plochy a především postavili poschoďovou tribunu, v níž byla vedle kabin a sprch i společenská místnost a byt správce. Další tribuna přibyla o tři roky později. na stadionu klub hrál až do květnového povstání v roce 1945, kdy na sklonku druhé světové války Němci areál vypálili.
- I přes velké škody se podařilo vybudovat novou moderní tribunu pro téměř pět tisíc diváků, upravit hrací plochu i ochozy. Hřiště bylo znovu otevřeno v dubnu 1948. Stadion však začal překážet plánům na výstavbu Stalinova pomníku, a tak v roce 1950 nejvyšší místa rozhodla, že Slavia musí z Letné pryč. (Ostatně už se ani nejmenovala Slavia.).
- Nový prostor pro stadion se našel ve vršovickém Edenu, v místě, kde dříve býval rybník. Z Letné se tem přestěhovala celá hlavní tribuna. Stavba se však i vinou špatného podloží protáhla. V Edenu se hrálo poprvé 27. září 1953. Stadion s hrací plochou 105 x 70 m a kapacitou 38 000 diváků otevřel primátor Václav Vacek.
- Už ve druhé polovině šedesátých let se začalo uvažovat o vybudování nového moderního slávistického stadionu. K výstavbě se schylovalo na konci osmdesátých let, ale po nejrůznějších administrativních průtazích se nenašly potřebné prostředky.
- Na počátku devadesátých let, kdy se zdálo, že se bude stavět, hrála Slavia krátce na Bohemians a už i na Strahově, kam odešla hostovat v roce 2000.
- Stát předal pozemky v Edenu Slavii v červnu 2003. To už na projektu pracoval třetím rokem ateliér Omicron-K. V pondělí 15. prosince 2003 v Edenu začala demolice starého stadionu symbolickým stržením jednoho stožáru s osvětlením. Zazněla hodnota investice 1,25 miliardy korun i termín dokončení areálu 19. října 2005. Do té doby měla Slavia nadále hostovat na Strahově.
- Opět v pondělí 16. října 2006 se v Edenu za účasti řady čestných hostů klepalo na základní kámen stavby dovezený z Blaníku. Zástupci Slavie, E Side, Prahy 10 a Bohemians 1905 podepsali memorandum o spolupráci. Cena stavby byla z redukována na necelou jednu miliardu korun. Slavia stále hostovala na Strahově.
- Znovu v pondělí, 5. února. 2007 byl na stavbě v Edenu vztyčen první ze dvoutunových sloupů, na nichž bude posazena železobetonová konstrukce tribun. A Slavia nadále hostuje na Strahově..
Pramen: www.stadioneden.cz