Nebezpečí zavirovaného počítače je obecně známý jev, před napadením mobilního telefonu se ale má na pozoru málokdo. Aktuální kauza WikiLeaks a tajných služeb přitom přímo vybízejí k opatrnosti. Bývalý hacker a autor knihy Umění klamu Kevin Mitnick popisuje, jak snadno lze špehovat člověka kamerou jeho vlastního mobilního telefonu. Zároveň radí, riziko sledování lze překvapivě snadno snížit.
Proniknout někomu do mobilního telefonu, nepozorovaně spustit jeho kameru a sledovat, co právě dělá, lze hned dvěma způsoby. Vetřelec, který se k telefonu fyzicky dostane a ještě k tomu zná přístupové údaje, svůj záměr uskuteční s pomocí speciálního programu, který pořídí za několik set dolarů na některých ze stránek jako jsou např. FlexiSpy.com. Jakmile program nainstaluje, může si s cizím telefonem na dálku dělat, co chce včetně toho, že aktivuje kameru nebo si přečte zprávy včetně těch vymazaných.
Sledovací program stejně tak umožní vetřelci tajně naslouchat přinejmenším odchozím hovorům, ba co víc, dál posílá také informace o poloze přístroje. „Je to skoro to samé, jako byste měli při sobě lokátor využívající GPS,“ zdůrazňuje Mitnick.
Nechte se poučit o kyberbezpečnosti:
Jestliže výše zmíněné způsoby sledování předpokládají, že se telefon oběti dostane slídilovi do ruky, není od věci zamyslet se nad tím, kdo by toho v konkrétních případech byl schopný. Příležitost i motivaci běžně mají žárliví partneři nebo intrikující kolegové.
Telefon však lze „vytěžit“ i zcela na dálku. To je podle Mitnicka doména tajných služeb, které využijí buď zákona anebo svých prakticky neomezených rozpočtů, aby se dostaly do cizího telefonu. V případě, že tak činí nelegálně, stačí jim nasadit program, který využije slabiny originálního softwaru. Takový malware pro iOS stojí nejméně půl druhého milionu dolarů (38 milionů korun). Odposlech telefonu se systémem Android pak už vyjde výrazně levněji, protože je jednodušší. Příslušné programy stojí 200 tisíc dolarů (5 milionů korun).
Čtěte o praktikách CIA:
WikiLeaks: CIA se při hackování umí vydávat za Rusy
Mitnick na videu, které natočil pro server TechInsider.com, upozorňuje, že malware ve vlastním telefonu nemá jeho uživatel šanci včas odhalit. Zároveň ale dodává, že slídění v telefonu může vetřelcům několika snadnými kroky řádně zkomplikovat každý. Uživatelům iPhonu doporučuje, aby používali vždy jen aktuální verzi systému iOS a telefon uzamykali silným heslem.
Při jakémkoli podezření, že je mobilní zařízení napadené, má smysl přeinstalovat firmware. Přístroj se tím vrátí do původního nastavení od výrobce a případný záškodnický program se smaže.
O technologiích čtěte více na webu Cnews.cz
Dále čtěte: