Menu Zavřít

Sliby chyby v zemědělství

31. 12. 2007
Autor: Euro.cz

ÚČET MINISTROVI - Populisticky se chovající ministr bez vize, který se vyhýbá konfliktům, odkládá řešení rezortních problémů a nenaplňuje původní sliby strany ODS, která jej na ministerský post vynesla. Zhruba tak lze stručně shrnout názory podnikatelské zemědělské veřejnosti na ministra zemědělství Petra Gandaloviče.

Názorová nevyhraněnost ministra ze-mědělství Petra Gandaloviče vede k tomu, že každému na něm vadí něco jiného. Vůbec nejradikálnější je přitom Svaz vlastníků půdy a soukromých rolníků. Jeho zástupce zejména udivuje, proč ministr „zatratil program vlastní strany“. „Pokud se jeví reformy vlády v obecném měřítku jako nedostatečné, tak reformy v oblasti zemědělství, zejména obnovení vlastnického práva, nejsou v podstatě žádné. To nás velmi znepokojuje,“ říká předseda Svazu František Janda.

O něco mírnější je v hodnocení ministra Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ). Ta sice oceňuje otevřenost jednání se stávajícím ministrem, soukromí zemědělci nicméně podle jejího tajemníka Jaroslava Šebka očekávali „mnohem důraznější a rychlejší změny při naplňování předvolebních slibů ve vyjasnění vlastnických vztahů k půdě, vypořádání majetkových podílů a dokončení restitucí, podpoře rodinného hospodaření jako jednoho z ekonomických základů života na venkově.“ Také původně slibované snižování administrativní zátěže podnikatelů v zemědělství zůstalo podle ASZ jen na papíře. Ministr si podle soukromníků bohužel díky svým často váhavým krokům nezískal pozici silného venkovského lídra. Ta je totiž nezbytná k úspěšnému prosazování slibů pravicové politiky v rezortu, který dosud nejvíce odolával polistopadovým změnám.

Podle Agrární komory chybí vize

S Gandalovičem ale není spokojena ani názorově odlišná část podnikatelů v zemědělství sdružených v Agrární komoře ČR (AK). „Čas bohužel ukázal, že současný ministr a vedení ministerstva nejsou pro rezort optimální volba. Dělá se na oko líbivá politika, která však v praxi nepřináší žádné konkrétní výsledky, spíše naopak. Dále se tak destabilizuje stav rezortu, což nejenže ohrožuje jeho současnost, ale především budoucnost,“ říká Jiří Felčárek ze sekretariátu AK. Podle Komory chybí Gandalovičovi střednědobá a dlouhodobá vize, vadí jí neujasněné priority při přípravě předsednictví ČR v EU, roztříštěnost programů rozvoje venkova a pokles finančních prostředků v rámci národních dotačních programů.

Gandaloviče také celkem logicky kritizuje stínový ministr zemědělství Michal Hašek. Tomu vadí především skutečnost, že ministr zemědělství nekonzultuje s opozicí strategické dokumenty, týkající se například právě volby a hodnocení priorit českého předsednictví v EU v oblasti zemědělství. Před volbami přitom ODS mimo jiné v oblasti zemědělství deklarovala spravedlivé dokončení restitučního procesu, zeštíhlení státní správy a přebujelé byrokracie, podporu začínajícím zemědělcům, přímé platby v plné výši či prosazování takové politiky rozvoje venkova, která bude v souladu se zájmy obyvatel ČR. Z uvedených zásad splnil ministr prakticky jen zvýšení podpory mladým zemědělcům a patrně se také v jeho funkčním období podaří dokončit církevní restituce.

Diplomatické úspěchy

bitcoin_skoleni

Na rozdíl od domácí zemědělské scény má ale Gandalovičův úřad nepopiratelné úspěchy na evropské zemědělské scéně. Tím největším je skutečnost, že ČR měla jako první od Evropské komise schválen Program rozvoje venkova, který zabezpečuje ročně zhruba 13 miliard korun na zlepšení infrastruktury českého venkova a environmentální opatření v krajině.

Oproti ostatním rezortům již také zemědělské subjekty na program rozvoje venkova finanční prostředky čerpají. Unie také ČR odsouhlasila, rovněž mezi prvními, Operační program rybářství podporující marketing a konkurenceschopnost tuzemského chovu sladkovodních ryb. Vyjednávačům ministerstva zemědělství se také podařilo významnou měrou přispět ke změnám původně pro ČR zcela nepřijatelné podoby reformy evropského trhu s cukrem. Stejně tak bude podle všeho také zásluhou ČR modifikována původní podoba reformy evropského trhu s vínem. Evropská komise kromě toho v letošním roce definitivně zastavila řízení s ČR týkající se podmínek tendrů na lesnické práce v letech 2004 a 2005 vyhlašovaných státním podnikem Lesy České republiky. Počátkem roku se v Bruselu podařilo odvrátit návrh na vyšší zdanění piva, a naopak ministerští vyjednavači obhájili způsob výroby tuzemské slivovice. V průběhu letošního roku také získalo pět národních potravinářských specialit ochrannou známku EU, která zabezpečuje jejich celoevropskou identitu.

  • Našli jste v článku chybu?