Tři opoziční strany na Slovensku chtějí vyvolat hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Roberta Fica v souvislosti s politickou krizí v zemi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Na prosazení svého návrhu ale nemá opozice v parlamentu dostatek hlasů. Většina opozičních stran už dříve vybídla Fica, aby prosadil odvolání ministra vnitra a policejního prezidenta, což se nestalo.
„Slovensku nepomohou kosmetické změny, ale zásadní obnova důvěry v instituce, ve spravedlnost. Nepotřebujeme v čele vlády člověka, který šíří konspirace a rozděluje společnost,“ řekla poslankyně opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová na tiskové konferenci, které se zúčastnilo vícero opozičních poslanců. Podle OĽaNO v současnosti již nestačí odvolat ministra ministra a šéfa policie.
Zatím není známo, kdy se mimořádná schůze parlamentu o vyslovení nedůvěry kabinetu uskuteční. Předseda sněmovny ji musí svolat do sedmi dnů od podání návrhu. Opozice chce vyčkat do skončení konzultací, které dnes odstartoval prezident Andrej Kiska se zástupci parlamentních stran. Hlava státu se dříve vyslovila pro zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb.
Poslední článek Kuciaka: Italská mafie je napojena na Ficovo okolí
Odvolání Roberta Kaliňáka z postu ministra vnitra požaduje také koaliční strana Most-Híd. Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico v reakci řekl, že nabídne taková řešení, aby Most-Híd zůstal ve vládě. Jednání špiček koalice se očekává příští týden.
Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách podnikatele Antonina Vadaly na blízké spolupracovníky Fica. Tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a Ficova asistentka Mária Trošková po vraždě novináře rezignovali na své posty na úřadu vlády, a to do vyšetření případu.
Přečtěte si také: