Co je sleva na poplatníka
Daňová sleva na poplatníka patří mezi slevy, které mohou daňoví poplatníci uplatnit v daňovém přiznání nebo při ročním zúčtování daně. Nárokem na základní slevu na poplatníka disponuje každý daňový poplatník, který má alespoň po část roku zdanitelné příjmy.
Nezáleží vůbec na tom, zda člověk pracoval v průběhu celého roku, nebo měl příjem jen po dobu několika měsíců. Výhodou je, že nárok obvykle není potřeba nijak zvlášť prokazovat a sleva je vždy uplatněna v plném rozsahu. Díky tomu se pak přímo snižuje daň z příjmů.
Sleva na poplatníka a další daňové slevy podléhají zákonu č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Vyjma základní slevy na poplatníka patří mezi daňové slevy také:
- sleva na manželku (manžela),
- sleva na studenta,
- sleva na dítě,
- sleva na invaliditu prvního a druhého stupně,
- sleva na invaliditu třetího stupně,
- sleva na průkaz ZTP/P,
- školkovné,
- sleva na evidenci tržeb (EET).
U základní slevy na poplatníka nikdy nevznikne nárok na vyplacení daňového bonusu (na rozdíl třeba od daňového zvýhodnění na děti). Daň z příjmů lze tímto způsobem srazit maximálně na nulu, není tedy možné jít do ,mínusu‘. Zároveň jde ale o jedinou daňovou slevu, kterou uplatníte vždy v plném rozsahu bez ohledu na okolnosti.
Podmínky pro uplatnění slevy na poplatníka
Na základní slevu na poplatníka má nárok každý, kdo má nějaké zdanitelné příjmy. Týká se tedy jak zaměstnanců, tak i osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).
Sleva na poplatníka u zaměstnance
V případě zaměstnanců je pro uplatnění základní slevy na poplatníka (i jiných daňových slev) nezbytné podepsání takzvaného růžového formuláře (Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti). Pokud ho zaměstnanec nepodepíše, nemůže uplatnit daňové slevy, i když na ně má nárok.
Zároveň platí, že pokud člověk pracuje pro více zaměstnavatelů naráz, může prohlášení poplatníka podepsat pouze u jednoho z nich. Z tohoto důvodu se růžový formulář nepodepisuje automaticky při příchodu do nové práce – zaměstnavatel se musí zaměstnance nejprve zeptat, jestli prohlášení již nepodepsal u jiného zaměstnavatele. Zaměstnanci se pak rozhodně vyplatí podepsat prohlášení u toho zaměstnavatele, kde má vyšší hrubou mzdu.
Je důležité zdůraznit, že slevu mohou uplatnit nejen zaměstnanci zaměstnaní na plný úvazek, ale i maminky přivydělávající si na mateřské dovolené, brigádníci z řad studentů nebo pracující důchodci (tedy osoby zaměstnané na dohody DPP nebo DPČ). Zaměstnanci obvykle uplatňují slevu na poplatníka měsíčně (pro rok 2024 to vychází na 2 570 korun měsíčně), díky čemuž jim pak může být vyplácena vyšší čistá měsíční mzda.
Sleva na poplatníka u OSVČ
OSVČ to mají s uplatněním základní slevy na poplatníka o něco jednodušší. Nemusí totiž prohlášení poplatníka vůbec podepisovat, daňovou slevu na poplatníka uplatní v rámci daňového přiznání automaticky. Sleva na poplatníka je tedy uplatněna jednorázově a snižuje se o ni vypočtená daň z příjmů.
Trochu jinak je to u živnostníků, kteří přešli na paušální režim. Ti totiž každý měsíc odvádí paušální daň a žádné daňové přiznání už podávat nemusí, čímž ztrácí možnost uplatnit daňové slevy.
Sleva na poplatníka v roce 2024 a srovnání s těmi předchozími
Základní sleva na poplatníka delší dobu stagnovala. Výraznější změny přinesl až rok 2020, kdy byla uvedena v platnost novela zvyšující slevu na poplatníka. V roce 2021 se zvýšila roční sleva na poplatníka z původních 24 840 na 27 840 korun, šlo tedy o rozdíl ve výši tří tisíc. Pro zaměstnance to znamenalo měsíční polepšení si o 250 korun.
Ve stejném duchu se nesl rok 2022, kdy se roční sleva na poplatníka zvýšila o další tři tisíce korun, šlo tedy o zvýšení z 27 840 na 30 840 korun. Měsíční navýšení bylo opět o 250 korun.
V roce 2023 se tato sleva ale už nezvýšila a stejná zůstává i v roce 2024. Ročně můžete tedy v rámci daňového přiznání uplatnit slevu ve výši 30 840 korun, což se týká hlavně OSVČ. Zaměstnanci dosáhnou na měsíční slevu na dani ve výši 2 570 korun.
Rok | Měsíční sleva | Roční sleva |
Sleva na poplatníka 2024 | 2 570 Kč | 30 840 Kč |
Sleva na poplatníka 2023 | 2 570 Kč | 30 840 Kč |
Sleva na poplatníka 2022 | 2 570 Kč | 30 840 Kč |
Sleva na poplatníka 2021 | 2 320 Kč | 27 840 Kč |
Sleva na poplatníka 2020 | 2 070 Kč | 24 840 Kč |
Zdroj: Financnisprava.cz
Daňový nerezident a sleva na poplatníka
Za daňového nerezidenta je považován cizinec, který pracuje na území České republiky, ale nemá zde trvalý pobyt a nezdržuje se zde déle než 183 dní v roce. Pro všechny nerezidenty pak platí pravidlo, že všechny své příjmy, které získají na území České republiky, musejí zdanit a zahrnout do daňového přiznání. Výhodu mají v tom, že mohou čerpat základní slevu na poplatníka. Ostatní daňové slevy, jako jsou sleva na manželku nebo daňové zvýhodnění na děti, se jich ovšem netýkají.