Menu Zavřít

Slovenská vojenská letiště by mohli modernizovat Američané

13. 3. 2017
Autor: Profimedia.cz

Americká vláda vypsala výběrové řízení pro stavbu vojenských objektů na území Slovenska. Má představu o výši investice i předběžnou dobu zakázky. Slovenské ministerstvo obrany naznačilo, že by se projekt mohl týkat modernizace dvou vojenských letišť na Silači a v Kuchyni. Podle informací Eura může tendr souviset s dodávkou amerických helikoptér.

Informace o vypsaném tendru zachytila různá média a začala spekulovat o možné výstavbě amerických vojenských zařízení na území Slovenska.

Slovenské ministerstvo obrany následně reagovalo a oficiálně zkazky dementovalo. „Na Slovensku se nepřipravuje projekt vojenské základny USA,“ stojí v úvodu stanoviska. „V rámci bilaterálních setkání se dosud uskutečnily pouze neformální diskuze, z kterých vzešla možnost podpory rozvoje už existující infrastruktury v rámci Ozbrojených sil Slovenska,“ stojí v textu.


Přečtěte si, jak je na tom byznys s výrobou letadel v Česku:

Nová doba letová. O česká letadla je zase zájem

Miroslav Tutter vlastní podnik Zlin Aircraft od roku 2009. Každých 14 dní tu vyrobí jedno letadlo.


V rámci projektu by podle ministerstva mohla být zmodernizována letiště na Sliači a v Kuchyni. Bilaterální hovory s Američany však podle mluvčí slovenské obrany Danky Capákové proběhly pouze na neformální úrovni.

Na dotaz redakce Euro.cz, jak je možné, že Američané už pro stavby na Slovensku hledají dodavatele a mají spočítanou i maximální cenu zakázky (neměla by přesáhnout 5 milionů dolarů, tedy asi 127 milionů korun), mluvčí nereagovala. „Za nás platí stanovisko, které jsem vám poslala. Nevedli jsme a ani nevedeme žádné domluvy s americkou stranou o výstavbě základen ani vojenského centra na území Slovenské republiky,“ uvedla šéfka tiskového odboru.

Podle zatím neoficiálních informací webu Euro.cz může investice souviset s nákupem devíti transportních vrtulníků UH-60 Black Hawk. Bratislava je pořizuje přes americký vládní fond FMS za celkových 261 milionů dolarů (v přepočtu 6,5 miliardy korun), první dva stroje by měly na Slovensku přistát už letos.

Slovenské vzdušné síly dodnes provozují jen vrtulníky ruské konstrukce Mi-17, proto je nutné pro blackhawky připravit zázemí i logistiku, řeč je i o stavebních úpravách. Právě na tyto práce by mohlo jít oněch pět milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že nákup helikoptér probíhá přes FMS, vše mají pod dohledem Spojené státy.


O amerických nabídkách Česku čtěte:

USA chtějí Česku prodat starší děla. Armáda to zvažuje

Starší blackhawky pro českou armádu? Nabídka má podporu Washingtonu

 Vrtulník Black Hawk UH-60A


Web Topky.sk poukazuje, že zatímco slovenská strana hovoří o využití pro slovenské vzdušné síly, Američané naznačují i možné využití spojenců v rámci NATO. „Vylepšení umožní slovenským letištím lepší podporu letadel ze Slovenska a spojenců NATO pomocí zlepšených drah,“ sdělil webu Topky.sk Jason Khile, mluvčí amerického velvyslanectví na Slovensku.

Přítomnost NATO na Slovensku by v každém případě nebyla úplnou novinkou. Jedna minizákladna NATO na slovenském území již stojí a to v bratislavských Vajnorech. Výsledky nového tendru by podle informací na americkém webu měly být známy v srpnu letošního roku.

bitcoin školení listopad 24


Přečtěte si, co všechno by čeští vojáci chtěli, ale na co nemají peníze:

Česká armáda má velké oči: řadu nákupů musí kvůli financím osekat

Obrněné vozidlo Pandur


  • Našli jste v článku chybu?